Tujina

Pogajanja o opustitvi jedrskega programa

Peking, 27. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Prva šeststranska pogajanja o severnokorejski jedrski krizi, ki so se začela v Pekingu, niso privedla do zbližanja stališč med Severno Korejo in ZDA. Washington namreč še vedno vztraja, da Pjongjang opusti jedrski program, Severna Koreja pa v zameno pričakuje formalna varnostna zagotovila, odpravo sankcij in gospodarsko pomoč.

Ob uradnih pogajanjih so potekali tudi dvostranski pogovori med predstavniki ZDA in Severne Koreje. Namestnik ruskega zunanjega ministra Aleksander Losjukov pa je ocenil, da sprti strani postavljata pogoje, ki blokirajo pogovore, a ni navedel, za kakšne pogoje gre.

Obe Koreji, ZDA, Japonsko, Rusijo in Kitajsko na pogovorih, ki naj bi trajali do petka, zastopajo namestniki zunanjih ministrov. Namestnik kitajskega zunanjega ministra Wang Yi je sicer v otvoritvenem govoru pogajanja označil kot velik korak k rešitvi severnokorejskega vprašanja, udeležence pa pozval k potrpežljivemu in mirnemu dogovarjanju. Namestnik ruskega zunanjega ministra Aleksander Losjukov pa je ocenil, da so pogovori edina realna pot za rešitev severnokorejske krize.

Kitajski gostitelji upajo na uspeh
Kitajski gostitelji upajo na uspeh FOTO: Reuters

Washington in Pjongjang na nasprotnih bregovih

Tudi pred najnovejšimi pogovori so ZDA, ki Severno Korejo uvrščajo med države na t.i. osi zla, prepričane, da severnokorejskega voditelja Kim Jong-Ila ne bo enostavno prepričati v odpoved jedrski oborožitvi. V Pekingu in Moskvi medtem najbolje razumejo severnokorejsko željo, da bi z ZDA sklenile sporazum o nenapadanju, hkrati pa odločno zagovarjajo zagotovitev območja brez jedrskega orožja za Korejski polotok. Zlasti Kitajska, gostiteljica srečanja in hkrati največja severnokorejska zaveznica, si bo prizadevala, da bi srečanje uspelo.

S strani ZDA se tajnih pogovorov udeležuje namestnik ameriškega državnega sekretarja James Kelly, s strani Severne Koreje pa namestnik zunanjega ministra Kim Yong Il.

Japonski predstavniki so že pred pogovori dali vedeti, da Pjongjang ne more računati na japonsko pomoč, če se ne bo odpovedal jedrskemu orožju, poleg tega pa Tokio zahteva tudi rešitev vprašanja ugrabljenih japonskih državljanov v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja. Pomočnik južnokorejskega zunanjega ministra Lee Soo Hyuck pa je izjavil, da bodo v Seulu zadovoljni že, če bodo pogovori v Pekingu resni in bodo na njih določili datum naslednjega kroga izmenjave mnenj. Južna Koreja naj bi že v začetku pogovorov severni sosedi ponudila znatno gospodarsko pomoč, če se bo ta odpovedala jedrskemu orožju.

Pogajalci pred začetkom pogajanj (Foto: Reuters)
Pogajalci pred začetkom pogajanj (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Za krizo krivijo Pjongjang

Severnokorejski tisk napoveduje, da napredka ne bo, ker ZDA ne želijo podpisati dogovora o nenapadanju. Časnik komunistične partije Rodong Sinmun piše, da zadovoljujoča varnostna zagotovila predstavlja le sporazum o nenapadanju. "To bo ključ uspeha šeststranskih pogajanj. Brez tega ne bo moč doseči oprijemljivega rezultata," piše časnik.

Kriza na Korejskem polotoku je izbruhnila oktobra lani, ko je Pjongjang priznal, da razvija tajni jedrski program in s tem krši sporazum z ZDA iz leta 1994. Washington in njegovi zavezniki so začasno ustavili dobavo nafte Severni Koreji, ki pa je v odgovor izgnala inšpektorje Mednarodne agencije za jedrsko energijo ter januarja odstopila od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja. Maja pa so še sporočili, da se zaradi sovražne politike ZDA odpoveduje dogovoru z Južno Korejo iz leta 1992 o Korejskem polotoku brez jedrskega orožja.

Bo razkošno okolje pripomoglo pri iskanju rešitve? (Foto: Reuters)
Bo razkošno okolje pripomoglo pri iskanju rešitve? (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Prvi večstranski poskus za rešitev krize je bil že aprila, ko so se, prav tako v Pekingu, sestali predstavniki ZDA, Kitajske in Severne Koreje. Pogovori so bili neuspešni, potem ko je Pjongjang priznal, da ima jedrsko orožje in da ga namerava v prihodnosti tudi testirati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10