Predstavnik komunistične partije Severne Koreje Rodong Sinmun je pozno v soboto dejal, da bi sodelovanje Seula pri mednarodni vojaški vaji, katere namen je prestrezanje orožja za množično uničevanje, pomenilo "zarotništvo z ZDA pri njihovih korakih proti agresivni vojni". "Gre tudi za nevarno dejanje, ki lahko pripelje katastrofo jedrske vojne na Korejski polotok," je dejal Rodong.
Južna Koreja je prejšnji mesec sporočila, da bo na vajo, ki bo pred avstralsko obalo potekala aprila, poslala skupino "opazovalcev". Seul se mora sicer še pridružiti politično občutljivi koaliciji pod vodstvom ZDA, v okviru katere bo vaja potekala. Pjongjang domneva, da je namen iniciative predvsem blokirati severno Korejo v času, ko se začenja medkorejsko zbliževanje.
Iniciativa za varnost pri širjenju orožja (PSI) je namenjena krepitvi globalnih poskusov za prestrezanje orožja za množično uničevanje, ki bi ga lahko imele malopridne države in teroristične skupine, začela pa se je maja leta 2003. Ključne podpisnice do med drugimi ZDA, Avstralija, Japonska, Nova Zelandija, Velika Britanija, Kanada, Francija, Nemčija, Grčija, Italija, Nizozemska, Rusija in Singapur, države pa v ta namen pripravljajo tudi skupne vojaške vaje.