Mugabe je London obtožil, da podpira njegovega političnega nasprotnika pred predsedniškimi volitvami, ki bodo prihodnji mesec. V svojem prvem govoru predvolilne kampanje je Mugabe sebe predstavil kot branitelja črne večine, svojega nasprotnika Morgana Tsvangiraia, vodjo Gibanja za demokratične spremembe (MDC) pa kot britansko lutko, ki brani interese lokalnih belih prebivalcev.
"Smo v politični vojni, v vojni da obranimo naše pravice in interese našega ljudstva. Britanija nas napada preko MDC," je dejal Mugabe na mitingu blizu prestolnice Harare. Karkoli bo britanski premier Blair storil, se ne bomo uklonili. Bili smo v vojni. Bili smo v ječi. Trpeli smo dolga leta, vendar se ne bojimo boja."
Nekdanji kolonizator Velika Britanija, je največji kritik Mugabejevega režima v Zimbabveju. V zadnjem času so se Veliki Britaniji pridružili tudi ZDA in EU. Obe grozita s sankcijami, če volitve ne bodo poštene. 78-letni Robert Mugabe vidi v nasprotniku Tsvangiraiju najhujšo nevarnost po dosegu samostojnosti nekdanje kolonije Rodezije leta 1980.
Po trditvah članov stranke MDC naj bi od februarja leta 2000 v političnem nasilju umrlo okoli 100 članov njene stranke. Skrajneži, ki jih podpira vlada, so napadali farme v lasti belcev. Mugabe se je zaobljubil, da bo na silo razlastil zemljo, ki je v lasti belcev, in jo prerazdelil črnim prebivalcem brez zemlje, hkrati pa obljubil, več pomoči v hrani za kmetijske predele, kjer ima največjo politično podporo. Volitve bodo potekale v času, ko je ekonomska kriza na višku, nezaposlenost in inflacija pa sta rekordni.
Omejevanje svobode tiska
Zimbabvejski parlament je sinoči izglasoval zakon o informiranju, ki omejuje pravico tiska. Omenjeni zakon predvideva ustanovitev vladne komisije, katerega naloga bo akreditiranje zimbabvejskih novinarjev in podeljevanje dovoljenj za vse medijske organizacije v državi.
Člane komisije bo imenoval minister za informiranje Jonathan Moyo v skladu z navodili predsednika Roberta Mugabeja. Omenjeni zakon bo nadzoroval tudi tuje novinarje, saj bo komisija akreditacije podeljevala le državljanom Zimbabveja ali osebam, ki imajo v Zimbabveju stalno prebivališče, tujim novinarjem pa le dovoljenja za določen čas.
Sprejetje novega medijskega zakona je del vladnih ukrepov, s katerim se bo 77-letni predsednik Mugabe, ki že od leta 1980 vodi državo, na predsedniških volitvah 9. in 10. marca poskušal obdržati na položaju. V Zimbabveju se je sicer včeraj začela predvolilna kampanja. Velika Britanija in ZDA zelo obžalujeta sprejetje spornega zakona, ki bo močno omejil medijsko svobodo. Britanski zunanji minister Jack Straw pa je dejal, da po sprejetju zakona dvomi v svobodne in poštene volitve.