Iranska državna televizija je predvajala posnetke ran iranskega diplomata Džalala Šarafija, ki so ga po dveh mesecih zadrževanja v Iraku ugrabitelji izpustili 3. aprila. Iran sicer trdi, da so za ugrabitvijo stale sile ZDA, kar pa slednje zanikajo. Posnetki dokazujejo, da so Američani Šarafija mučili, trdi Iran. "ZDA, katerih predstavniki govoričijo o človekovih pravicah, so vrtale luknje v noge Džalala Šarafija, videti pa je tudi poškodbe njegovega nosu in vratu," je poročala iranska televizija, ki je objavila posnetek diplomata v bolnišnici. Na posnetku je bilo videti modrice na njegovih nogah.
Šarafija je v bolnišnici v prisotnosti iraškega veleposlanika v Iranu Mohameda Madžida al Šejka obiskal vodja delegacije Mednarodnega odbora Rdečega križa v Iranu Peter Stocker. Kot je povedal, se je na lastne oči prepričal, da ima iranski diplomat po nogah in hrbtu hude rane, stare več tednov. Kako so te rane nastale, ni hotel ugibati.
Iran: Mučila ga je CIA
Iranska televizija je medtem poročala, da posnetki dokazujejo, da so Iranca "po tem, ko so ga v Bagdadu ugrabile ameriške sile", pretepali in kruto mučili. Šarafi sam je po vrnitvi v Teheran povedal, da so ga "noč in dan" mučili in zasliševali pripadniki ameriške obveščevalne agencije CIA.
Oboroženi neznanci, ki so bili oblečeni v uniforme iraške vojske, so 40-letnega Šarafija, drugega sekretarja na iranskem veleposlaništvu v Bagdadu, 4. februarja ugrabili v pretežno šiitski bagdadski četrti Karada. Iran je trdil, da so ga odpeljali pripadniki enote iraške vojske pod poveljstvom ameriških sil, Američanom pa pripisal odgovornost za diplomatovo varnost. Ameriške oblasti so zanikale vsakršno vlogo v njegovem izginotju.
Iran bo razgalil "svojo resnico"
Iran bo glede zajetja britanskih vojakov svojo resnico kmalu predstavil v dokumentarcu in v knjigi, je napovedal Teheran. Na ta način nameravajo predstaviti celoten proces od zajetja 15 Britancev do njihovega zaslišanja, na katerem so priznali, da so kršili iranske ozemeljske vode.
Kot je dejal predstavnik iranskih oblasti Alireza Afšar, je "Iran zabeležil še tretjo zmago", potem ko je London "prisilil svoje vojake, da so zanikali svoje prejšnje trditve" in da znova trdijo, da so bili zajeti v iraških vodah. Prvi dve "zmagi" sta bili zajetje vojakov 23. marca in njihova nepričakovana pomilostitev 4. aprila.
IAEA: Jedrsko orožje čez štiri do šest let
Iran bo sposoben razviti lastno jedrsko orožje šele čez štiri do šest let, tako da še ostaja čas za diplomatska prizadevanja v smeri preprečevanja morebitne grožnje, je za povedala tiskovna predstavnica Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Melissa Fleming. Flemingova je ob tem povedala, da je Iran v preteklosti prišel do jedrskega materiala nezakonito in da je prikrival jedrske poskuse. Je pa tudi dodala, da Iran ima pravico do jedrskih objektov, vendar morajo biti ti upravljani na transparenten in zakonit način.
V Iran sta pred tem v torek prispela dva inšpektorja IAEA, ki bosta opravila rutinski obisk v jedrskem obratu Natanc, kar je že drugi obisk inšpektorjev IAEA v Iranu po 21. marcu. Inšpektorja se bosta v državi predvidoma zadržala teden dni. Vodja iranske agencije za jedrsko energijo Golam Reza Agazadeh pa je sporočil, da želi Iran v predelovalnem obratu v Natancu namestiti ne le 3000 centrifug za bogatenje urana, temveč 50.000 centrifug.
ZDA: Iran v Iraku skrajnim sunitom
Ameriška vojska je iranske obveščevalne agente danes prvič javno obtožila, da podpirajo tudi skupine skrajnih iraških sunitov in ne le šiitov. Washington je Iran doslej že večkrat obtožil, da v sektaški vojni v Iraku podpira šiite, ki da jih usposablja in financira. "Sedaj imamo podatke, da iranske obveščevalne službe podpirajo tudi nekatere skrajne sunitske skupine," je v Bagdadu povedal tiskovni predstavnik ameriške vojske William Caldwell. Caldwell je povedal, da iranske agencije še vedno usposabljajo oborožene iraške skupine. "To usposabljanje zagotavljajo predstavniki iranskih obveščevalnih služb," je dejal Caldwell.
Medtem pa je namestnik iranskega zunanjega ministra Abas Aragči danes v Teheranu udeležbo Irana na mednarodni ministrski konferenci o varnosti v Iraku, ki bo potekala 3. in 4. maja v egiptovskem Šarm el Šejku, pogojeval z izpustitvijo petih Irancev, ki jih je ameriška vojska januarja aretirala v Iraku. "Iraškim predstavnikom smo sporočili, da bo vse dokler iranski diplomati ne bodo izpuščeni, vsaka ideja, da bi Iran sodeloval na kakršnikoli konferenci skupaj z ZDA, naletela na velike težave in ovire," je dejal Aragči.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.