
Predstavniki Beograda in Prištine so ob posredovanju pogajalske trojke EU, ZDA in Rusije danes na Dunaju končali nov krog pogajanj, na katerem pa niso dosegli vidnejšega napredka, saj strani nista uspeli zbližati stališč.V Bruslju so po srečanju sporočili, da je trojka v iskanju rešitve poskušala od obeh strani izvedeti tiste točke, v katerih se strinjata, in tako skušala odpreti pot k dogovorjeni rešitvi.
Trojka je poslušala obe strani in pazljivo beležila njune odzive. Najprej se je trojka sestala z vsako stranjo ločeno, nato pa je usmerjala več ur neposrednih pogovorov med stranema.
Obe strani sta zatrdili, da se bosta še naprej izogibali izzivalnim dejanjem ali izjavam, ki bi lahko ogrozile varnost in stabilnost v regiji ali v pogajalskem procesu pod okriljem trojke. Prav tako je trojka ponovila stališče, ki ga je izrazila na zadnjem srečanju 14. oktobra v Bruslju, da upa na vsestransko udeležbo na volitvah na Kosovu, napovedanih za 17. november, so sporočili v Bruslju.
Vsebina dokumenta ni znana
V središču današnjega, tretjega kroga pogajanj, je bil sicer dokument pogajalske trojke, predlog, ki ga je trojka stranema predložila pred tednom dni, "ker obstaja nevarnost blokade" pogajanj, je ob začetku pogovorov povedal predstavnik Evropske unije v pogajalski trojki Wolfgang Ischinger. Kljub temu je menil, da je še mogoče doseči napredek in najti rešitev, da pa je za to potrebna politična volja.

Pogajalska skupina iz Beograda pa je na pogovorih pogajalski trojki izročila predlog o načelih pogajanj o prihodnjem statusu Kosova. Med načeli je tudi, da ne bo vrnitve na stanje pred letom 1999 in da je treba vprašanje statusa rešiti na podlagi resolucije VS ZN 1244. V načelih med drugim tudi predlaga, da se Beograd, Priština in predstavniki mednarodne skupnosti vzdržijo vseh enostranskih potez.
"Skušali bomo najti skupni imenovalec stališča kosovskih Albancev in Srbov in upamo, da ima tudi delegacija iz Prištine enak cilj," je po pogovorih dejal srbski zunanji minister Vuk Jeremić. Delegacija Beograda je po besedah Jeremića izrazila zadržke do nekaterih od 14 točk, ki jih je predstavila trojka. Kot je pojasnil, je Srbija odprla razpravo o dveh vprašanjih - "ali se nahajamo v okviru resolucije ZN 1244 ali ne in ali ima kdorkoli pravico groziti z enostranskimi dejanji".
"Srbska stran je od kosovske hotela izvedeti, ali sprejema stališče trojke, da je treba rešitev iskati v okviru resolucije 1244," je pojasnil vodja srbske diplomacije. Izrazila je tudi prepričanje, da procesa ni moč nadaljevati, če bo ena stran stalno grozila z enostranskimi dejanji.
Kosovski premier Agim Ceku pa je menil, da sta strani "preveč oddaljeni". Priština Beogradu ponuja "normalne odnose" med dvema neodvisnima državama in meni, da je dogovarjanje o vprašanjih, o katerih ni moč doseči dogovora, "izguba časa". Po mnenju Cekuja je predlog Srbije "vezan na preteklost". "Imamo dva popolnoma različna koncepta - enega za prihodnost, drugega za preteklost."
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.