Tujina

Pogajanja po razorožitvi?

Ramala/Jeruzalem/New York, 27. 01. 2006 09.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Izraelci so si enotni: Hamas ni partner za pogovore. Hamas zagotavlja: Ne bomo se razorožili.

Veselje pripadnikov Hamasa po zmagi
Veselje pripadnikov Hamasa po zmagi FOTO: Reuters
Hamas je na volitvah po podatkih palestinske volilne komisije dobil kar 76 sedežev v 132-članskem parlamentu.

Palestinski predsednik Mahmud Abas je po presenetljivi zmagi skrajnega gibanja Hamas na sredinih palestinskih parlamentarnih volitvah poudaril, da se njegovo gibanje Fatah, ki je bilo na volitvah poraženo, še naprej zavzema za mirovna pogajanja z Izraelom.

Predstavniki Hamasa se bodo v naslednjih dneh sestali s predsednikom Abasom, s katerim se bodo pogovarjali o morebitnem političnem partnerstvu, je medtem sporočil vodja Hamasovih kandidatov Ismail Hanijeh. Vodja Hamasa v izgnanstvu Haled Mešal pa je zavrnil zahteve po razorožitvi tega gibanja.

Pozivi k odstopu vodstva Fataha

Svet je pravkar priča poskusu najti alternativo nasilnemu uničenju skrajnih gibanj, ki so izključena iz političnih procesov v svojih državah. Če pride na oblast Hamas in tam ostane, je potrebno priznati neuspeh tega volilnega poskusa. Nihče na svetu se ne bo več predajal iluzijam, kaj bi se moralo zgoditi s tistimi, ki se z orožjem skrivajo v gorah, puščavah, džunglah in jamah. A kaj bo, če se bo Hamas na neobičajen način spremenil in bo ta zgled postal nalezljiv? Kaj bodo takrat storili politiki, katerih vodstvo sloni zgolj na boju proti terorizmu? Ruski Komersant

Člani doslej vladajočega palestinskega gibanja Fatah, ki je na volitvah doživelo hud poraz, pa so pozvali k odstopu vodstva gibanja. "Zahtevam takojšen odstop centralnega odbora Fataha in vzpostavitev kriznega vodstvenega štaba," je danes sporočil vodja gibanja na območju Gaze Samir Mašaravi.

Čeprav je tudi sam neuspešno kandidiral na volitvah, je Mašaravi menil, da je za poraz Fataha na volitvah kriv prav centralni odbor. Kot je dejal, Fatah plačuje račune "za slabo upravljanje gibanja s strani skupine tatov in sleparjev".

Več sto oboroženih članov Fataha se je medtem zbralo v Gazi pred rezidenco palestinskega predsednika Abasa, ki prav tako prihaja iz Fataha, in ob streljanju v zrak zahtevalo odstop vodstva gibanja.

Fatah se je sicer odločil, da ne bo sodeloval v novi palestinski vladi s Hamasom, čeprav mu je gibanje ponudilo možnost za partnerstvo. Dosedanji palestinski premier Ahmed Kurej je takoj v četrtek podal odstopno izjavo.

Strelski obračun

V Gazi je medtem danes že prišlo do strelskega obračuna med pripadniki Hamasa in Fataha. Ranjena sta bila najmanj dva človeka.

Izrael: Hamas ni partner za pogovore

Svet je od Palestincev dolgo časa zahteval demokracijo. Sedaj jo ima. Seveda upamo, da bo Hamasu uspelo nezaustavljivi politični poti slediti do konca. Obstajajo ohrabrujoči znaki, da je že na tej poti. A imamo tudi razumevanje za strahove tistih, ki se jim zdi ta volilni izid nevaren, tako med Palestinci kot Izraelci. Konec koncev pa tudi ne gre le za mešane občutke preostalega sveta, ki jih je s seboj prinesel ta volilni izid. Demokratičnemu glasu palestinskega ljudstva je potrebno prisluhniti. In sedaj se moramo mi soočiti z novo resničnostjo. Britanski Independent

Ehud Olmert, ki je po možganski kapi izraelskega premiera Ariela Šarona prevzel vodenje izraelske vlade, je v četrtek sklical nujni sestanek sveta za nacionalno varnost. "Z izraelskega stališča je jasno, da je nastala neka nova situacija," je sporočil Olmert po sestanku. Ponovil je tudi, da se Izrael ne bo pogajal s palestinsko vlado, v kateri bo oboroženo "teroristično" gibanje, ki poziva k uničenju Izraela.

Vodja desničarske stranke Likud Benjamin Netanjahu je celo pozval mednarodno skupnost k sprejetju gospodarskih sankcij proti Palestincem. "Mislim, da je potreben mednarodni pritisk, tudi gospodarske sankcije, na novo vlado, da bi ta zavzela drugačno, bolj miroljubno politiko in da bi tako dali upanje našemu ljudstvu, ki bo drugače obsojeno na večen konflikt," je dejal.

Zmaga Hamasa je za Zahod in Izrael presenetljiva, Palestinci pa se je veselijo
Zmaga Hamasa je za Zahod in Izrael presenetljiva, Palestinci pa se je veselijo FOTO: Reuters
Raziskava dnevnika Yedioth Ahronoth je pokazala, da 48 odstotkov Izraelcev podpira pogajanja z vlado pod vodstvom Hamasa, 43 odstotkov pa je proti.

Izraelska zunanja ministrica Cipi Livni pa se je po zmagi Hamasa po telefonu pogovarjala z nekaterimi svojimi kolegi iz zahodnih držav. Livnijeva je v pogovoru z ameriško državno sekretarko Condoleezzo Rice, visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano, avstrijsko zunanjo ministrico, predsedujočo Svetu zunanjih ministrov EU Ursulo Plassnik in nemškim zunanjim ministrom Frankom-Walterjem Steinmeierjem poudarila, da Hamas za Izrael ni partner za pogovore.

Četverica za mir

Za Evropejce se s "potresom na Bližnjem vzhodu" začenja zaostrena dilema. Sile Hamasa preprosto ignorirati je odslej nemogoče, a poskušati sedanji Hamas nagovoriti s tradicionalno diplomacijo Evropske unije, torej s korenčkom brez palice, pogajanji in denarnim blagoslovom, bi lahko vodilo v katastrofo. Evropska unija se mora s Hamasom soočiti z odločnostjo, biti mora pripravljena odzvati se na vsako odprtje, a tudi na sovraštvo, nasilje in teror. To je edina pot, kolikor neprehodna se pač zdi, v smeri tako zelo oddaljenega miru. Italijanski Corriere della Sera

Tako imenovana Bližnjevzhodna četverica, ki jo sestavljajo Združeni narodi, ZDA, Evropska unija in Rusija, je medtem pozvala k odpovedi nasilju. V izjavi je zapisano, da obstaja "temeljno nasprotje med dejavnostmi oboroženih skupin in izgradnjo demokratične države". Rešitev konflikta na način dveh držav zahteva od vseh sodelujočih v demokratičnem procesu, da se odpovedo nasilju, Izraelu pa je potrebno priznati pravico do obstoja, še meni bližnjevzhodna četverica.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10