Protestov po državi, s katerimi so sindikati želeli opozoriti na neustrezno plačno in pokojninsko politiko, se je udeležilo po poročanju organizatorjev med 600.000 in 800.000 ljudi. Po podatkih sindikatov je doma ostalo kar 40 odstotkov učiteljev, oblasti pa so sporočile, da je bilo doma 22 odstotkov učiteljev. Protesti so potekali v 177 mestih, a so imeli manj udeležencev kot na množičnih protestih v začetku preteklega leta, ko je na ulicah vseh mest po državi protestiralo več kot milijon ljudi.
To je le še en dodatni udarec za predsednika Nicolasa Sarkozyja. Njegova stranka je namreč po drugem krogu lokalnih volitev doživela poraz, kot ga v zadnjih 50 letih še ni. Levičarji so namreč prevzeli oblast v 23 od 26 francoskih regijah. Zaradi tega je Sarkozy odstavil ministra za delo, ki je vodil pogajanja o pokojninski politiki in na njegovo mesto imenoval dosedanjega proračunskega ministra Erica Woertha.
A predstavniki sindikatov so prepričani, da to ne bo obudilo gospodarstva, Sarkozyju pa očitajo, da noče doumeti, da se je razpoloženje v državi spremenilo. Vodja sindikata CGT Bernard Thibault je dejal, da bi se morali sindikati skupaj s pristojnimi predstavniki oblasti dogovoriti, kako povečati plače, ob tem pa je opozoril vlado, da trenutno lahko pričakuje le odločno nasprotovanje pokojninski reformi.
"Prepričan sem, da ne moremo sprejeti pokojninskih reform, ki temeljijo le na računovodskih in finančnih kriterijih," meni Thibault. Vlada namreč želi mejo za upokojitev dvignila iz dosedanjih 60 let, kar je sicer ena najnižjih upokojitvenih meja v EU. Woerth pa je pred parlamentom dejal: "Take reforme moramo sprejeti s konsenzom, spravo, dialogom in medsebojnim poslušanjem."
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.