Ameriški predsednik Barack Obama je v četrtek povedal, da je sprejel opravičilo republikanskega kongresnika iz Južne Karoline Josepha Wilsona, ki ga je med sredinim govorom o zdravstveni reformi v kongresu ozmerjal z lažnivcem.
Wilson je s svojim krikom "lažeš", ko je Obama zagotavljal, da zdravstvena reforma ne bo uvedla zavarovanja za nezakonite priseljence, požel veliko negativnih kritik. Med kritiki so bili tako njegovi strankarski kolegi republikanci kot seveda demokrati, ki so uvodoma razmišljali, da bi mu izrekli celo kongresni ukor. Wilson, ki prihaja iz konservativnega okrožja Južne Karoline, se je pri svojem izpadu "zmotil". Obama ni lagal, saj v nobenem od predlogov zdravstvene reforme ni določila, da bodo po novem zavarovani tudi nezakoniti priseljenci. Določilo predloga v predstavniškem domu pravi, da se v ta namen denarja ne sme porabljati.
Wilson je hitro spoznal, da ga je pošteno usekal, in jo je po Obamovem govoru urno ucvrl iz kongresne dvorane ter po razmisleku poklical Belo hišo v želji, da se Obami osebno opraviči. Spustili so ga le do šefa kabineta Rahma Emanuela, nekdanjega kongresnika iz Illinoisa. Obama je v četrtek dejal, da sprejema opravičilo z besedami, da vsi delamo napake, in je pozval k spoštljivi razpravi glede reforme.
Wilson je novinarjem dejal, da se je opravičil za "spontano dejanje", čeprav se še vedno ne strinja s predsednikom glede trditve, da reforma ne bo pomenila zavarovanja za nezakonite priseljence.
Politično nekorektno povedati, da gre za rasizem?
Wilsonov krik je le vrhunec izražanja nezadovoljstva republikancev po ZDA do Obame. Začelo se je že med kampanjo, ko je podpredsedniška kandidatka republikancev obtožila Obamo druženja s teroristi, nadaljevalo se je s tako imenovanimi "čajankami", menda v obuditev spomina na "bostonsko čajanko", ki je sprožila upor proti kolonialni vladi Velike Britanije.
Potem so se pojavili tako imenovani "roditelji", ki ne verjamejo, da je bil Obama rojen v ZDA, in zato zanje ni legitimen predsednik. Skozi poletje pa so nasprotniki Obame uprizarjali cirkuse na srečanjih s kongresniki glede zdravstvene reforme. Precej se jih je na protestih proti predsedniku ponosno pojavljalo z orožjem, čeprav niso mogli nikoli dovolj blizu, da bi storili kaj škode.
Kot kaže, Obama pri določenem delu Američanov vzbuja ostra čustva, pri čemer je v ZDA politično nekorektno povedati, da gre za navaden rasizem. Del ameriških belcev se ne bo nikoli sprijaznil, da je v Beli hiši temnopolta oseba, in to ne na položaju sobarja ali služabnika.
Tako je odjeknil primer baptističnega duhovnika Stevena Andersona, ki je med molitvijo vzklikal, da moli za smrt ameriškega predsednika. Duhovnik je dejal, da je Obama morilec, musliman in kot tak zloben človek. Duhovnik je še izrazil upanje, "da bo Bog uslišal njegovo molitev in da bo Obama zbolel za tumorjem na možganih. Upa tudi, da bo umrl kot senator Ted Kennedy".
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.