Tujina

Po zapletih sta le podpisala

Zürich, 11. 10. 2009 08.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Turčija in Armenija sta podpisali protokola o normalizaciji odnosov. Gre za zgodovinski dogodek, saj predvideva vzpostavitev diplomatskih odnosov in odprtje meje med državama.

Zunanja ministra Turčije in Armenije
Zunanja ministra Turčije in Armenije FOTO: Reuters

Turčija in Armenija sta v soboto v Zürichu dosegli mejnik v odnosih med državama. Podpisali sta namreč protokola, ki predvidevata vzpostavitev diplomatskih odnosov in odprtje meje med državama. Zgodovinski podpis so že pozdravile številne države in tudi Združeni narodi ter Evropska unija.

Pred podpisom je sicer prišlo do zapletov. Strani naj se ne bi strinjali glede besedila skupne izjave, ki naj bi jo prebrali na slovesnosti, vendar so zaplet ob posredovanju ameriške zunanje ministrice Hillary Clinton in švicarskih posrednikov razrešili. Kot poročajo tuji mediji, je do podpisa sicer prišlo tri ure kasneje, kot je bilo sprva predvideno, ustnih izjav pa ob podpisu ni bilo.

Državi bi morali protokola po prvotnih načrtih podpisati ob 17. uri v Zürichu, ker je bila Švica posrednik v pogajanjih, ki so v zadnjem letu dni dobila zagon in očitno stekla v pravi smeri.

Slovesnosti ob normalizaciji odnosov se je v Zürichu udeležilo več visokih predstavnikov mednarodne skupnosti, med njimi poleg Clintonove še visoki predstavnik EU za skupno varnostno in zunanjo politiko Javier Solana, ruski zunanji minister Sergej Lavrov, francoski zunanji minister Bernard Kouchner in tudi slovenski zunanji minister Samuel Žbogar kot predsedujoči odboru ministrov Sveta Evrope.

Dogovor je naletel tudi že na številne druge pozitivne odzive. V Turčiji je premier Recep Tayyip Erdogan dejal, da je njegova država pokazala "dobro voljo" pri obnovitvi vezi z Armenijo, vendar pa bi rada videla, da bi prišlo do armenskega umika iz Gorskega Karabaha.

Slovesnosti se je udeležil tudi naš zunanji minister Žbogar.
Slovesnosti se je udeležil tudi naš zunanji minister Žbogar. FOTO: Reuters

Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun pa je podpis označil za "zgodovinsko odločitev", ki predstavlja mejnik na poti vzpostavitve dobrososedskih odnosov, so sporočili v New Yorku.

Spomnimo se prvih incidentov, daljnega leta 1915

Konflikt v Gorskem Karabahu je izbruhnil leta 1988, ko se je to območje, ki ga večinoma poseljuje armensko prebivalstvo, odločilo odcepiti od takratne ruske republike Azerbajdžan. Ko je regija leta 1991 razglasila ustanovitev republike, je prišlo do krvavih bojev med Armenci in Azerbajdžanci, v katerih je umrlo okoli 30.000 ljudi, Azerbajdžan pa je izgubil nadzor nad območjem.

Turčija in Armenija, ki je neodvisna od razpada Sovjetske zveze leta 1991, trenutno nimata diplomatskih odnosov, meja med državama pa je zaprta. Leta 1993 jo je iz solidarnosti z zaveznikom Azerbajdžanom zaprla Turčija, saj naj bi Erevan podpiral armenske separatiste v Gorskem Karabahu.

S podpisom protokolov, ki naj bi mu po napovedih sledil dolgotrajen proces ratifikacije v obeh parlamentih, preden bi dokončno stopila v veljavo, naj bi državi tako zakopali bojno sekiro, ki korenini v pokolu Armencev v Otomanskem cesarstvu med prvo svetovno vojno.

Po trditvah Erevana je bilo med letoma 1915 in 1917, ko je Otomanski imperij razpadal, sistematično ubitih do 1,5 milijona Armencev, kar predstavlja genocid. Turčija zanika, da bi prišlo do genocida in trdi, da je bilo ubitih med 300.000 in 500.000 Armencev in najmanj toliko Turkov, ko so Armenci v vzhodni Anatoliji stopili na stran ruskih sil, ki so vdrle na območje.

Želimo si, da bi vse meje odprli istočasno. Kljub temu Turčija glede tega vprašanja ostaja zadržana, dokler Armenija ne bo umaknila svoje vojske z omenjenega območja in prenehala okupirati azerbajdžanskega ozemlja. Turški premier Recep Tayyip Erdogan

Azerbajdžan kritično o podpisu

Na azerbajdžanskem zunanjem ministrstvu so kritizirali podpis dokumenta o normalizaciji odnosov med Turčijo in Armenijo. Dokument po njihovem mnenju zapleta armensko-azerbajdžanski spor glede armenske enklave Gorski Karabah in bo zato negativno vplival na azerbajdžanske odnose s Turčijo. Kot so še poudarili, Turčija ne bi smela vzpostaviti diplomatskih odnosov z Armenijo, dokler slednja ne reši odprtih vprašanj z Azerbajdžanom glede Gorskega Karabaha. Nasprotno je turški premier Erdogan danes dejal, da bi prav odprtje turško-armenske meje utegnilo privesti tudi do napredka glede vprašanja Gorskega Karabaha.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Feels_good_man
11. 10. 2009 16.16
eh bližnjevzhodni posli, upam da niti enih, niti drugih ne bo nikoli v EU, čeprav se neki zraven silijo.
victoriosus
11. 10. 2009 11.10
Turško-armenska meja je zelo zastražena, na vsak kilometer imaš "prežo" z ruskimi vojaki plus oporišča tudi zelo blizu meje. Meja je v nekem delu prepad, oz. kot kanjon, ki je obkoljen z bodečo žico... pa ne približaj se in še manj prekorači, ker te ustrelijo. Niso varni kraji, in če se diplomacija zbliža, v resnici to še nič ne pomeni.
theta
11. 10. 2009 10.00
Napredek, ni kaj. Že dolgo nisem razumel, zakaj Turki ne priznajo, da so pač med 1. svetovno vojno naredili eno packarijo. Saj so hujše packarije počeli med 2. svetovno vojno in pozneje mnogi drugi, tist je pa že hudo stara zgodba.