Tujina

Po pomoč h Kitajcem

Peking, 03. 05. 2010 10.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
D.Š./Reuters
Komentarji
5

Na Kitajskem je na obisku severnokorejski voditelj Kim Jong Il. Kitajska naj bi svoji zaveznici ponudila finančno pomoč in predlagala, da se vrne k pogajanjem glede jedrskega programa.

Severnokorejski voditelj Kim Jong Il je danes prispel na Kitajsko, ki je edina zaveznica te države. To bo prvi obisk po štirih letih, severnokorejskega voditelja pa je v začetku leta povabil na obisk kitajski predsednik Hu Jintao.

Kim Jong Il
Kim Jong Il FOTO: Reuters

Politični analitiki menijo, da imajo kitajski voditelji dovolj zelo nemirne sosede, vendar pa podpirajo Severno Korejo pri urejanju varnostnih razmer na meji. Poleg tega pa naj bi Kitajska ponudila finančno pomoč svoji sosedi in predlagala, da se vrne k šestranskim pogajanjem glede jedrskega orožja, ki so na mrtvi točki vse od zadnjega incidenta na morju.

Korejsko ekonomijo uničujejo stroge sankcije, ki so jih zoper to neposlušno državo uvedli Združeni narodi. V državi se soočajo z rastjo inflacije in nemiri, ki lahko vsak čas izbruhnejo. Kitajska Severno Korejo oskrbuje s hrano in gorivom, saj je gospodarstvo skoraj uničeno.

Nov zakon šestranskim pogovorom?

Južna Koreja je večkrat poudarila, da se pogovori o jedrskem programu ne bodo pričeli, če bodo na dan prišlo dokazi, da je Severna Koreja vpletena v nesrečo vojaškega patruljnega čolna. V nesreči, ki se je zgodila konec marca, je umrlo 46 južnokorejskih mornarjev.

Kitajski vojaki pred mostom prijateljstva
Kitajski vojaki pred mostom prijateljstva FOTO: Reuters

Diplomati iz Južne Koreje in ZDA sicer nenehno pozivajo Pjongjang, da se vrne k mednarodnim pogovorom in konča testiranje jedrskega orožja. Severna Koreja naj bi namreč imela dovolj plutonija za izdelavo nekaj deset atomskih bomb.

Severna Koreja nenehno obtožuje ZDA, da želijo zrušiti njihov režim, a uradni Washington to zanika. Kitajska, Japonska, Rusija, Južna Koreja in ZDA poskušajo prepričati Severno Korejo, naj preneha z jedrskim programom, vendar neuspešno.

Nekateri mednarodni analitiki menijo, da bi obisk Kitajske lahko dal nov zagon šeststranskim pogovorom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Abacus
04. 05. 2010 01.16
Sankcije na S.Korejo so bile dane leta 2006 in to na materiale z moznostjo uporabe v vojaske namene. Sankcije delno skodijo S.Koreji ,to je res ,saj nemore prodajati vojaske tehnike drzavam v Afriki kot je Sudan ali Jemen itd. Res pa je ,da S.Koreja kupuje vojasko tehniko ,ki je sama ne proizvaja na Kitajskem in v Rusiji ,torej sankcije le niso tako uspesne. Imajo celo moderne sisteme kot jih kupuje danes tudi Iran. Sankcije s strani ZN ,dejansko pa s strani ZDA s podporo Japonske in Juzne Koreje so delno skodovale S.Koreji ,kajti ce bi ji res popolnoma ,potem bi S.Koreja morala ziveti v izobilju do leta 2006 ,ko sankcij ni bilo. Podobne sankcije a popolno neupraviceno imajo se ZDA do Kube in Kitajska do Tajvana. Kitajska je Tajvan veliko bolj trdo prijela kot ZDA S.Korejo ,Tajvan nima niti sedeza v skupscini ZN ,nima uradnih odnosov s svetom ,razen z nekaj karibskimi drzavami. In to ze vse od 70ih let naprej ,kar 40 let! Pa ni na stopnji revscine S.Koreje ,se celo Kitajsko za zdaj prehiteva.
bnam 2707
03. 05. 2010 13.24
Stari roker rabi denar,ker mu ljudstvo strada.
Tone Anžlovar
03. 05. 2010 12.04
Severnokorejsko gospodarstvo ne uničujejo sankcije ZN - te so omejene na orožarske zadeve. Njihovo gospodarstvo uničuje socialistično plansko gospodarstvo, tako kot je tak način gospodarstva uničeval vsako drugo državo, ki se ga je posluževala. Če z napačnimi informacijami komunistični diktatorji futrajo svoje ljudstvo, naj. Ne rabite pa nam prodajati takšne traparije.
KatiFafi
03. 05. 2010 11.59
naj grejo še naši komunisti po pomoč na Kitajsko....
LomilkaSrc
03. 05. 2010 11.23
na tem svetu je nekaj močno narobe. stalno se porajajo nove grožnje. je kriva politika ali revščina? morda razlike v veroizpovedi ... ampak to je že druga zgodba