Tujina

Koncentracija prahu v Sloveniji ne bo velika

London/Rim/Pariz, 09. 05. 2010 14.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
39

Ne le Hrvaška, zračni prostor je delno zaprla tudi Avstrija, leti pa so odpovedani tudi v južnem delu Nemčije. Vulkanski prah bo dosegel tudi Slovenijo, vendar bo njegova koncentracija tako majhna, da težav ni pričakovati.

Oblak vulkanskega pepela, ki se širi iz delujočega ognjenika na jugu Islandije, je danes znova ohromil letalski promet nad delom stare celine. Zaradi zapore zračnega prostora je tako oviran letalski promet v Španiji, Švici, na Portugalskem, v Franciji in na Irskem.

Vulkanski prah
Vulkanski prah FOTO: Reuters

V Italiji so bila zaprta letališča v Milanu, Pisi in Firencah, vendar so jih popoldne že odprli, je sporočila evropska agencija za nadzor letalskega prometa Eurocontrol. V Španiji so odprli več letališč, tudi v  Barceloni, ki so bila včeraj zaprta, še vedno pa so zaprta letališča Santiago de Compostela, Vigo in La Coruna. Do številnih odpovedi letov je prišlo tudi na glavnih švicarskih letališčih v Ženevi in Zürichu.

Meteorologi predvidevajo, da se bo oblak pepela do večera razširil nad južni del Nemčije, nad Avstrijo in nad Češko.

Za enake ukrepe so se odločili tudi v južnem delu Nemčije, kjer so med drugim zaprli zračni prostor nad münchenskim letališčem. Slednje je tako trenutno zaprto, prav tako pa je promet moten na letališčih v Augsburgu, Memmingenu in Stuttgartu. Medtem so na frankfurtskem letališču, ki velja za tretje najbolj prometno na stari celini, danes odpovedali 29 poletov, od katerih je bila večina namenjena na jug Evrope.

Zračni prostor je delno zaprla tudi Avstrija. Promet je moten na letališčih na Dunaju, v Innsbrucku, Linzu in Salzburgu, kjer naj bi letališča ostala zaprta vse do zjutraj.

Letalo
Letalo FOTO: Reuters

Francoski zračni urad je sporočil, da so odpovedali 30 poletov iz Pariza na jug Evrope, čeprav francoski zračni prostor zaenkrat ostaja odprt.

Hrvaška je zaradi vulkanskega prahu ob 14. uri zaprla zračni prostor nad Zadrom in Splitom. Hrvaška kontrola zračnega prometa je sporočila, da naj bi bil promet nad Srednjim Jadranom zaprt na višinah do 6.000 metrov. Odločitev so sprejeli na podlagi obvestil Eurocontrola in letalskih napotkov vremenoslovne službe.

Na Arso so za 24ur.com povedali, da naj bi vulkanski prah prišel tudi nad Slovenijo, vendar ga bo jutri jugozahodni tok že odrinil čez državo. Tudi sama koncentracija prahu ne bo tako visoka, zato težav ali zaprtja zračnega prostora ne pričakujejo.

Po podatkih Eurocontrola se nad severnim delom Italije in Francijo zadržujeta dva večja oblaka zgoščenega vulkanskega prahu. Evropske službe še dodajajo, da bo danes nad evropskim zračnim prostorom opravljenih okoli 24.500 poletov, kar je 500 manj, kot jih letala v tem letnem času povprečno opravijo ob nedeljah.

Ločen del oblaka z vulkanskim pepelom se medtem še vedno nahaja nad severnim Atlantikom, zato so morali po navedbah evropske agencije za varnost letalskega prometa Eurocontrol spremeniti pot za večino čezatlantskih poletov. Ti bodo do nadaljnjega potekali čez zračni prostor Grenlandije. Letalske družbe je Eurocontrol ob tem opozoril, da morajo pri čezoceanskih poletih zaradi spremenjenega poteka leta upoštevati, da gre za daljšo pot od običajne, zaradi česar potrebujejo tudi več goriva.

Strokovnjaki, ki opazujejo islandski vulkan Eyjafjallajökull, ta bruha pepel in lavo, pravijo, da se njegova aktivnost zopet povečuje. Vulkan sicer bruha že od 13. aprila, zaenkrat pa ni znakov, da bi se izbruh lahko kmalu končal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

civitasstain@gmail.com
10. 05. 2010 06.00
veselo-na-delo-" Ugasnil motorje" In te poizkuse delaj z več 100 potnikov za hrbtom? In še nekaj. Ta pepel ne uniči samo motorje, ampak je tako oster, da lahko razreže pilotovo šipo in sploh cel avijon. Pol je pa ja raje prepovedat lete, kot pa se igrat z življenjem potnikov....
saintjozef
10. 05. 2010 00.35
@veselo-na-delo Zopet pameten predlog, bi se prijavil, ampak imam službo.
MayRising
10. 05. 2010 00.25
sam je lepa tale islandija drugac.. :)
PREKLETO
10. 05. 2010 00.21
to so nam zihr TA RDEČI zrihtal, njih se drži nesreča...
skydrol7
10. 05. 2010 00.18
@ karn.......... RAT-Ram Air Turbine (Veternica) vecina letal ima to rezervno napravo v slucaju ce motorji odpovejo je pa samo zacasna pomoc letalu da poganja samo najbolj nujne stvari na letalu kot npr. hidravliko,kontrole letenja, navigacijo lahko pa sluzi tudi kod elect. generator...... najbolj varno za letala je da se drzijo pravil glede vulkanskega prahu .... 2.000 mikrograms na kub. meter - letenje prepovedano 2.000 - 200 mkg " " - posebna pravila 200 - 0 = OK to fly
veselo-na-delo
10. 05. 2010 00.17
@saintjozef 10.05.2010 00:06 Pojdi se prijavit za to delo, sigurno dobro plačajo!.
saintjozef
10. 05. 2010 00.06
@veselo-na-delo boljš, da pred motorje dva z metlico postavjo, da prah brišeta....:))
skydrol7
09. 05. 2010 23.39
@ veselo - na - delo.... je pa re da na podlagi incidenta z British Airways B 747 l 1982 nad Sumatro - kjer so po analizi motorjev in letala nasli pozitivne dokaze , da ce se letalski motorji ustavijo v vulkanskem oblaku zaradi zasicenja let. motorjev in kompozicije prahu ki je na podlagi prahu in tekoce primesi - v primeru Islandskega vulkana -ledeni kristali pomesani z prahom - prilepijo na lopatice (compressor blades pri turbofan motorjih) in tista kompozicija se odlepi ko se motorji ohladijo ........... kar pa ni pripooroceno da se to dogaja na visini 10 km.....lp
_karn
09. 05. 2010 23.15
Em, airbus ima veternico, da ne izgubi hidravlike, vendar se lahko ustvarijo druge poškodbe, ki lahko dajo rezultate čez čas... Osebno mislim da bi lahko vsa letala letela po celi Evropi, vendar potem ne bi mogli 100% garantirati da so motorji brezhibni in jih ne bi mogli "terat" 24 ur na dan, ker če veš da je motor brezhiben, ga lahko brezskrbi poganjaš do maksimuma, če pa nisi 100% pa nastane problem, ker kdo pa bo odgovarjal za stroj, za katerega ni prepričan v njegovo brezhibno delovanje...
skydrol7
09. 05. 2010 23.11
Glej ; audy ima prav.. ce ugasnes letalske motorje (kar pa ni dovoljeno - aeronautical act.para 146/7 - razen ,seveda v emergency) kot je audy ze omenil , z izgubo motorjev izgubis hidravliko , elektriko ,zracenje cabine letala ,navigacijo itd......... je res nekaj primerov ki so se srecno koncali , kjer so letala in vsi na krovu ostali pri zivljenju samo zato ker je bil eden od pilotov izkusen z letenjem jadralnega letala ......... npr, dolet na reki Hudson River v NY-ku in pa vulkanski oblak nad Indonezijo leta 1982 ko je BA 747 zapeljal v ta oblak v / prahu in izgubil pogon vseh stirih motorjev in jih je re - startal ko se je spustil pod ta oblak prahu,potem je znan primer ko je letalo Airbus z tehnicno napako pri kolicini goriva moralo pristati z ugaslimi motorji v Gimli,Manitoba -Kanada, na sreco je bil ta pilot izkusen pilot tudi z jadralnimi letali in se nekaj primerov ki so se srecno koncali .......v glavnem ,vulkanskim oblakom se je najbolje izogniti.
veselo-na-delo
09. 05. 2010 22.37
@Audj- 09.05.2010.....22:09 veselo- na-delo, z ugasnjenimi motorji izgubiš hidravliko, elektriko in prezračevanje.Motorji niso samo za potisk. Zmeni se s tistim pilotom ki je to menil mislim da ni nor potem nebi od tega menil in tudi ne javno In ne z menoj!. L.P.
Audy
09. 05. 2010 22.09
veselo-na-delo, z ugasnjenimi motorji izgubiš hidravliko, elektriko in prezračevanje. Motorji niso samo za potisk.
bron
09. 05. 2010 22.07
NERABIMO PRAHU PA TUDI ČE JE SAJ FALCON JE PRIZEMLJEN.
krivulja
09. 05. 2010 22.05
Slovenci odprite okna na stežaj boste saj s prahom bogati,če vas že delodajalci delajo revne.
veselo-na-delo
09. 05. 2010 21.58
Že spet zapirajo al kaj, ni vedno kriu vse vulkanski prah očitno preverjejo kaj in kako onesnažujejo letala. Skoraj nemogoče da je naenkrat toliko problemov z tem prahom in letali v tako kratkem času, nevem zakaj taka panika glede tega. Sem pošlušal enega pilota ki je menil da to kaj e bilo nad Slovenijo praha nebi nič škodilo letalam prav tako lako bi letela če bi se pa že zgodilo da bi naletel v ta prah bi pa lahko, da bi preprečil poškodbe motorjev,začasno motorje ugasnil in bi naprej samo jadral do 100km dolžine in po teh kilometrih bi spet zagnal motorje,med tem ko bi pa jadral bi pa se nabrali prah na lopaticah motorja ohladil in odpadel zato bi je lahko naprej zagnal in nemoteno letel naprej sicer bi še vmes verjetno mogel postopek spet ponoviti dokler nebi prišel ven iz tega praha.
krivulja
09. 05. 2010 21.40
Saj politična koncentracija zdrave pameti v Sloveniji tudi ni velika,pa se nobeden zaradi ne razburja preveč-raja pa trpi!!
civitasstain@gmail.com
09. 05. 2010 21.33
Ah, ja. Samo to sem pozabil povedat, da v Evropi ima samo Nemčija naprave (v enem avijonu), ko merijo koncentracijo pepela v oblakih, da vzletijo strokovnjaki z avijonom in potem pregledajo rezultatte naprav. To je stoprocentna izjava. Ne verjamem, da Nemci kaj pregledujejo Slovenijo, ker nimamo sploh tako gostega letalskega prometa.
civitasstain@gmail.com
09. 05. 2010 21.26
Hvala Bogu. Vsi sosedje ga imajo dost prahu v zraku, samo mi ne. Verjamete v pravljice?
Kimberley-Echo
09. 05. 2010 21.16
Na določenih straneh NOAA lahko že najdete podatek, da je oblak tudi nad Slovenijo v predelu Primorske in Gorenjske vključno z letališčem Brnik. In lep pozdrav tudi Ježku, welcome back mate.
jez_jezen
09. 05. 2010 20.51
due 09.05.2010, 17:37 1 jez_jezen ta flightradar 24 ne kaže pravilno. lahko npr spremljaš na uradni strani brnika kdaj kakšno letalo vzleti/pristane in ga spremljaš na radarju in ugotoviš da ga sploh ni gor. poleg tega vedno kaže skoraj celo ameriko brez letal kar 100% ni res. da ne omanjamo dubaja ker je vedno brez letal. je zanimiva stvar ta radar sam deluje pa ne najbolje. mogoče so podatki pravilni za kakšnih 5% letal pa še to ne. je pa dobr za preganjat dolg čas. Ne kaže vseh,to je res. Kaže le te, ki imajo vgrajen ta sistem, sprejem na zemlji. To naj bi se v prihodnje izboljšalo. Deluje pa v realnem času, 100% preverjeno.