Tujina

Politiki ščitijo mafijce

Rim, 21. 10. 2005 18.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Vodja procesov proti mafiji je italijanske politike in policiste obtožil, da mafijskemu šefu pomagajo na begu.

Pietro Grasso s slikami mafijskega šefa Bernarda Provenzana. Leva je iz leta 1959, ostali pa sta fotorobota - tako si danes že ostarelega mafijskega šefa predstavlja računalnikšefa
Pietro Grasso s slikami mafijskega šefa Bernarda Provenzana. Leva je iz leta 1959, ostali pa sta fotorobota - tako si danes že ostarelega mafijskega šefa predstavlja računalnikšefa FOTO: Reuters

Pietro Grasso, ki so ga v začetku oktobra imenovali na položaj vodje protimafijskih procesov, je že poskrbel za pravo razburjenje v italijanski javnosti. Politike, policiste in poslovneže je namreč obtožil, da pomagajo enemu najbolj znanih mafijskih ubežnikov, Bernardu Provenzanu, ki se že štiri desetletja izmika roki pravice.

“Ljudje različnih poklicev – politiki, poslovneži in policisti – so pomagali Provenzanu, da je še vedno na begu,” je v pogovoru za italijansko televizijo RAI dejal Grasso. Razložil je, da so to pokazale preiskave. “Kritja mu niso nudile samo kriminalne organizacije,” je dodal.

Grasso, ki je zadnja štiri leta vodil preiskave proti mafiji v sicilijanski prestolnici Palermo, je večkrat izrazil razočaranje, ker Provenzana še niso prijeli.

Politiki resno o obtožbah

Italijanski politiki so obtožbe vzeli resno. Predstavnik opozicije Giuseppe Gambale pa je od notranjega ministra in pravosodnega ministra, Giuseppeja Pisanuja in Roberta Castellija, zahteval, naj trditve pojasnita pred parlamentom.

Skrivnostni boter

Toto Riina je leto dni pred svojo aretacijo napovedal vojno državi in ukazal uboj protimafijskih sodnikov Giovannija Falconeja in Paola Borsellina. Provenzano je njegovo taktiko spremenil, napade na državo je omejil, razhajanja znotraj mafijske organizacije pa je uspel pomiriti s pogajanji in bogatimi darili.

71-letni Provenzano, ki se ga je zaradi grobega obračunavanja z nasprotniki v mladosti prijel vzdevek ‘Traktor Binu’, je na čelo Cose Nostre prišel v zgodnjih devetdesetih letih, potem ko se je za zapahi znašel njegov predhodnik Salvatore Toto Riina. Policija si pri iskanju ‘fantomskega’ mafijskega šefa pomaga s fotografijo iz leta 1959.

Kako Provenzano izgleda in kje se nahaja tako le ugibajo. V začetku leta so se pojavile trditve, da je pod lažno identiteto zbežal v Francijo, do resnice pa ni privedla niti januarske aretacija njegovih petdesetih domnevnih pomagačev.

Salvatore Toto Riina, znan tudi kot Bestia (Zver), je bil na čelu mafije pred Provenzanom
Salvatore Toto Riina, znan tudi kot Bestia (Zver), je bil na čelu mafije pred Provenzanom FOTO: Reuters

Protimafijska operacija – 40 aretiranih

Italijanska policija je v sodelovanju s policijami iz več drugih evropskih držav razkrinkala mafijsko organizacijo, ki je tihotapila mamila iz Južne Amerike v Evropo, in aretirala 40 ljudi.

Aretirani pripadniki kalabrijske mafije 'Ndranghete so se povezali v kartel s tihotapci kokaina iz drugih držav. Mamila so prihajala iz Južne Amerike v Italijo, od tam pa so jih pošiljali v ostale evropske države. Poleg tega so vodili nekaj nočnih klubov v Rimu in Milanu, v katerih so stranke lahko kupovale mamila, na voljo pa so jim bile tudi "usluge" prostitutk iz vzhodnoevropskih držav.

Posle je vodil šef kalabrijske mafije Giuseppe Morabito, ki je že več kot leto dni v zaporu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10