Tujina

Podpis premirja v Angoli

Lunada, 04. 04. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Angolska vlada in uporniško gibanje Unita sta v prestolnici Angole podpisali mirovni sporazum, s katerim se končuje 26-letna državljanska vojna. Sporazum vključuje tudi razorožitev 50 tisoč upornikov.

Dolgo pričakovani sporazum o prekinitvi ognja sta v Luandi sta uradno podpisala načelnik generalštaba angolske vojske Armando Da Cruz in poveljnik uporniškega gibanja UNITA ob navzočnosti predsednika države Eduarda dos Santosa. Priložnost za mir se je pokazala pred dobrim mesecem, ko je angolska vojska ubila vodjo uporniške UNITA Jonasa Savimbija. Vsa določila sporazuma še niso znana, z vlade pa so sporočili, da vsebuje razorožitev in demobilizacijo približno 50.000 pripadnikov UNITA in njihovih družin, ki naj bi se začela v ponedeljek. Demobilizacijo bodo nadzorovali Združeni narodi.

Angolski predsednik Jose Eduardo dos Santos je v sinočnji izjavi za javnost povedal, da je današnji podpis miru zgodovinski dogodek za državo, kar so si državljani želeli že dolga leta. Angolska vojna se je začela leta 1975, ko se je Angola osamosvojila od portugalske nadvlade.

Ključna točka pogajanj je bil položaj pripadnikov Unite. Obe strani sta se v soboto dogovorili, da bo 50 tisoč pripadnikov Unite demobiliziranih in se bodo priključili angolski vojski in policiji.

Poznavalci lokalnih razmer pojasnjujejo, da so enote Unite še vedno dovolj močne, da bi nadaljevale spopade z oblastmi. Podpis mirovnega sporazuma je Unita sprejela kot boljšo rešitev, ki je v interesu vseh državljanov Angole.

UNITA je prejemala pomoč tedanjega belega režima v Južnafriški republiki kot tudi ameriško finančno in drugo pomoč, vladi predsednika Agostinha Neta pa sta na pomoč priskočili kubanska vojska in Sovjetska zveza. S prenehanjem hladne vojne se je pokazala prva priložnost za mir v Angoli, tako da je bil prvi mirovni sporazum podpisan leta 1991, na osnovi katerega so bile izvedene prve predsedniške in parlamentarne volitve, na katerih je večino dobila MPLA, Dos Santosu pa kljub premoči nad Savimbijem ni uspelo osvojiti več kot 50 odstotkov glasov. Drugega kroga predsedniških volitev niso izvedli nikoli, ker se je obnovila vojna, ki jo je vlada v Ruandi povzročila s financiranjem izvoza nafte, UNITA pa s prodajo nezakonito izkopanih diamantov.

Drugi mirovni sporazum so podpisali leta 1994 v Lusaki, vendar pa se je kmalu zatem vnovič vnela državljanska vojna. Potem ko je angolska vojska februarja letos ubila vodjo upornikov Jonasa Savimbija, pa sta obe strani obnovili pogajanja o vzpostavitvi prekinitve ognja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.