Ko je govora o aktualni krizi, se le redko omenja Afrika, ki pa ima obilje svojih, starih in novih težav. Črna celina je od prihoda evropskih kolonizatorjev dalje tarča roparskega plenjenja, ki se danes najbolj kaže v izkoriščanju surovin in izogibanju plačevanja davkov.
Nekdanji generalni sekretar Združenih narodov Kofi Anan je ob predstavitvi poročila o napredku Afrike na 23. svetovnem gospodarskem forumu v Cape Town ocenil, da celina prek nezakonitega odtekanja denarja izgubi dvakrat toliko denarja, kot ga dobi od donatorjev. Po Ananovih besedah je to podobno, kot bi vzeli hrano z mize lačnih in revnih.
Veliko podjetij, pogosto od podpori skorumpiranih uradnikov, na nemoralen način obogati, njihovi dobički pa ne prispevajo k nujno potrebnemu razvoju zdravstvenega in izobraževalnega sistema na celini, je brez dlake na jeziku povedal nekdanji generalni sekretar ZN. Poleg tega naj bi bilo v interesu nacionalnih gospodarstev afriških držav, da ne bi izvažale zgolj nepredelanih surovin, je še menil.
Po njegovem mnenju je nujno, da afriške države izboljšalo vladanje, po drugi strani pa je naloga najbogatejših držav na svetu, da prevzamejo glavno vlogo pri zagotavljanju transparentnega globalnega finančnega sistema, ki ne bo v tolikšni meri dovoljeval bega kapitala v davčne oaze.
Primer Demokratične republike Kongo kaže, da so med letoma 2010 in 2012 po nenavadno nizkih cenah in nejasnih pogojih podelili koncesije za rudarjenje. To naj bi državo stalo slabo milijardo evrov, česar sicer resorni minister ni priznal.
Posebna komisija je v Zambiji ugotovila, da so bili prihodki delavcev, ki garajo v rudnikih bakra, obdavčeni po višji stopnji kot prihodki največjih multinacionalk.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.