Danes 65-letni Charles Jenkins je v ZDA prispel z Japonske, kjer sedaj živi s svojo družino.
Njegova žena, Hitomi Soga, je ena izmed Japoncev, ki jih je severnokorejski režim ugrabil v 70. letih dvajsetega stoletja. Pjongjang ji je nato šele leta 2002 dovolil vrnitev v domovino, vendar pa sprva ni želela zapustiti svojega moža, ki se je bal kazni zaradi dezerterstva in morebitnih obtožb izdaje. Ker pa je bila vrnitev ugrabljenih Japoncev v domovino japonski projekt nacionalnega pomena, se je za vrnitev Hitomi Soga in Charlesa Jenkinsa ter njunih dveh hčera, Mike in Brinde, zavzel celo japonski premier Džuničiro Koizumi.
Jenkins je julija lani ženi sledil na Japonsko in se tam tudi predal ameriški vojski. Vojaško sodišče mu je zaradi dezerterstva prisodilo 25 dni zapora. Kot je povedal Jenkins, je kot 25-letni narednik dezertiral, ker se je bal, da bi ga poslali v Vietnam. Zato prebegnil v Severno Korejo. Med sojenjem je povedal, da je odločitev obžaloval, saj ga je v izolirani komunistični državi čakalo težko življenje, polno pomanjkanja.
Sedaj se po 40 letih znova vrača v svoj domači kraj, Rich Square v Severni Karolini. Okoli tisoč tamkajšnjih meščanov pa je celo napovedalo proteste, ker njegovo dezerterstvo povezujejo z izdajo domovine.
Jenkins sicer zagotavlja, da namerava zgolj obiskati 91-letno mamo, ki je slabega zdravja, in sestro ter njeno družino, že naslednji teden pa se bo vrnil na Japonsko.