Tujina

Hollande: Slišal sem vaše sporočilo, je zelo jasno

Pariz, 31. 03. 2014 18.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Francoski premier Jean-Marc Ayrault je sporočil, da odstopa s čela vlade. Ayraulta je na položaju premiera nasledil sedanji notranji minister Manuel Valls.

Francoski predsednik napoveduje novo dobo v svojem mandatu.
Francoski predsednik napoveduje novo dobo v svojem mandatu. FOTO: Reuters
Jean-Marc Ayrault odstopa s premierskega mesta.
Jean-Marc Ayrault odstopa s premierskega mesta. FOTO: Reuters

Potem ko so vladajoči socialisti na nedeljskih lokalnih volitvah v Franciji doživeli hud poraz, je premier Jean-Marc Ayrault danes sporočil, da odstopa s čela vlade v Parizu.

Slišal sem vaše sporočilo, je zelo jasno. Premalo sprememb in preveč počasnosti. Premalo služb in zato prevelika brezposelnost. Premalo socialne pravičnosti in preveč davkov. Francois Hollande

Ayraulta bo na položaju premiera nasledil sedanji notranji minister Manuel Valls, je v televizijskem nagovoru državljanom sporočil predsednik Francois Hollande. Kot je dejal, je "slišal sporočilo" volivcev in se odločil, da je čas za novo poglavje v njegovem predsednikovanju. Ob tem je napovedal, da bo sedanji notranji minister Valls vodja "povezane in enotne ekipe" ter da bo nova vlada "bojevita". Francoski predsednik je še dal vedeti, da bo še naprej skušal zmanjšati državni primanjkljaj, obenem pa napovedal znižanje obdavčitev plač. Podrobnosti ni navedel.

Valls sicer med Francozi velja za najbolj priljubljenega člana sedanje vladne ekipe. 51-letnik je sicer blizu bolj desnemu in gospodarstvu prijaznemu krilu socialistov.

Najverjetnejši novi predsednik francoske vlade je dosedanji notranji minister.
Najverjetnejši novi predsednik francoske vlade je dosedanji notranji minister. FOTO: Reuters

V preteklosti je dal tako med drugim jasno vedeti, da se mu dosežki francoske levice, kot sta 35-urni delovni teden in upokojitev pri 60 letih, ne zdijo vzdržni.

Kot notranji minister je Valls med drugim ostro nastopil proti nezakonitim priseljencem v Franciji.

Če Hollande leta 2017 ne bo znova kandidiral za predsednika Francije, se Valls celo omenja kot bodoči predsedniški kandidat socialistov. Že leta 2011 se je potegoval za predsedniško kandidaturo, a zaradi preveč desnih nazorov ni imel možnosti nasproti Hollandu.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rissp1
01. 04. 2014 11.28
+2
Povsod isto... Lahko voliš za "desne"(beri turbokapitaliste) , ali pa za "leve"(beri turbokapitaliste). Potem je še nekaj manjših strank za katere se ve da ne bodo imele vpliva na stanje , so bolj zato da bi izgledalo kot da imamo več "svobode" pri izbiranju svoje usode. Na koncu vedno, povsod zmagajo turbokapitalisti1 ali turbokapitalisti2 in svet neprekinjeno lepo drvi naprej v propad...
hondica
01. 04. 2014 00.15
+2
Levičarsko leporečenje nikjer ne prinaša rezultatov, samo izgubo in žalost.
mastablasta
01. 04. 2014 10.33
+8
ne vem no kitajcem gre še kar dobro. zaenkrat bolje kot nam. celo posojajo nam da lahko plačamo janševe in pahorjeve pufe.
dannyer
31. 03. 2014 21.42
+4
sej ima prav . preveč tolerance proti ne zakonitimi priseljevanje je na škodo državljanov francozov itd . predstavlja resna grožnja . če bi imeli prej strožje zakone . bi bilo manj ljudi napadenih ,pretepenih ali celo u b i t i h
Fredy Meserati
31. 03. 2014 23.37
+4
Sam menim, da je naloga države, da poskrbi, da ni preveč priseljencev. Problem pa je naša požrešnost, ker jih v času razcveta vabimo, da je rast višja, potem pa ne sprejmemo posledic. Bolje bi bilo, če bi začeli reševati vzroke zaradi katerih je toliko priseljencev.
Fredy Meserati
31. 03. 2014 23.39
+2
Sicer se gre tukaj za nezakonite priseljence...
mastablasta
01. 04. 2014 10.35
+5
seveda nezakoniti. saj so le ti problem. ostali tako plačujejo davke in imamo države, kjer vse delo pravzaprav opravijo priseljenci domačini pa samo denarče štejejo (Dubaj, pa delno Singapur).
User1157395
31. 03. 2014 19.23
+11
pozor poptv francoski skranjni desničarji prihajajo na Kranjčevu...buhuhuhuhu