Pripadniki iraških varnostnih sil so krsto, prekrito z iraško zastavo, najprej prinesli na sedež sveta prehodne iraške vlade, nato je imam prebral nekaj odlomkov iz korana, sledil pa je govor Gazija Mašala Adžila al Javerja, ki ga je svet prehodne iraške vlade izbral za svojega novega predsedujočega. Žalnih slovesnosti so se poleg svojcev umrlega udeležili številni visoki gostje, med njimi ameriški civilni upravitelj Iraka Paul Bremer in posebni odposlanec generalnega sekretarja Združenih narodov Lahdar Brahimi.
Kot je poudaril Bremer, se mora prenos suverenosti na Iračane nadaljevati kljub uboju predsedujočega svetu prehodne iraške vlade. Teroristi skušajo ustaviti pohod Iraka do suverenosti in miru, vendar jim ne bo uspelo. Potrebno je nadaljevati politični proces, ki bo prihodnji mesec pripeljal do začasne iraške vlade, prihodnje leto pa do volitev, je dejal Bremer.
Izadin Salim se je zadnjih deset mesecev neutrudno boril za nov, demokratičen in uspešen Irak, ki bo v miru s samim seboj, je še izpostavil Bremer in Salima označil za izredno osebnost.
V središču Bagdada je le nekaj ur po pogrebnih slovesnostih odjeknila silovita eksplozija. Tudi drugod iz Iraka, zlasti iz Karbale, Mosula in Nadžafa, poročajo o novem nasilju. Ubitih je bilo najmanj šest Iračanov in tuj državljan, sicer uslužbenec nekega varnostnega podjetja.
Iranci pripravljeni na "sveto vojno"
Iranski verski dostojanstveniki so na protestnih zborovanjih po vsej državi posvarili ZDA pred "sveto vojno", če bodo ameriške sile v Iraku nadaljevale napade na sveta mesta. Verski dostojanstveniki so se zbrali tudi v iranskem svetem mestu Kom, kjer so vzklikali, da bodo začeli "sveto vojno", če jim bo iranski voditelj ajatola Ali Hamenej dal ukaz za to. Hamenej je namreč pristojen za to, da razglasi "sveto vojno", vendar je doslej le ostro obsodil napade sil koalicije v svetih mestih kot sta Nadžaf in Karbala. Iranski muslimani so sicer že v ponedeljek napovedali, da bodo ukrepali proti silam koalicije v Iraku in žrtvovali svoja življenja, če bo Hamenej tako ukazal.
Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministra Hamid Reza Asefi pa je danes ostro obsodil ponedeljkov umor predsedujočega svetu prehodne iraške vlade ter ZDA obtožil odgovornosti za slabe varnostne razmere v Iraku. "ZDA ni uspelo vzpostaviti varnosti, navzočnost okupacijskih sil pa je vzrok slabih varnostnih razmer in prelivanja krvi," je dejal Asefi. Ob tem je znova zahteval odhod okupacijskih sil iz Iraka in predajo oblasti Iračanom.
Prvi proces zaradi mučenja zapornikov
V sredo se bo začel prvi sodni proces v zvezi z mučenjem iraških ujetnikov v zaporih, ki so pod nadzorom ameriške vojske. 24-letni vojaški policist Jeremy Sivits, ki je novembra 2003 fotografiral gole iraške ujetnike, nagrmadene na kup na zaporniških tleh, bo prvi od doslej sedmih obtoženih ameriških vojakov, ki bo stopil pred vojaško sodišče v Bagdadu. V primeru, da bo spoznan za krivega, mu grozi enoletna zaporna kazen, znižanje plače za največ 12 mesecev ali odpust zaradi slabega vedenja.
Hkrati bodo v sredo trije ameriški vojaki, ki naj bi sodelovali v zlorabah v zloglasnem bagdadskem zaporu Abu Graib, poklicani pred vojaško sodišče, kjer jih bodo seznanili z obtožbami in jih pozvali, da se izjasnijo o krivdi. Ivan Fredericks, Javal Davis in Charles Graner bodo odgovarjali vojaškemu sodniku, ki je v Irak pripotoval iz ameriškega oporišča v Nemčiji.