Ameriške oblasti so doslej največ zaračunale domačemu Pfizerju, ki je leta 2009 plačal 1,8 milijarde dolarjev kazni zaradi napačnega trženja skupaj 13 zdravil.
Britanski farmacevtski gigant GlaxoSmithKline mora zaradi zavajanja potrošnikov na ameriškem trgu plačati dve milijardi evrov in pol.

GSK je na primer prodajal zdravilo proti depresiji paxil mlajšim od 18 let, čeprav je bilo dovoljenje izdano le za odrasle. Drugo zdravilo proti depresiji wellbutrin pa je podjetje prodajalo tudi kot zdravilo proti odvečni telesni teži in za povečanje spolne sle. GSK prav tako ni dal dovolj nujnih informacij FDA glede zdravila za sladkorno bolezen avandia. GSK je zavajal vse od 90. let prejšnjega stoletja pa do leta 2007.
Večino denarja bodo namenili poplačilu zasebnih tožb, ostalo pa bodo plačali zaradi kršenja ameriških zakonov. Kot del izvensodne poravnave so v GSK privolili tudi v petletno obdobje nadzorovanja.
V GSK so sicer priznali tudi, da so podkupovali zdravnike v zameno za predpisovanje njihovih zdravil. "Trgovski potniki so podkupovali zdravnike z dragimi potovanji, na primer na Havaje, pa s koncertnimi kartami za Madonno," je povedal eden od odvetnikov v primeru.
"Iz svojih napak smo se nekaj naučili. Kjer je bilo to potrebno, smo tudi odpustili sodelavce, ki so izvajali nezakonite prakse," pa je povedal generalni direktor GSK Andrew Witty.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.