Zaradi kršenja človekovih pravic je nevladna organizacija Global Witness opustila program Proces Kimberley. S programom naj bi skrbeli za nadzor nad izvozom diamantov iz Zimbabveja, a je vodja programa, ki bi moral ščititi ljudi in preprečiti preprodajo krvavih diamantov, sodeloval pri umazanih poslih prekupčevanja z diamanti, trdijo v nevladni organizaciji.
Predstavniki Združenih narodov se v zadnjem času borijo, da bi preprečili posredovanje tako imenovanih krvavih diamantov na svetovne trge. Umik svetovne nadzorne skupine Global Witness iz certifikacijskega programa Proces Kimberley, ki vodi odločitve v državah, povezanih z izvozom diamantov, je namreč osvetlil vse večjo problematiko v sistemu prodaje diamantov. Že od leta 2003 dalje naj bi namreč poizkušali preprečiti prodajo grobih diamantov iz afriškega vojnega območja.
"Skoraj devet let po tem, ko smo začeli z izvajanjem programa Kimberley Process, je žalostna plat zgodbe ta, da večina kupcev ne more zatrdno vedeti, od kod prihajajo njihovi diamanti, obenem pa tudi ne morejo vedeti, ali so z denarjem od prodaje financirali oboroženo nasilje ali z njihovim denarjem bogatijo tiranski režimi v Afriki,“ je za svetovne medije povedal Charmian Gooch, ustanovitelj programa Global Witness, ki dodaja, da so v Proces Kimberley pomagali pri nezakonitem trgovanju z diamanti.
Je zanimanje za diamante upadlo?
Globalna industrija, ki se ukvarja z diamanti in letno služi milijarde ameriških dolarjev, je zaradi zadnjih ugotovitev precej razdeljena. Problem je namreč kršenje človekovih pravic. Glede na to, da v Global Witness računajo na emocionalen odziv nekaterih glavnih akterjev, je pričakovati padec povpraševanja po diamantih. Program je doslej sprejelo 75 držav, koalicija organizacij pa je bojkotirala zadnje srečanje nadzorne skupine, ki je bilo prejšnji mesec sklicano v Demokratični republiki Kongo.
Certifikacijski sistem Proces Kimberley, ki omogoča trgovanje z diamanti, so ustanovili ZN in to potem, ko so uporniške skupine v Angoli, Sierri Leone in Liberiji s prodajo nebrušenih krvavih diamantov financirale svoje vojne. Vodja programa Proces Kimberley je sicer na neodobravanje ZDA, Kanade in Evropske unije naletel že marca, ko je kljub nasprotovanju iz Marange izvozil večje količine diamantov.
V ZDA so že sprejeli sankcije, s katerimi bi preprečili uvoz diamantov iz Marange. Toda strokovnjaki medtem opozarjajo, da bo nekaj takšnega težko izvedljivo, saj so diamanti lahko razrezani in pomešani z ostalimi vrstami diamantov, obenem pa so lahko polirani, s čimer se prikrije njihov prvotni videz. Prav tako se lahko s trgovanjem preko drugih držav skrije njihov izvor.
Zimbabve z izvozom krvavih diamantov do 600 milijonov letno
Leta 2006 so bila v vzhodnem Zimbabveju odkrita množična najdišča diamantov, toda njihov izvoz ni bil dovoljen. Leta 2008 so diamantna polja v Marangeu zasedle vojaške enote, zveste predsedniku Robertu Mugabeju, po zavzetju pa so pobile več sto delavcev, preživele pa prisilile v suženjsko delo, nato pa so ZDA proti diktatorski oblasti uvedle sankcije in prepoved izvoza diamantov.
Te sužnje na poljih diamantov so morali nadzirati mladi fantje med desetim in petnajstim letom starosti, ki so bili v to delo prisiljeni. Če niso želeli sodelovati pri nadzoru, so jih militantne skupine ubile ali jim odsekale roke, da se z njimi ne bi mogli okoristiti nasprotniki. Ravno zaradi teh grozot je bil njihov izvoz do nedavnega prepovedan.
Toda to se je spremenilo konec novembra, ko so v Zimbabveju dobili dovoljenje za legaliziran izvoz zloglasnih diamantov. Finančni minister Tendai Biti je ob tem povedal, da pričakuje v državnem proračunu vsaj 600 milijonov ameriških dolarjev dohodkov letno od prometa z diamanti. Ti naj bi bili porabljeni za državne službe, ki so najbolj potrebne pomoči. Kot dodaja Biti, je med njimi tudi zdravstvo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.