Rusija je v vesolje z izstrelišča Bajkonur v Kazahstanu izstrelila plovilo brez posadke Progres, ki bo na Mednarodno vesoljsko postajo pripeljalo nujne potrebščine za tamkajšnjo posadko. Vesoljsko plovilo Progres je vzletelo dopoldan in uspešno doseglo orbito nekaj minut pozneje. Z Mednarodno vesoljsko postajo se bo plovilo, ki prinaša hrano, zdravila in znanstveno opremo, predvidoma združilo v sredo ob 12.40 po srednjeevropskem času. Na krovu plovila so zaloge za oskrbo vesoljske postaje ISS, v katero je 16 držav doslej vložilo 100 milijard ameriških dolarjev.
Po zagotovilih Nase poteka let doslej po načrtih. Progres je v vesolje ponesel kar tri tone hrane, goriva in zalog kisika, oblek ter 11 iPadov. Z vesoljsko postajo se bo predvidoma združil v sredo.
Izstrelitev iz izstrelišča v Bajkonurju v Kazahstanu je bila prva po nesreči podobnega plovila, ki je avgusta letos zaradi okvare nosilne rakete Sojuz-U strmoglavilo v gorovju Altaj v Sibiriji. Zaradi nesreče je Rusija začasno ustavila tudi vse polete vesoljskih plovil s posadko Sojuz, kar je začelo porajati dvome o sposobnosti ruskega vesoljskega programa za redno oskrbovanje Mednarodne vesoljske postaje. Nova posadka bo na krov postaje poletela 14. novembra, na ISS pa bo prispela po dveh dnevih leta.
Po upokojitvi ameriškega programa raketoplanov so ruske kapsule Sojuz edine dovolj zmogljive za polete astronavtskih posadk do postaje, ta ekskluzivna ruska ponudba pa ZDA stane 350 milijonov ameriških dolarjev letno. Zato je Nasa že odobrila 850-milijonski proračun za spodbujanje domačih podjetij, ki bi bila sposobna zagotoviti oskrbo in razvoj vesoljskih taksijev. Po pričakovanjih bi bil tako ruski monopol nad poleti do krova vesoljske postaje ukinjen še pred koncem leta 2016.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.