Kitajska se bo spet morala otepati očitkov o kršenju človekovih pravic. Enega najbolj znanih kitajskih oporečnikov Lija Wangyanga so danes našli mrtvega v bolnišnici v mestu Shaoyang. Li je po krvavi zadušitvi demokratičnih protestov na Trgu nebeškega miru v Pekingu leta 1989 preživel 22 let v zaporu, na prostosti pa je bil šele leto dni.
Informacijski center za človekove pravice in demokracijo v Hongkongu je sporočil, da sta Lija obešenega skozi okno z obvezo okoli vratu našla njegova sestra in svak. Center ne izključuje možnosti, da so ga varnostniki mučili do smrti in nato uprizorili samomor.
Lijev svak Zhao Baozhu je dejal, da policija kot vzrok smrti sumi samomor, zato je njegovo truplo odpeljala brez dovoljenja družine. "Še prejšnji večer smo bili pri njem in ni kazal znakov samomorilnosti. Li Wangyang je bil oseba močnega duha in razuma," je povedal Zhao, ki je poudaril, da Li ni nikoli izrazil namere, da bi storil samomor, čeprav je več kot dve desetletji preživel v zaporu in je bil zelo bolan. Li je bil sicer kot znan oporečnik podvržen strogemu policijskemu nadzoru. Bolniški oddelek je tako varovalo tudi do deset policistov, so povedale skupine za človekove pravice.
Li je bil tovarniški delavec v Shaoyangu, ko so ga zaradi sodelovanja v demonstracijah na Trgu nebeškega miru leta 1989 obsodili na 13 let zapora. Zaporno kazen so mu nato za dve leti skrajšali zaradi zdravstvenih težav. Kmalu potem, ko so ga izpustili iz zapora, so ga leta 2001 znova aretirali in zaradi "napeljevanja k prevratu" obsodili na dodatnih deset let zapora. Z njim naj bi v zaporu zelo slabo ravnali, zato je bil skoraj gluh in slep, prav tako je imel težave s hojo.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.