Tujina

Plenjenje surovin uničuje afriške države

Cape Town, 10. 05. 2013 18.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nekdanji generalni sekretar ZN Kofi Anan pravi, da Afrika prek nezakonitega odtekanja denarja izgubi dvakrat toliko denarja, kot ga dobi od donatorjev. Za države, razen peščice izbrancev pri koritu, so škodljive tudi pogodbe, ki multinacionalkam za relativno nizko plačilo omogočajo izkoriščanje surovin.

Ko je govora o aktualni krizi, se le redko omenja Afrika, ki pa ima obilje svojih, starih in novih težav. Črna celina je od prihoda evropskih kolonizatorjev dalje tarča roparskega plenjenja, ki se danes najbolj kaže v izkoriščanju surovin in izogibanju plačevanja davkov.

Nekdanji generalni sekretar Združenih narodov Kofi Anan je ob predstavitvi poročila o napredku Afrike na 23. svetovnem gospodarskem forumu v Cape Town ocenil, da celina prek nezakonitega odtekanja denarja izgubi dvakrat toliko denarja, kot ga dobi od donatorjev. Po Ananovih besedah je to podobno, kot bi vzeli hrano z mize lačnih in revnih.

Veliko podjetij, pogosto od podpori skorumpiranih uradnikov, na nemoralen način obogati, njihovi dobički pa ne prispevajo k nujno potrebnemu razvoju zdravstvenega in izobraževalnega sistema na celini, je brez dlake na jeziku povedal nekdanji generalni sekretar ZN. Poleg tega naj bi bilo v interesu nacionalnih gospodarstev afriških držav, da ne bi izvažale zgolj nepredelanih surovin, je še menil.

Izkopavanje bakra v DR Kongu
Izkopavanje bakra v DR Kongu FOTO: Reuters

Po njegovem mnenju je nujno, da afriške države izboljšalo vladanje, po drugi strani pa je naloga najbogatejših držav na svetu, da prevzamejo glavno vlogo pri zagotavljanju transparentnega globalnega finančnega sistema, ki ne bo v tolikšni meri dovoljeval bega kapitala v davčne oaze.

Primer Demokratične republike Kongo kaže, da so med letoma 2010 in 2012 po nenavadno nizkih cenah in nejasnih pogojih podelili koncesije za rudarjenje. To naj bi državo stalo slabo milijardo evrov, česar sicer resorni minister ni priznal.

Posebna komisija je v Zambiji ugotovila, da so bili prihodki delavcev, ki garajo v rudnikih bakra, obdavčeni po višji stopnji kot prihodki največjih multinacionalk.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mes
11. 05. 2013 21.16
+1
Črna celina zibelka človeštva,suženjstva,lakote in izkoriščanja od zahodjaške kapitalistične brezčutne kapitalistične elite.
appollyon
11. 05. 2013 15.47
-1
Sami so krivi, sedaj pa naj kitajce prenašajo!
windmaster
11. 05. 2013 18.52
+0
Osel! Krivi so zahodni kapitalisti ki že stoletja ropajo bogato Afriško celino. Če bi več denarja ostalo tam, bi se ljudje učili, izobraževali, znali bi skrbeti sami zase. Nekega dne bi zahodnjake naložili na ladjo in jih poslali domov. Tega pa roparji Afriške celine nočejo, a ne?
mes
11. 05. 2013 08.23
+9
Kofi Anan zakaj nisi tega nikoli omenil ko si bil glavni v OZN,ali pa si bil samo hlapec kapitalistične, izkoriščevalske *??
Pivojevoda
11. 05. 2013 08.09
+0
Na Škotskem gradu Achnacarry, so se 28.avgusta 1928, trije možje zmenili za lov. Iz Nizozemske se je pripeljal naftni napoleon Henri Deterding, direktor multinacionalke Royal Dutch Company, iz Amerike je prišel Walter C. Teagle, direktor tedanjega Rockefellerjevega podjetja Standard oil company, ki je danes znano kot Exxon, iz Anglije pa baron John Cadman, direktor današnje multinacionalke BP. PO večerji so se vsedli in ugotovili, da svet potrebuje koncentrat sončne svetlobe, ki mu pravimo nafta, ker preprosto še danes nobena druga substanca ne vsebuje toliko energije, glede na svojo težo in volumen, predvsem pa so se strinjali, da je vojna dobra za posel, konkurenca pa niti ne. Zato so se dogovorili, kako si bodo razdelili planet, na katerih področjih bodo črpali nafto, s kakšno tehnologijo in logistiko se bo pretakala po svetu, po kakšni ceni se bo prodajala in kako si bodo delili dobiček, vse do najmanjših podrobnosti. Tisto noč so bile dovoljene sanje, nato je nastopilo novo jutro in nov dan, zato 29.avgusta neuradno praznujemo, ko je začel veljati Nov svetovni red. Brez skrbi, ne bodo našli nobenih papirjev. Dejstvo pa je, da so se trem ustanoviteljem prvega globalnega kolhoza kmalu pridružila še štiri velika podjetja, ki jih zgodovina imenuje Sedem sester. Teh sedem zasebnih multinacionalk, Exxon, Mobil, Chevron, Gulf, Texaco, BP in Shell je ustvarilo svet, v katerem danes živimo in do danes kontrolirajo razvoj vseh civilizacij, denarja in politike na planetu. Industrijska in sovjetska revolucija, 2.svetovna vojna, hladna vojna, moderna tehnologija, način življenja in svetovni nazor, vse finančne krize, razvoj religije, humanistike in današnje globalno politične razmere, vse naj bi bilo dogovorjeno v tisti lovski postojanki in se razvija do danes, saj energija ter denar od nafte poganja cel planet.
windmaster
11. 05. 2013 06.47
+7
Sej to je pa tako kot v Soveniji. Zdaj vsaj vemo kako se črnčki počutijo!
nsiirhilnil
10. 05. 2013 23.41
+6
VSE SE VRAČA VSE SE PLAĆA!!
Frane Šajn
10. 05. 2013 22.04
+3
TO JE ZMOTNO RAZMIŠLJANJE , TO DAJE NOVA DELOVNA MESTA IN NESLUTENE RAZVOJNE MOŽNOSTI DRŽAVI, IN ZRAVEN DEMOKRATIČNE SMERNICE ZA V NAPREJ! L O P O V I !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vse stransko
10. 05. 2013 21.07
+14
Nas še to čaka. Samo nekajkrat se moramo zunaj zadolžiti in...
tony_abcde@yahoo.com
10. 05. 2013 19.57
+14