Tujina

Sirske vladne sile ubijajo civiliste

Damask/Washington, 07. 05. 2011 11.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
1

V Siriji ni miru. Vojska je vkorakala v mesto Banijas, ki je bilo prizorišče prodemokratičnih protestov, njena tarča pa so nasprotniki predsednikovega režima. ZDA so medtem Siriji zagrozile z "dodatnimi ukrepi".

Po poročanju agencije Reuters so sirske vojaške enote čez noč s tanki prišle v mesto Banijas. Njihova tarča so predeli mesta, kjer so prebivalci izrazili javno nasprotovanje načinu vladanja predsednika Bašarja al Asada.

V Banijasu so s protesti izražali podporo mestu Dara.
V Banijasu so s protesti izražali podporo mestu Dara. FOTO: Reuters

Reuters navaja neimenovanega borca za človekove pravice, ki pravi, da je vojska prekinila telekomunikacijske povezave v določenih delih Banijasa, a da mu je vseeno uspelo vzpostavil stik z nekaterimi prebivalci. "Prebivalci pravijo, da slišijo streljanje, na obali pa vidijo čolne sirske mornarice,“ je dejal vir.

Kot navajajo priče, so prebivalci mesta Banijas poskušali z oblikovanjem človeške verige zaustaviti tanke, ki so vdrli v mesto. Akcija sirskih varnostnih sil se je sicer začela zgodaj zjutraj, potem ko so na obrobju mesta tanki čakali že vse od srede.

Po navedbah aktivistov se ženske na poziv vojske niso želele umakniti, zato so nanje streljali in štiri ubili. Ženske so se udeležile majhnih demonstracij na glavni obalni cesti, ki pelje od mesta Markab do Banijasa. Njihova trupla so odpeljali v bolnišnico v okrožju Suni v mestu Banijas. Aktivisti poročajo, da so vladne sile sicer danes skupaj ustrelile šest civilistov.

Banijas je bil sicer prizorišče prodemokratičnih demonstracij več tednov. Protestniki so bili precej vztrajni in so izražali podporo prebivalcem Dare, kjer se je upor proti režimu začel. Zahtevali so politično svobodo in konec korupcije.

Čaka Banijas podobna usoda kot Daro?

Podobno akcijo je sirska vojska imela tudi v že omenjenem mestu Dara. Daro je namreč vojska s tanki in oklepnimi vozili zaprla 25. aprila, potem ko so tam več tednov potekali protesti. 5. maja pa je vojska sporočila, da je "misija v Dari končana". Aktivisti sicer trdijo, da je bilo po posredovanju varnostnih sil v desetih dneh ubitih več kot deset ljudi.

General Rijad Hadad sicer vztraja, da vojska išče teroriste, ki se skrivajo na različnih mestih. "Kot vojska se nikoli nismo spopadli s protestniki," njegovo izjavo povzema francoska tiskovna agencija AFP. Vlada pa ob tem navaja, da je bilo v petek ubitih deset pripadnikov policije in vojske, ki so jih napadle "oborožene teroristične skupine". "Imeli smo navodila, naj ne streljamo, a ko se nam je približala skupina protestnikov, smo jih prosili, naj se obrnejo," je za sirsko televizijo dejal policist Ahmad Sulejman. "Naenkrat so začeli streljati na člane patrulje," je opisal.

Vladna tiskovna agencija Sana je objavila fotografijo, na kateri je videti, kako ljudje na darski cesti pozdravljajo vojake.
Vladna tiskovna agencija Sana je objavila fotografijo, na kateri je videti, kako ljudje na darski cesti pozdravljajo vojake. FOTO: Reuters

ZDA Siriji grozijo z novimi ukrepi

Medtem pa so ZDA Siriji zagrozile z "dodatnimi ukrepi", če se Damask ne bo odpovedal krvavemu zatiranju protirežimskih protestov. "ZDA so prepričane, da dejanja sirske vlade proti lastnemu narodu terjajo širok mednarodni odgovor," piše v sporočilu Bele hiše.

ZDA so sicer že 29. aprila sprejele odločitev o zamrznitvi premoženja več sirskih predstavnikov, v prvi vrsti brata predsednika Bašerja al Asada Maherja al Asada, ki poveljuje četrti diviziji sirske vojske.

Konec aprila sprejete sankcije pa ne zadevajo predsednika al Asada niti ne predvidevajo odpoklica ameriškega veleposlanika iz Damaska, ki je tja prispel šele januarja letos v luči izboljšanja odnosov med državama.

Sankcije proti Siriji je v petek napovedala tudi EU. Po besedah neimenovanih virov iz Bruslja bodo sankcije EU veljale za 13 sirskih predstavnikov, ki so vpleteni v nasilno zatrtje protivladnih protestov v Siriji. Veleposlaniki članic Unije se bodo na sestanku v ponedeljek odločili, ali bodo sankcije – šlo naj bi za zamrznitev premoženja in prepoved potovanj v EU – zadevale tudi sirskega predsednika al Asada.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mlutherking
07. 05. 2011 11.54
Kdo pa financira proteste v Sirijji. Isto kot so v Libiji, Alžijiri in bodo v prihodnosti v Saudi Arabiji. Globalistične koroporacije z točno določenim namenom.