Preiskovalna komisija, ki jo je po nesreči naftne vrtine BP v Mehiškem zalivu ustanovil predsednik ZDA Barack Obama, je ugotovila, da so k eksploziji na naftni ploščadi Deepwater Horizon 20. aprila lani prispevale odločitve podjetij BP, Halliburton in Transocean v smeri krčenja stroškov in prihranka na času.
Poročilo na 48 straneh podjetje BP med drugim obtožuje, da je sprejemalo odločitve, ki so po nepotrebnem povečale tveganje za nesrečo. Halliburton, ki je bil zadolžen za betoniranje vrtine, naj bi z delom začel, še preden je ustrezno obdelal podatke o tem, ali bo delo potekalo varno. Lastnik ploščadi Transocean pa je obtožen, da ni dovolj dobro seznanil svojih delavcev s postopki za razlago rezultatov določenih testov.
Prav tako ugotavljajo, da vlada ni imela dovolj pooblastil in strokovnjakov za preprečitev dejanj. "Namenoma ali ne, BP, Halliburton in Transocean so si s svojimi odločitvami prihranili veliko časa in denarja. BP ni imel zadostnega nadzora, da bi zagotovil, da bodo ključne odločitve, ki so potem pripeljale do eksplozije, varne,“ pišejo.
Komisija je ugotovila tudi, da so korenine nesreče sistemske narave in se bodo podobne nesreče brez reform v politiki vlade ter v praksah naftne industrije ponovile.
BP: Te ugotovitve niso nove
BP je v odzivu sporočil, da je enake razloge za nesrečo pokazala že njihova preiskava. Naznanil je, da sodeluje v vseh preiskavah, medtem ko sta Halliburton in Transocean vsakršno odgovornost zavrnila in krivdo zvalila nanj.
“Odkrili smo cel kup slabih odločitev, ki so skupaj pripeljale do nesrečnih posledic. Ne gre vsa krivda BP, a navsezadnje to podjetje nosi vsesplošno odgovornost,” pa je za BBC povedal Don Boesch, član komisije.
Aprilska eksplozija je ubila 11 ljudi in povzročila eno najhujših razlitij nafte v zgodovini.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.