Oblak vulkanskega pepela, ki se širi iz delujočega ognjenika na jugu Islandije, je danes znova ohromil letalski promet nad delom stare celine. Zaradi zapore zračnega prostora je tako oviran letalski promet v Španiji, Švici, na Portugalskem, v Franciji in na Irskem.
V Italiji so bila zaprta letališča v Milanu, Pisi in Firencah, vendar so jih popoldne že odprli, je sporočila evropska agencija za nadzor letalskega prometa Eurocontrol. V Španiji so odprli več letališč, tudi v Barceloni, ki so bila včeraj zaprta, še vedno pa so zaprta letališča Santiago de Compostela, Vigo in La Coruna. Do številnih odpovedi letov je prišlo tudi na glavnih švicarskih letališčih v Ženevi in Zürichu.
Za enake ukrepe so se odločili tudi v južnem delu Nemčije, kjer so med drugim zaprli zračni prostor nad münchenskim letališčem. Slednje je tako trenutno zaprto, prav tako pa je promet moten na letališčih v Augsburgu, Memmingenu in Stuttgartu. Medtem so na frankfurtskem letališču, ki velja za tretje najbolj prometno na stari celini, danes odpovedali 29 poletov, od katerih je bila večina namenjena na jug Evrope.
Zračni prostor je delno zaprla tudi Avstrija. Promet je moten na letališčih na Dunaju, v Innsbrucku, Linzu in Salzburgu, kjer naj bi letališča ostala zaprta vse do zjutraj.
Francoski zračni urad je sporočil, da so odpovedali 30 poletov iz Pariza na jug Evrope, čeprav francoski zračni prostor zaenkrat ostaja odprt.
Hrvaška je zaradi vulkanskega prahu ob 14. uri zaprla zračni prostor nad Zadrom in Splitom. Hrvaška kontrola zračnega prometa je sporočila, da naj bi bil promet nad Srednjim Jadranom zaprt na višinah do 6.000 metrov. Odločitev so sprejeli na podlagi obvestil Eurocontrola in letalskih napotkov vremenoslovne službe.
Po podatkih Eurocontrola se nad severnim delom Italije in Francijo zadržujeta dva večja oblaka zgoščenega vulkanskega prahu. Evropske službe še dodajajo, da bo danes nad evropskim zračnim prostorom opravljenih okoli 24.500 poletov, kar je 500 manj, kot jih letala v tem letnem času povprečno opravijo ob nedeljah.
Ločen del oblaka z vulkanskim pepelom se medtem še vedno nahaja nad severnim Atlantikom, zato so morali po navedbah evropske agencije za varnost letalskega prometa Eurocontrol spremeniti pot za večino čezatlantskih poletov. Ti bodo do nadaljnjega potekali čez zračni prostor Grenlandije. Letalske družbe je Eurocontrol ob tem opozoril, da morajo pri čezoceanskih poletih zaradi spremenjenega poteka leta upoštevati, da gre za daljšo pot od običajne, zaradi česar potrebujejo tudi več goriva.
Strokovnjaki, ki opazujejo islandski vulkan Eyjafjallajökull, ta bruha pepel in lavo, pravijo, da se njegova aktivnost zopet povečuje. Vulkan sicer bruha že od 13. aprila, zaenkrat pa ni znakov, da bi se izbruh lahko kmalu končal.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.