Po samomorilskih napadih na velikonočno nedeljo, ki so terjali najmanj 250 smrtnih žrtev, so se šrilanške oblasti odločile, da v državi uveljavijo prepoved zakrivanja obrazov.
Predsednik države Maitruipala Sisirsena je povedal, da je omenjeni ukrep del intervencijskega zakona, razlog za njegovo sprejetje pa zagotovitev nacionalne varnosti. Prepovedana je torej nošnja kakršnegakoli obraznega pokrivala, ki "zakriva identifikacijo".
Čeprav predsednikov urad posebej ne izpostavlja prepovedi nošenja nikaba in burke, naj bi omenjeni ukrep ciljal prav na zadnje. V Šrilanki sicer živi 21 milijonov ljudi, nekaj manj kot deset odstotkov je muslimanov. Značilni ženski muslimanski pokrivali naj bi nosila le peščica ljudi.
Na podlagi navedb India Today je organizacija muslimanskih duhovnikov v Šrilanki svoje vernice že zaprosila, da se izognejo pokrivanju obraza.
150 ljudi aretiranih, na prostosti še več islamskih borcev
Medtem Šrilanka osem dni po tragičnih terorističnih napadih ostaja v stanju pripravljenosti – v zadnjih dneh so aretirali na desetine osumljencev (po zadnjih podatkih se je število povečalo na 150, več kot 15 so jih v racijah ubili), lokalne oblasti pa navajajo, da je trenutno na prostosti še vedno veliko skrajnih borcev. Oblasti se bojijo novega vala napadov skrajnežev, ki bi lahko bili po navedbah varnostnih služb oblečeni v vojaške uniforme.
Skrajneži naj bi nameravali napasti pet lokacij. "Lahko bi prišlo do novega vala napadov," je v pismu poslancem in drugim predstavnikom države zapisal vodja posebne enote policije, poroča Reuters, ki ga povzemajo tudi drugi viri. Glede na zapis bi lahko v napadih sodelovali posamezniki, oblečeni v vojaške uniforme, ki naj bi uporabili kombi.
Kot še izhaja iz pisma, bi lahko nove napade pripravljali isti lokalni teroristični skupini, ki jima pripisujejo odgovornost za velikonočne napade, in sicer National Thawheedh Jama'ath (NTJ) in Jammiyathul Millathu Ibrahim.
Oblasti prav tako še vedno iščejo približno 140 članov džihadistične skupine Islamska država, ki je prevzela odgovornost za bombne napade, ob tem pa podrobnosti dogodkov ni navedla.
V petek so bili sicer v operaciji varnostnih sil ubiti člani družine – oče in dva brata – domnevnega organizatorja napadov Zahrana Hašima. Hašim, ki se je razstrelil v hotelu v Kolombu, je tudi ustanovitelj islamistične skupine NTJ.
Pretekli konec tedna je na ulicah po vsej državi stalo na tisoče vojakov, ki so varovali tamkajšnje cerkve in mošeje. Preklicali so tudi nedeljske cerkvene obrede. Kljub temu so se pred cerkvijo Sv. Antona, ki je bila v napadih močno poškodovana, zbrali verniki ob molitvi.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.