
Odstop premierja Mira Cerarja odmeva tudi v tujih medijih. Hrvaški dnevnik.hr je pod nadnaslovom "politični potres" zapisal, da se je Cerar poslovil, ker se je "prelila kaplja čez rob". Izpostavili so odločitev sodišča glede referenduma o drugem tiru, projektu, ki je veljal za enega od stebrov dosežkov Cerarjeve vlade, ki je obljubljala, da ga bo po 25 letih premaknila z mrtve točke, zdaj pa je drugi tir premaknil Cerarja.
Cerar je bil sicer redni gost hrvaških medijev v času svojega vodenja vlade. Še posebej po tem, ko je afera Drenik–Sekolec leta 2015 zamajala reševanje mejnega spora med Slovenijo in Hrvaško pred arbitražnim sodiščem, na koncu pa je mejna saga dobila epilog prav v času njegove vlade, čeprav se zgodba kljub razsodbi še vedno nadaljuje, saj Hrvaška prav zaradi prisluškovalnega spodrsljaja odločitve sodišča ne želi implementirati. Mejni spor je netil tudi spore med Cerarjem in njegovim hrvaškim kolegom Andrejem Plenkovićem, še posebej po tem, ko je Cerar odpovedal obisk v Zagrebu zaradi Plenkovićevih izjav v New Yorku, kasneje pa je hrvaški tisk poskrbel še za en "spin", in trdil, da se je slovenska stran strinjala z novimi pogovori o meji.
Hrvaški Novi list je ob Cerarjevem odstopu spomnil, da se s tem ponavlja zgodovina iz leta 2011, ko so referendumski zapleti odnesli Boruta Pahorja. Po drugi strani pa je mogoče Cerarjev odhod le tri mesece pred rednimi volitvami razumeti kot predvolilno potezo, saj je Cerar kljub obetavnim gospodarskim kazalcem tarča kritik, ne le opozicije, ampak tudi koalicije.
Ena od posledic odstopa se nanaša tudi na Hrvaško, saj se prav v zadnjih dneh pred odhodom Cerarja slovenska vlada odločila, da spiše pismo Evropski komisiji, ki pravzaprav vsebuje tudi vse elemente morebitne tožbe Slovenije zoper Hrvaško zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe. Evropska komisija bo imela v skladu z Lizbonsko pogodbo nato tri mesece, da se odloči ali bo sprejela slovensko argumentacijo in sama sproži postopek proti Hrvaški, ali pa ne bo stopila na slovensko stran in bo morala Slovenija v tožbo zoper Hrvaško pred sodiščem v Luksemburgu, še piše Novi list.
Evropski Euractiv izpostavlja, da je mejni spor s Hrvaško ena od tem, ki so zaznamovale Cerarjevo vladavino, ki jo je zdaj ruši drugi tir. Prav tako pa izpostavljajo, da je Cerarjeva stranka na javnomnenjskih anketah pred volitvami šele tretja, krepko za listo novinca Marjana Šarca, ki se bo v parlament skušal prebiti prvič, in desno-sredinsko SDS.
Reuters je dodal, da je Cerar ob odstopu s prstom pokazal na tiste, ki naj bi "spodkopavali projekte", čeprav ni omenil specifičnih imen, pa tudi, da so po Cerarjevem mnenju "nekatere zahteve postale tako nemogoče, da škodujejo državi" Pri tem agencija dodaja, da so včeraj znova stavkali učitelji, skupne zahteve sindikatov javnega sektorja pa znašajo skoraj milijardo dolarjev, kar pa bi po mnenju naše vlade ogrozilo fiskalno konsolidacijo slovenskih javnih financ in ni upravičeno glede na produktivnost in rast BDP.
Da se je Cerar poslovil, piše tudi nemška tiskovna agencija DPA, ki jo povzema več nemških medijev, med njimi Spiegel, ki izpostavlja, da se je Cerar leta 2014 na oblast zavihtel kot ugleden pravni strokovnjak.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.