Tujina

Podelili Nobelove nagrade

Oslo/Stockholm, 10. 12. 2006 14.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
1

Dobitnik Nobelove nagrade za mir je Oslu svet pozval k boju proti revščini. Ostale nagrade so podelili v Stockholmu.

Nobelovo nagrado za mir sta prejela Mosamat Taslima Begum v imenu banke Grameen in Mohamed Junus
Nobelovo nagrado za mir sta prejela Mosamat Taslima Begum v imenu banke Grameen in Mohamed Junus FOTO: Reuters
Odbor za podeljevanje nagrade je pojasnil, da letošnjo nagrado za mir nagrajenca prejemata "za svoja prizadevanja za ustvarjanje gospodarskega in socialnega razvoja od spodaj".

Banka Grameen je prva banka, ki je začela izdajati majhna posojila revnim prebivalcem Bangladeša, ki sicer ne morejo pridobiti posojil pri običajnih bankah. Posojila v povprečju znašajo 200 dolarjev, do zdaj pa jih je banka odobrila okoli sedmim milijonom ljudi, od tega 97 odstotkov ženskam. V povprečju posojilojemalci odplačajo 98 odstotkov posojil. Z denarjem bankine stranke kupujejo surovine za izdelavo izdelkov, ki jih nato prodajajo, ali pa denar porabijo za nakup mobilnih telefonov, ki jih nato oddajajo in si tako prislužijo dovolj za preživetje. Banka za posojila ne zahteva poroštev, odplačilo pa temelji na sistemu časti.

V norveški prestolnici Oslo sta Nobelovo nagrado za mir prejela letošnja nagrajenca, Mohamed Junus iz Bangladeša in njegova banka Grameen. Predstavnica banke Mosamat Taslima Begum in Junus sta prejela zlati medalji, diplomo ter ček za 10 milijonov švedskih kron (1,1 milijona evrov). Slovesne podelitve se je udeležilo okoli 1000 gostov.

Svetovne voditelje je Junus pozval k boju proti revščini ter prenehanju zapravljanja denarja za vojne, kot na primer v Iraku. "Revščina je grožnja miru," je dejal. Novo tisočletje se je začelo v upanju, da se do leta 2015 svetovna revščina prepolovi, je še poudaril. "Vendar je nato prišel 11. september in vojna v Iraku in te sanje so se razblinile. Svetovni voditelji so pozabili na boj proti revščini in se preusmerili v boj proti terorizmu. Terorizma pa se ne more premagati z vojaškimi akcijami," je prepričan Junus.

Na podelitvi Nobelove nagrade za mir je bila tudi norveška kraljeva družina
Na podelitvi Nobelove nagrade za mir je bila tudi norveška kraljeva družina FOTO: Reuters

Revščina obstaja, ker svet to dovoli, saj ne naredi dovolj, je še poudaril. "Revščina je grožnja miru. Frustracije, sovražnost in jeza, ki jih povzroča skrajna revščina ne morejo vzdrževati miru v nobeni družbi," je dejal in izrazil upanje, da bo nagrada vzpodbudila mnoge pobude v svetu, da bi tako dosegli zgodovinski preboj v odpravljanju revščine.

Nobelovo nagrado sestavljajo zlata medalja, diploma in ček za 10 milijonov švedskih kron (1,1 milijona evrov).

Na Švedskem podelitev ostalih Nobelovih nagrad

Na ločeni slovesnosti v Stockholmu pa so podelili še druge letošnje Nobelove nagrade. Nagrajence - za mir, ekonomijo, književnost, medicino, kemijo in fiziko - so razkrili že oktobra, med njimi pa je kar šest ameriških državljanov.

Švedska kraljeva družina na podelitvi Nobelovih nagrad
Švedska kraljeva družina na podelitvi Nobelovih nagrad FOTO: Reuters
Nobelove nagrade, ki jih vsako leto podeljujejo za posebne dosežke v dobrobit in za napredek človeštva, je od prve podelitve leta 1901 prejelo že skoraj 800 posameznikov in ustanov z vsega sveta. Nagrade vsako leto podelijo 10. decembra ob obletnici smrti ustanovitelja Nobelovega sklada, Alfreda Nobela, švedskega industrialca in izumitelja dinamita.

Tokratni Nobelov nagrajenec za književnost je 54-letni turški pisatelj Orhan Pamuk. Pamuk je "v iskanju melanholične duše svojega rojstnega mesta Carigrada iznašel nove simbole za spopad in preplet kultur", je v utemeljitvi zapisala Švedska kraljeva akademija znanosti.

Za svoje delo na področju makroekonomske politike je Nobelova nagrada za ekonomijo letos pripadla Američanu Edmundu Phelpsu. Kot so sporočili s Švedske kraljeve akademije znanosti, je njegovo delo omogočilo poglobitev našega razumevanja odnosov dolgoročnih in kratkoročnih učinkov ekonomske politike in je imelo odločilen vpliv tako na raziskave v ekonomiji kot na politiko.

Prejemniki Nobelovih nagrad 2006
Prejemniki Nobelovih nagrad 2006 FOTO: Reuters

Letošnji dobitnik Nobelove nagrade za kemijo je prav tako Američan Roger Kornberg, ki je nagrado prejel za svoje delo pri raziskavah na področju evkariontske transkripcije, nagrada za fiziko je pripadla Američanoma Johnu Matherju in Georgeu Smootu za njuno delo v zvezi s teorijo velikega poka, ki razlaga nastanek vesolja, Nobelovo nagrado za medicino pa sta prejela Američana Andrew Z. Fire in Craig C. Mello, ki sta odkrila temeljni mehanizem za nadzor pretoka genetskih informacij.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User29516
11. 12. 2006 01.52
Člivek,ki je dobil Nobelovo nagrado za mir jo je zaslužil že davno prej.Njegovo delo mi je znano že celo desetletje. Pokazal je smer za odpravo revščine,ni pa to edina pot.Poti je veliko. Čas je,da mu sledimo.