''Iskreno, mnogo bolj kot pasivno toleranco potrebujemo aktiven, 'mišičasti' liberalizem,'' je na konferenci o varnosti v Münchnu dejal Cameron. Napovedal je tršo obravnavo skupin, ki v družbi razširajo skrajna islamistična stališča. Te v prihodnje naj ne bi mogle več širiti skrajnih stališč po univerzah in zaporih.
V govoru se je retorično spraševal, ali take skupine verjamejo v univerzalnost človekovih pravic, v enakost žensk in verskih prepričanj. ''Ali verjamejo v pravico ljudi, da sami izvolijo vlado? Ali te skupine podpirajo integracijo ali ločevanje?''
Dejal je, da je državni multikulturalizem omogočal različnim kulturam, da živijo druga mimo druge. Po njegovih besedah je Britaniji spodletelo mladim muslimanov podati vizijo družbe, katere del bi si želeli postati, zaradi česar se ti počutijo ''izkoreninjene'', kar vzpodbuja dovzetnost za skrajna stališča. ''Tolerirali smo, da se določene skupnosti obnašajo na način, ki je povsem v nasprotju z našimi vrednotami.''
Te vrednote, ki jih po prepričanju Camerona mora liberalizem aktivno promovirati, so ''svoboda govora in veroizpovedi, demokracija, vladavina zakona in enakost pravic ne glede na raso, spol ali spolno usmerjenost''.
Po poročanju BBC je Cameronov govor sovpadel z današnjim shodom Angleške obrambne lige, nacionalistične organizacije, nestrpne do priseljencev. Laburistični poslanec v okrožju Luton Richard Howitt, ki je bil glavni govorec na protishodu, s katerim so se želeli zoperstaviti nestrpnosti Angleške obrambne lige, je dejal: ''Napad na multikulturalizem pomeni vdajo skrajno desni idelologiji, ki trdi, da je zmerna prepričanja nemogoče razlikovati od fundamentalističnih. Zaradi tega napad na multikulturalizem spodkopava spoštovanje in sodelovanje med ljudmi različnih ver. Fraza 'mišičasti liberalizem' še posebej žalostno podčrtuje ozračje grožnje, strahu in nasilja, ki je danes vladalo na lutonskih ulicah.''
Vtis, da je bil Cameronov govor direktno namenjen britanskim muslimanom, je poskušala omiliti baronica Neville-Campbellova, vodja državnega oddelka za varnost in protiterorizem, ki je v Veliki Britaniji del notranjega ministrstva. Dejala je, da je Cameron v govoru ''izrazil nasprotovanje vsem oblikam ekstremizma, ne le islamskemu''.
Pomočnik sekretarja Sveta britanskih muslimanov Fajsal Hanjra je Cameronov govor opisal kot ''razočaranje''. ''V središču govora je muslimanska skupnost in zopet se zdi, da smo del težave in ne del rešitve,'' je Hanjra dejal za BBC. Poudaril je, da islam in islamski ekstremizem nista eno in isto.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.