Kot je zapisala uradna severnokorejska tiskovna agencija KCNA, Američani nameščajo protiraketni sistem, da bi vojaško ukrepali proti Severni Koreji, ki naj bi za njih predstavljala jedrsko grožnjo, namesto da bi dvostransko vprašanje med državama reševali z mirnimi sredstvi.
Kot je nedavno sporočilo ameriško obrambno ministrstvo, bodo ZDA v okviru protiraketnega ščita v prvi fazi namestile 20 zemeljskih prestreznih raket na Aljaski in v Kaliforniji ter se tako obvarovale pred grožnjami, ki jih za ameriško varnost predstavljajo države, kot so Severna Koreja, Irak in Iran.
IAEA bo Severni Koreji dala še eno možnost
Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) bo dala Severni Koreji še eno možnost, da se odpove svojim tajnim programom oborožitve in v državo ponovno dovoli prihod inšpektorjev, preden bo reševanje tega vprašanja predala Varnostnemu svetu Združenih narodov, je povedal neimenovani predstavnik IAEA.
Na sedežu IAEA na Dunaju bo danes potekalo izredno zasedanje agencije, 35-članski odbor guvernerjev pa je že pred tem izdelal osnutek resolucije, v kateri komunistično državo poziva, naj se ukloni zahtevam iz mednarodnih jedrskih sporazumov. Bistveni del predloga resolucije je sporočilo Severni Koreji, da "se bo poročalo Varnostnemu svetu, če Pjongjang ne bo izpolnil obveznosti". Varnostni svet pa bi lahko uvedel sankcije ali se drugače odzval ukrepe severnokorejskega režima, ki je pretekli mesec iz države izgnal inšpektorje IAEA in ponovno zagnal jedrski reaktor v Yongbyonu.
Neki visoki predstavnik IAEA je pred tem dejal, da mednarodni agenciji ostaja le malo možnosti in da kmalu verjetno ne bo imela druge izbire kot zadevo predati Varnostnemu svetu.
Koizumi: Pjongjang naj spoštuje svoje zaveze
O Severni Koreji je na prvi letošnji novinarski konferenci govoril tudi japonski premier Džuničiro Koizumi. Japonski premier je Pjongjanjg pozval, naj spoštuje svoje obljube dane o programu jedrske energije in orožja, h katerim so se zavezali na zgodovinskem vrhu med Severno Korejo in Japonsko septembra 2002. Pomembno je uresničiti deklaracijo med državama, je dejal Koizumi, ki je deklaracijo podpisal skupaj s severnokorejskim voditeljem Kim Jong Ilom. Deklaracija ne obravnava le dvostranskih vprašanj med Japonsko in Severno Korejo, temveč tudi vprašanja varnosti in jedrske energije, ki zadevajo tudi Južno Korejo, ZDA, Kitajsko in Rusijo
Kmalu pogovori v Seulu
Seul je za prihodnji teden predlagal ministrsko srečanje obeh Korej, na katerem naj bi se pogovarjali o načrtovanem sodelovanju med državama, pa tudi o severnokorejskem jedrskem programu. Južnokorejski minister za združevanje Jeong Se-Hyun je predlagal, da bi se pogovori začeli 14. januarja v Seulu, potekali pa naj bi štiri dni.
V Pjongjang pa naj bi kmalu odpotoval sodelavec generalnega sekretarja ZN Kofija Annana, ki bo predstavnike Severne Koreje povabil k sodelovanju na gospodarskem forumu v Davosu prihodnji mesec, v okviru katerega bodo skušali rešiti trenutno krizo.