Še v polpretekli zgodovini, marsikje pa tudi danes, je kaznovanje za šolske neuspehe ali neprimerno obnašanje v šoli nekaj običajnega. No, z leti se starši po vzoru permisivne vzgoje vedno bolj zatekajo k nagrajevanju uspešnega kot pa h kaznovanju neuspešnega. Toda kaj se zgodi, če kot motivacijsko sredstvo uporabimo denar?
Revija Time magazine je prejšnji teden objavila presenetljive rezultate raziskave, ki jo je s kolegi opravil ekonomist Univerze v Harvardu Roland Fryer mlajši. Namen raziskave je bil ugotoviti, kako se otroci odzovejo na motiviranje z denarjem. V štirih različnih ameriških mestih (Dallas, Chicago, New York, Washington) je v skupnostih, ki se borijo s pomanjkanjem in velikim izpadom otrok iz šole, izbral 143 šol in 18.000 otrok, s katerimi je izvedel eksperiment. V polovici šol je uvedel nagrajevanje z denarjem, druga polovica šol pa je predstavljala kontrolno skupino. V raziskavi so nagrajevali tako otroke, ki so bili na začetku izobraževalnega ciklusa, kot tiste, ki so zaključevali osnovno izobraževanje.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.