Osumljenci, ki naj bi v Egipt vstopili s ponarejenimi jordanskimi potnimi listi, so bili v času napadov v Šarm el Šejku, potem pa so izginili. Preiskovalci so povedali, da bi lahko imeli osumljenci neposredno vlogo pri izvedbi napadov ali njihovem načrtovanju.
Policija je tudi objavila imena petih od osumljencev. Gre za 30-letna Mohameda Aktarja in Mohameda Anvarja, 26-letnega Rašida Alija, 36-letnega Mohameda Alija in samo 18-letnega Tasaduka Huseina.
Zdaj egiptovski policisti na številnih nadzornih točkah na Sinajskem polotoku pregledujejo avtomobile in s psi iščejo sledi razstreliva. Zaslišali so že 130 ljudi, ki bi morebiti kaj vedeli o osumljencih. Preiskavo so med drugim sprožili proti načelniku policije na južnem Sinaju Hamdiju Galiju, ki je zaradi tega izgubil službo.
Poleg tega v okolici letovišča delijo fotografije kar 50 tujih državljanov, ki bi lahko bili kakorkoli povezani z napadi.
Sicer pa egiptovska policija ni izključila niti možnosti, da so napadalci povezani s skupino, ki je pred devetimi meseci izvedla bombne napade v egiptovskem letovišču Taba.
V domovino sta se vrnila dva Slovenca
Slovensko zunanje ministrstvo je po sobotnih terorističnih napadih v Šarm el Šejku pri različnih letalskih prevoznikih zagotovilo nekaj prostih mest za prevoz slovenskih potnikov v domovino. Doslej je to možnost izkoristil le en par, ki je davi pripotoval v Slovenijo.
Kot je pojasnil generalni direktor direktorata za mednarodno pravo in konzularne zadeve Andrej Šter, se je za predčasno vrnitev v domovino sprva odločilo šest Slovencev, vendar so si ostali v nedeljo zvečer premislili.
Tudi na ministrstvu za zunanje zadeve ne odsvetujejo potovanja v Egipt. Pravijo namreč, da se je življenje tam že isti dan vrnilo v ustaljene tirnice in da razloga za preplah ni. Od sobote so na Mladiki sicer v stalnem stiku s predstavniki slovenskih turističnih agencij in predstavnikom slovenskega veleposlaništva v Egiptu. Ti so takoj po napadih sporočili, da so vsi slovenski turisti - v tem letoviškem kraju jih je trenutno okoli sto - na varnem in v dobrem stanju.
Cilj so bili Italijani
Načelnik enote egiptovske policije, pristojen za zaščito turistov je povedal, da je bil najbolj smrtonosen od sobotnih napadov tisti na hotel Ghazala Garden, uperjen neposredno proti Italijanom. "Italijani že dolgo prihajajo v Ghazala Garden, tako da je verjetno tisti, ki je napadel hotel, ciljal nanje," je povedal Ibrahim. Italija je zaradi svoje vojaške navzočnosti v Afganistanu in Iraku prejela že več terorističnih groženj.
Končno število žrtev še neznano
Policija je v zvezi z napadom že zaslišala več kot 70 ljudi, aretirali pa so jih 95. Končno število žrtev zaenkrat še ni znano. Medtem ko je egiptovsko ministrstvo za zdravje potrdilo, da je umrlo najmanj 88 ljudi, je minister za turizem dejal, da je v napadih umrlo 64 ljudi.
Med žrtvami je sicer največ domačinov, umrlo pa je tudi najmanj sedem tujcev. Italijanska tiskovna agencija Ansa je v noči na ponedeljek poročala, da je v napadih umrl tudi italijanski par. Pred tem je italijansko zunanje ministrstvo sporočilo, da je v napadih umrl en Italijan. Hkrati so potrdili tudi smrt enega Čeha in enega Britanca.
Sveče v spomin na žrtve
Kakih 2000 prebivalcev Šarm el Šejka, Egipčanov in tujcev, je v nedeljo zvečer s prižiganjem sveč v neposredni bližini hotela Ghazala Garden, ki je bil v sobotnih napadih popolnoma uničen, izkazalo svoje nasprotovanje terorizmu.
Potem ko je odgovornost za napad že v soboto prevzela skupina Brigade Abdulaha Azama, domnevno povezana z Al Kaido, je to storila še doslej neznana skupina Sveti bojevniki Egipta. Za zdaj sicer ni bila potrjena avtentičnost nobenega od obeh sporočil.