Tujina

Po sprejemu spornega zakona Srbija imenovala novo guvernerko centralne banke

Beograd, 06. 08. 2012 18.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Srbski parlament je s sprejemom zakona o centralni banki dvignil veliko prahu, saj je ta od zdaj pod večjim nadzorom vlade. A kljub kritikam se parlament ne pusti motiti in je že imenoval novo guvernerko.

Srbski parlament je danes za novo guvernerko centralne banke imenoval Jorgovanko Tabaković. Imenoval jo je dva dni po sprejetju novega zakona o centralni banki, ki bo od zdaj pod večjim nadzorom vlade. Zaradi novele tega zakona je sicer minuli četrtek s položaja guvernerja Narodne banke Srbije protestno odstopil Dejan Šoškić.

Vlada Ivice Dačića je vztrajala pri svojem.
Vlada Ivice Dačića je vztrajala pri svojem. FOTO: Reuters

Z novim zakonom bo srbska centralna banka namreč pod nadzorom parlamenta, s tem pa posredno tudi vlade, kar so kritizirali tudi v Evropski uniji in Mednarodnem denarnem skladu. Vendar pa so v vladi Ivice Dačića vztrajali pri svojem in parlament je zakon v soboto potrdil.

Tabakovićeva, ki bo zdaj nasledila Šoškića, je sicer podpredsednica Srbske napredne stranke predsednika Tomislava Nikolića, največje stranke v parlamentu. Bila je edina kandidatka za položaj. Kot je napovedala, bo svojo funkcijo v stranki zamrznila, ker zakon prepoveduje, da bi položaj guvernerja zasedala strankarska osebnost.

Nova guvernerka je tudi napovedala, da bo v skladu z zakonom "okrepila neodvisnost banke in njene vezi s parlamentom". "Pred tem ni bilo nobenega nadzora, ali se program banke sploh uresničuje," je branila zakon.

A to je v nasprotju z uredbami v EU, kamor se Srbija želi vključiti, saj bi centralna banka lahko služila kot orodje za uresničevanje ekonomsko nevzdržnih obljub vlade, so opozorili v Bruslju.

"Evropska komisija je zelo zaskrbljena zaradi sprememb zakona o Narodni banki Srbije, ki je poleg vsega pospešil tudi zamenjavo vodstva banke," je v imenu komisije opozoril Peter Stano, tiskovni predstavnik komisarja za širitev Stefana Füleja. Kot je poudaril, je načelo neodvisnosti državnih centralnih bank in osebna neodvisnost določevalcev monetarne politike "temelj pogodbe o EU".

Za zdaj sicer ni govora o kakih sankcijah. Srbija namreč ob veliki gospodarski krizi obupno potrebuje nov kreditni dogovor z Mednarodnim denarnim skladom (IMF), ki pa je prav tako kritičen do novele o centralni banki.

 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Krimsky
06. 08. 2012 20.28
+6
Če želji, da bi malce bolj gledali pod prste centralni banki nasprotujeta EU in IMF – bi utegnilo biti, da so kar na dobri poti ...
TRUMPP
06. 08. 2012 19.48
-2
Politično kadrovanje. Nekam znano mi zveni,