Tujina

Pogovori v znamenju nesoglasij

Peking/New York, 27. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
0

Pogovori in pogajanja o severnokorejskem jedrskem programu se bodo kljub nesoglasjem in protislovjem nadaljevali.

Delegacije, na pogovorih sodelujejo predstavniki obeh Korej, ZDA, Rusije, Kitajske in Japonske, še vedno razpravljajo o ustanovitvi stalne delovne skupine, datumu naslednjega kroga pogovorov in skupni sklepni deklaraciji.

Pogajanja o severnokorejskem jedrskem programu (Foto:Reuters)
Pogajanja o severnokorejskem jedrskem programu (Foto:Reuters) FOTO: Reuters

ZDA so na ponudbo Severno Koreje, da zamrzne svoj jedrski program, odgovorile z zahtevo po popolni odstranitvi programa. ZDA tudi ne bodo nagradile Severne Koreje, saj bi z odstranitvijo le izpolnila mednarodne obveznosti, je sporočilo ameriško veleposlaništvo. Bolj spravljiv je bil v četrtek ameriški državni sekretar Colin Powell v Washingtonu, ki je dosedanji potek šeststranskih pogovorov označil za "pozitivnega".

"Cilj ZDA ostaja celovita, transparentna in nepovratna odstranitev severnokorejskega jedrskega programa, vključno s programi za obogatitev urana in plutonija," je tretji dan pogovorov sporočilo ameriško veleposlaništvo.

Tokratna šeststranska pogajanja so že druga, saj na prvih avgusta lani, prav tako v Pekingu, niso dosegli nobenega dogovora glede rešitve krize, ki se je začela jeseni leta 2002, ko je Pjongjang priznal, da je znova začel izvajati jedrski program.

Pakistan in Severna Koreja naj bi izvedla skupen jedrski poskus

Pakistan je odločno zanikal pisanje ameriškega dnevnika New York Times. Tiskovni predstavnik pakistanskega zunanjega ministrstva je vsebino članka označil kot "plod domišljije" ter kot neodgovorne, zlonamerne in pretirane domneve. Zatrdil je, da je Pakistan omenjenega leta jedrske poskuse izvajal izključno sam.

Pakistan in Severna Koreja naj bi leta 1998 izvedli skupni preizkus jedrskega orožja, obogatenega s plutonijem. Kot v današnji izdaji piše ameriški dnevnik New York Times, ki se sklicuje na sedanje in nekdanje predstavnike ameriške obveščevalne službe, so podatke o morebitnem skupnem jedrskem poskusu odkrili, potem ko je Pakistan leta 1998 izvedel podzemne jedrske poskuse. Ameriško vojaško letalo je med misijo nad provinco Balučistan na jugozahodu Pakistana odvzelo vzorce zraka, v katerem so odkrili sledi plutonija. To odkritje je presenetilo ameriške strokovnjake, saj je Pakistan doslej zatrjeval, da ni izvajal poskusov z drugimi bombami kot s tistimi z obogatenim uranom.

New York Times pri tem ugiba, da je to mogoče pojasniti z domnevo, po kateri bi Severna Koreja v zameno za pomoč pakistanskega znanstvenika in nekdanjega vodje jedrskega programa Abdula Kaderja Kana namenila Pakistanu določeno količino plutonija za izvedbo skupnega jedrskega poskusa. Ameriški dnevnik sicer še piše, da ameriška centralna obveščevalna agencija (CIA) te dni vneto pripravlja poročilo o tem, kaj naj bi Severna Koreja dejansko pridobila od Kana.

Severna Koreja je v četrtek zvečer ponovila, da bo jedrski program opustila, če bodo ZDA opustile svojo "sovražno politiko", medtem ko so Kitajska, Rusija in Južna Koreja Pjongjangu obljubile pomoč v energiji, če bo opustil jedrski program.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10