Severnokorejski voditelj Kim Jong Il je danes prispel na Kitajsko, ki je edina zaveznica te države. To bo prvi obisk po štirih letih, severnokorejskega voditelja pa je v začetku leta povabil na obisk kitajski predsednik Hu Jintao.
Politični analitiki menijo, da imajo kitajski voditelji dovolj zelo nemirne sosede, vendar pa podpirajo Severno Korejo pri urejanju varnostnih razmer na meji. Poleg tega pa naj bi Kitajska ponudila finančno pomoč svoji sosedi in predlagala, da se vrne k šestranskim pogajanjem glede jedrskega orožja, ki so na mrtvi točki vse od zadnjega incidenta na morju.
Korejsko ekonomijo uničujejo stroge sankcije, ki so jih zoper to neposlušno državo uvedli Združeni narodi. V državi se soočajo z rastjo inflacije in nemiri, ki lahko vsak čas izbruhnejo. Kitajska Severno Korejo oskrbuje s hrano in gorivom, saj je gospodarstvo skoraj uničeno.
Nov zakon šestranskim pogovorom?
Južna Koreja je večkrat poudarila, da se pogovori o jedrskem programu ne bodo pričeli, če bodo na dan prišlo dokazi, da je Severna Koreja vpletena v nesrečo vojaškega patruljnega čolna. V nesreči, ki se je zgodila konec marca, je umrlo 46 južnokorejskih mornarjev.
Diplomati iz Južne Koreje in ZDA sicer nenehno pozivajo Pjongjang, da se vrne k mednarodnim pogovorom in konča testiranje jedrskega orožja. Severna Koreja naj bi namreč imela dovolj plutonija za izdelavo nekaj deset atomskih bomb.
Severna Koreja nenehno obtožuje ZDA, da želijo zrušiti njihov režim, a uradni Washington to zanika. Kitajska, Japonska, Rusija, Južna Koreja in ZDA poskušajo prepričati Severno Korejo, naj preneha z jedrskim programom, vendar neuspešno.
Nekateri mednarodni analitiki menijo, da bi obisk Kitajske lahko dal nov zagon šeststranskim pogovorom.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.