Članice Varnostnega sveta Združenih narodov so na izrednem zasedanju razpravljale o japonskem predlogu resolucije, ki jasno in z ostrimi besedami obsoja severnokorejske raketne poskuse. Na zasedanju so podporo predlogu resolucije izrazile vse članice VS ZN, razen Rusije in Kitajske. Ti državi, ki imata v VS ZN tudi pravico veta, pa sta pozvali k previdnejšemu pristopu in k sprejetju neobvezujoče predsedniške izjave.
"Upamo, da bo odločitev VS ZN hitra, odločna in ostra," je povedal japonski veleposlanik pri ZN Kenzo Ošima, ki sta ga podprla tudi veleposlanika ZDA in Velike Britanije. Dodal je, da bo 15-članski VS ZN s pogovori o resoluciji na ravni strokovnjakov nadaljeval še danes v kasnejših urah. Po besedah ameriškega veleposlanika Johna Boltona so pogovori v VS ZN pokazali, kako malo je podpore severnokorejskim raketnim poskusom v mednarodni skupnosti. Izrazil je tudi upanje, da bo resolucija sprejeta takoj, ko bo to mogoče.
Ruski veleposlanik Vitalij Čurkin pa je medtem opozoril pred "prevelikim razvnemanjem čustev" in poudaril, da bi se VS ZN moral osredotočiti na ponoven začetek šeststranskih pogajanj o severnokorejskem jedrskem programu. Dodal je, da v današnjih pogovorih ni slišal besede sankcije in predlogov sankcij niti ne pričakuje.
Predstavnik Bele hiše Tony Snow je poudaril, da skušajo najti pravi način, kako rešiti nastalo krizo. Združene države Amerike ne bodo dovolile, da bi voditelji Severne Koreje spremenili izstrelitev raket v bilateralni konflikt med Washingtonom in Pjongjangom, je še zatrdil Snow.
Ameriški ambassador pri Združenih narodih John Bolton je še poudarill, da je testiranje in izstrelitev raket resna zadeva zaradi provokacij Severne koreje. Bolton je še zatrdil, da mora Varnostni svet ZN Severni Koreji zaradi izstrelitev poslati skupno in odločno opozorilo.
Rusija je medtem severnokorejskega veleposlanika v Moskvi že poklicala na pogovore, na katerih so ruski voditelji izstrelitev raket označili kot "škodo za mir v regiji" in oviranje mednarodnega prizadevanja pri reševanju severnokorejskega jedrskega programa.
Kitajska poziva k umirjenemu odzivu na severnokorejske rakete
Kitajska, ena glavnih in redkih zaveznic režima v Pjongjangu, je pozvala k umirjenemu odzivu na severnokorejske preizkusne izstrelitve raket. Na drugi strani so v Bruslju povsem nasprotnega mnenja. Zveza NATO je pozvala k "odločnemu odgovoru", severnokorejsko dejanje pa je obsodila tudi Evropska unija.
Kot je dejal kitajski zunanji minister Liu Jianchao, bi morale države po severnokorejski izstrelitvi več raket "ostati mirne". Izrazil je sicer "resno zaskrbljenost" nad incidentom. Kitajsko zunanje ministrstvo je v izjavi za javnost, ki jo povzema AFP, izrazilo upanje, "da bodo pomembne strani ostale mirne in da se bodo vzdržale povračilnih ukrepov; da bodo naredile več za mir in stabilnost na Korejskem polotoku in v severovzhodni Aziji in da ne bo prišlo do dejanj, ki bi lahko še povečala napetosti in dodatno zapletla položaj".
Po zadnjih podatkih naj bi Severna Koreja danes izstrelila sedem raket. Med njimi je bila najmanj ena raketa dolgega dosega tipa taepodong-2, ki lahko nosi jedrske konice in bi po domnevah strokovnjakov lahko dosegla tudi ozemlje ZDA. Preostale rakete so bile krajšega dosega, vse pa so končale v Japonskem morju.Ameriške oblasti trdijo, da je raketa taepodong 2 – za katero domnevajo, da bi lahko dosegla tudi Aljasko in lahko nosi jedrsko konico – eksplodirala že v zraku, kmalu po izstrelitvi, medtem ko so preostale rakete srednjega in kratkega dosega tipa nedong in skud padle v Japonsko morje.
Kot je izjavil tiskovni predstavnik Bele hiše Tony Snow, je Severna Koreja s tem zavrnila vse pozive mednarodne skupnosti, naj se vzdrži tovrstnih testiranj. Dodal je še, da ameriški predsednik George Bush o incidentu skrbno razpravlja s svojimi svetovalci.
Japonska, ki je pravzaprav neposredni cilj severnokorejskih raket, je razglasila visoko stopnjo pripravljenosti vojske, hkrati pa uvedla tudi niz sankcij proti režimu v Pjongjangu. V prvi vrsti so prepovedali vstop vsem severnokorejskim državljanom na japonsko ozemlje.
Severna Koreja sicer vztraja, da ima kot suverena država pravico do razvoja, sestave in preizkušanja raket. "Ne bo nas omejeval noben sporazum," je zatrdil predstavnik severnokorejskega zunanjega ministrstva Ri Pyong Dok.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.