Tujina

'Nočemo nove hladne vojne'

Tbilisi, 14. 08. 2008 08.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Washington ob ruski vojaški akciji v Gruziji opozarja na resne posledice, ki bi jih ta lahko imela na dvostranske odnose med državama prihodnjih nekaj let.

Pred rusko ambasado v Bukarešti so spustili belega goloba miru.
Pred rusko ambasado v Bukarešti so spustili belega goloba miru. FOTO: Reuters
Gruzijski parlament je glasoval za izstop svoje države iz Skupnosti neodvisnih držav. To je ohlapno politično združenje 12 nekdanjih sovjetskih republik. Čeprav naj bi bile enakopravne, ima v njem glavno vlogo Rusija.

Rusi iz Gori proti Zugadiju in Potiju

Prebivalce gruzijskega pristanišča Poti ob Črnem morju so prestrašili ruski tanki, ki so se valili po tamkajšnjih ulicah. Kot je za agencijo Reuters povedal zaposleni v pristanišču, naj bi spremljali tovornjake s pripadniki ruskih mirovnih sil. Pristanišče naj bi takoj nato zapustili.

Rusija je novico o premiku svoje vojske v Poti sprva zanikala, nato pa sporočila, da imajo njeni mirovniki legitimno pravico biti v Potiju. Le nekaj ur zatem je Reuters objavil navedbe svojega fotografa Umita Bektasa, ki trdi, da je dva kilometra pred središčem mesta Zugadi na zahodu Gruzije več kot sto ruskih vojaških vozil, med njimi tudi okoli 40 oklepnikov, večinoma tankov. Na konvoju, opremljenem z ruskimi zastavami, je opazil tudi več minometalcev.

Deklica v enem od begunskih taborišč v Južni Osetiji.
Deklica v enem od begunskih taborišč v Južni Osetiji. FOTO: Reuters

Rusija je sicer začela uresničevati napovedi, da bo mesto Gori tik ob meji z Južno Osetijo v kratkem spet v gruzijskih rokah. Njena vojska namreč že zapušča kraj, iz katerega je mogoče nadzirati glavno cesto, ki povezuje vzhod in zahod Gruzije, teče pa tudi skozi Tbilisi. Položaje tam spet prevzemajo gruzijski policisti, ki bodo v okolici mesta postavili kontrolne točke. Da se je umik že začel, je za ameriško mrežo CNN potrdil tudi gruzijski notranji minister. Generalmajor ruske vojske Vjačeslav Borisov je ob tem prebivalce pozval, naj se vrnejo na svoje domove in posredno zanikal poročila o plenjenju. "Vse stavbe so v normalnem stanju, mesto ima vodo in elektriko," je dejal.

Sicer še ni jasno, v kakšnem času naj bi se ruska vojska popolnoma umaknila iz Južne Osetije, je povedal predstavnik ruske vojske. Načrt umika mora potrditi še ruski obrambni minister, nato pa podpisati še predsednik Dmitrij Medvedjev. “Ni ravno preprosto kar obrniti vseh sil, ki jih imamo tam,” je dejal vojaški vir.

Da bo mir zares zavladal v Gruziji, so se danes zavzeli tudi ameriška zunanja sekretarka Condoleeza Rice, ki se je sestala s predsedujočim Evropske unije, framcoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem. Po srečanju je slednji dejal, da bo Riceova v petek v Tbilisi prinesla dokumente, ki naj bi utrdili prekinitev ognja. "Če bo predsednik Mihail Sakašvili jutri podpisal te dokumente, o katerih smo se izpogajali z Medvedjevom, se bo umik ruskih enot lahko začel," je napovedal predsedujoči EU. Medtem je državna sekretarka poudarila, da se je ruski predsednik Dmitrij Medvedjev zavezal h končanju ruskih vojaških operacij v Gruziji, ter izrazila upanje, da bo Medvedjev držal besedo.

Plenjenje po gruzijskih vaseh?

80 odstotkov prebivalcev Gorija je zapustilo svoje domove.
80 odstotkov prebivalcev Gorija je zapustilo svoje domove. FOTO: Reuters
Zahodni opazovalci so v Južni Osetiji dobrodošli, je dejal vodja ruske diplomacije Lavrov. O njihovi napotitvi v regijo so se včeraj dogovorili zunanji ministri EU.

Na poročila o plenjenju, požiganju domov in izganjanju prebivalcev, ki so prihajala v zadnjih dneh, so se odzvale tudi Združene države. Ameriški predsednik George Bush je tako Rusijo pozval, naj divjanje vojakov takoj prepreči. Odgovor Moskve je prišel takoj. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je zatrdil, da njihova vojska ne pleni, kljub temu pa obljubil, da bodo vsako takšno obtožbo preiskali in morebitne kršitelje kaznovali. Poleg Gorija naj bi bile na udaru predvsem gruzijske vasi v Južni Osetiji, pustošili pa naj bi številni prostovoljci, ki so ob izbruhu spopadov prijeli za orožje. O tem so s terena poročali tudi sodelavci človekoljubne organizacije Human Rights Watch.

V regijo, kjer je domove zapustilo kar 100.000 ljudi, številni kraji pa so porušeni, je že začela prihajati pomoč. Rusi napovedujejo obnovo Južne Osetije, medtem ko ameriška vojaška letala dostavljajo hrano in zdravila v Gruzijo.

Na slabe humanitarne razmere je opozoril generalni sekretar Združenih Narodov Ban Ki Mun. Kot je dejal, je nedavni spopad ruskih in gruzijskih sil za seboj pustil številne mrtve, ranjene in brezdomce. “Velik del Južne Osetije in okolica Gorija sta še vedno nedostopna za človekoljubne organizacije zaradi nenehne nevarnosti izbruha novih spopadov,” je dejal generalni sekretar.

Uporniki v Abhaziji razglasili zmago

Abhazijski uporniki so prevzeli nadzor nad mejno sotesko in razglasili zmago.
Abhazijski uporniki so prevzeli nadzor nad mejno sotesko in razglasili zmago. FOTO: Reuters

Poleg Južne Osetije se za neodvisnost od Gruzije bori tudi Abhazija, regija na zahodu države. Tam so se prav tako vneli spopadi, uporniki pa so včeraj razglasili zmago in osvoboditev svoje domovine. Gruzijski vojaki so namreč zbežali iz abhazijske soteske Kodori, ki leži tik ob meji z Gruzijo. Za seboj so puščali orožje, strelivo in celo obleke.

Medvedjev obljublja podporo

Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je v Kremlju sprejel voditelja Južne Osetije in Abhazije, regij, ki si prizadevata za odcepitev od Gruzije. Oba je prepričal v podpis sporazuma o prenehanju sovražnosti, ki ga je predlagalo francosko predsedstvo EU. Gruzija in Rusija sta nanj že pristali. Medvedjev je obenem napovedal, da bo njegova država podprla Južno Osetijo in Abhazijo v pogajanjih o njunem prihodnjem statusu.

Vse bolj napeti odnosi tudi med Rusijo in ZDA

Američani ne bodo prevzeli nadzora nad gruzijskimi pristanišči in letališči, trdijo v Pentagonu. Na sliki je pristanišče Poti, kjer naj bi Rusi v sredo potopili šest patruljnih čolnov.
Američani ne bodo prevzeli nadzora nad gruzijskimi pristanišči in letališči, trdijo v Pentagonu. Na sliki je pristanišče Poti, kjer naj bi Rusi v sredo potopili šest patruljnih čolnov. FOTO: Reuters
Ameriški obrambni minister je zavrnil navedbe, da naj bi poslali ameriške sile v Gruzijo, kjer naj bi pomagali vzdrževati mir.


Ameriški obrambni minister Robert Gates je danes še enkrat ponovil stališče ZDA o ruski vojaški akciji v Gruziji. Opozoril je na resne posledice, ki bi jih ta lahko imela na dvostranske odnose med državama prihodnjih nekaj let. Predsednik Bush je že v včerajšnjem govoru odločno stopil na stran Tbilisija, Rusijo pa je pozval, naj ne krši krhkega premirja ter naj ne ovira dostave humanitarne pomoči. To bodo v državo pripeljale ameriške vojaške ladje in letala, zaradi česar je gruzijski predsednik Mihail Sakašvili dejal, da bodo Američani prevzeli nadzor nad njihovimi letališči in pristanišči. Pentagon je to takoj zanikal, Lavrov pa je Američane pozval, naj se odločijo med svojim "projektom gruzijsko vodstvo" in dobrimi odnosi z Rusijo. Na ruskem vojaškem poveljstvu so izrazili zaskrbljenost zaradi tovora, ki ga v Gruzijo transportirajo Američani.

Pomoč je v Gruzijo že prispela tudi iz EU. Avstrija, Češka, Litva, Latvija, Estonija, Danska, Finska, Francija, Grčija, Poljska in Švedska so v državo poslale zdravstveno opremo, odeje, šotore in hrano.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (49)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

12543
15. 08. 2008 11.23
objektivna sredina, ne podpiram nikakršno agresijo, niti v imenu nekih demokratičnih idealov! Vse skupaj so ozadje interesi ki vodijo svet v vedno večja nesoglasja in posledično agresijo! Dokler se da držati vajeti bo znosno, vsaj v evropi.Ko se bodo vajeti snele bo pesem drugačna. Neka bajka o atlantidi je davno pozabljena resnica Velesile ki se je vtisnila v spomin vseh naslednikov tistega časa.
12543
15. 08. 2008 11.17
eno je jasno, rusija ni v stanju teroriziranja in si tega pač ne bo privoščila!!Američanom se kovca, ker so malo pustili vajeti in ruskem ljudem pustili zadihati! To je pač teritorij na katerega izgubljajo vpliv in kontrolo. Otroka, ki razmišlja s svojimi možgani je pač potrebno kaznovati in zatreti. Svobodo in državo indijancem nazaj ter njihovo teritorialno ozemlje, kdo je agresor vsi vemo!!! Velesile, ki kroji podobo sveta pa ne potrebuje naša zemlja. Vojna alkaide proti usa je zaradi velesile, s katero se določen predel ne strinja! usa, terotizem- če ni amerike ni alkaide Ideal povzroča kontraideal!!!!! Ameriška zgodovina in njihovi ideali niso nujni tudi naši.
Elnorel
15. 08. 2008 11.12
Tile amerikanci se sigurno šalijo. HALO!!!!!! Oni bijejo vojno po celem svetu, Rusija pa sam pomaga proti gruziji, ki je že večni trn v peti. En bi res moral ameriko hudo napadit. Kitajci majo 1.2 BLN folka kajne,.. hmm koliko vojakov?
sanacaplje
15. 08. 2008 11.08
Vojne so plod interesov, tko da vojne so bile in bodo tudi ostale nažalost. V sami zgodovini lahko vidimo da človek,kot najblj razvita žival oz sesalec ,hkrati najbolj poguben za svojo vrsto in planet. Vojne so plod majhnih nesoglasij ,ki vodijo do vkatastrof. (nihče noče popustiti,pol pa se tolčejo za neko absurdno zadevo). Prihodnost bo nekako v stilu ,že videnega. Vojne ,mir,vojna,mir....pol nas pa narava potolče do konca!
Navihanko
15. 08. 2008 10.45
MI PA NOČEMO politikov KATERI SI ŽELIJO VOJN IN JIH USTVARJAJO. Vasedite se na raketoplan in pojdite na vesoljsko postajo in TAM OSTANITE
sanacaplje
15. 08. 2008 10.44
julij 13 Nafta,plin- iz Rusije tko da stari to poganja evroposko gospodarsko mašino(večji del evrope je odvisna od ruskih energentov). Ameri pa nej nehajo izvažat svojo debilno bušovsko demokracijo.
Sadjar
15. 08. 2008 08.34
Včeraj sem pogledal še en dober film, v bstvu najboljši- Endgame in Alexa Jonesa tudi pogosto spremljam na njegovi strani v živo. TA film je še boljši od Freedom to FAscism, pove prav vse. TAk da se splača pogledat.
Uporabnik113189
15. 08. 2008 08.06
Tam kjer so vse zgodbe povezane z nafto mora biti kaos. To je vsa poanta te zgodbe. Američanom nered in razsulo v državi popolnoma odgovarja, ker v takem okolju lahko poceni kupujejo nafto ( ali kakšne pravice ter druga izsiljevanja z njo v zvezi). Sakašvili je idealen butec, ki je s svojim slepim zaupanjem v zahod razsulo omogočil in je seveda najbolj primeren da s svojim početjem nadaljuje. Takih slepcev, ki verjamejo prav vsemu kar zahod nudi danes imamo tudi pri nas veliko. Nič ne mislijo, važna je le demokracija ( čeprav nihče natančno nima pojma kako to v praksi izgleda), pa če strada polovica državljanov. Samo da tisti slepci ne.
Magdalena Mitrovic
15. 08. 2008 07.12
julij13 tvoje razmišljanje kot tvoj vzdevek sta že preteklost. sedaj je že avgust15,...druga svetovna vojna se je začela zaradi dolgoletne okupacije 1/3 nemškega teritorija ki sta ga nadzorovali Francija Anglija in Belgija , kakor tudi zaradi gospodarske blokade iz strani istih skupaj z Ameriko.to ti ni treba nikjer brat ,o tem govorijo zgodovinska dejstva.
Tonček Balonček
15. 08. 2008 03.00
Dobro so ans Američani nategnili s tem Kovovim na Balkanu! Zdaj bodo lahko tam delali red še naslednjih sto let!
sixsixsix
15. 08. 2008 02.53
"NOČEMO VEČ HLADNE VOJE"??? seveda ne, kje pa...NEKATERI SO ZA VROČE!!!!
david21
15. 08. 2008 02.42
lolek kaj naj nehajo rusi srat ?????????????? lolek ti si en mjhn lulcek
vodka-don
14. 08. 2008 23.29
Ne cackaj mecku sa prsten u oko .......
ServerAUTOMATIC
14. 08. 2008 22.30
Po tej ruski akciji bodo njene sosede še prej v NATO- paktu. Vse skupaj škodi le Rusiji. Rusi so preveč lačni, da bi se lahko šli neke vele sile. Lahko se le gredo lokalnbega norca, kar so vedno bili, so in bodo še en čas.
ServerAUTOMATIC
14. 08. 2008 22.23
Pa naj Rusi že enkrat nehajo srat.
julij13
14. 08. 2008 21.51
Bravo, Krištof bi doma ostal in po plavom jadranu križaril..
12543
14. 08. 2008 21.43
kolumb je krivec
julij13
14. 08. 2008 21.35
No, saj Amerikanci to je svet v malem, kako že rečejo "talilni lonec". Tisti evropejci izumitelji, pa so šli v Ameriko in tam tudi ostali. Eden izmed velikih Nikola Tesla, pa se ni vrnil na balkan. Tudi ogromno slovenskih možganov je v Ameriki, ampak verjetno kmalu zaprosijo za državljanstvo. Koliko jih gre pa na vzhod ? Dobro brez dvoma so tam veliki umi, kateri so pa-če se je le dalo, in jih niso prej likvidirali- odšli drugam..Neuvrščeni, lepo se sliši ampak ne v danih razmerah. Je pa res zanimivo ko bo še Kitajska začela s temi vojnami (no saj nekaj je že, Tibet), to bo šele zanimivo. Nekje sem bral da je do 2 sv. vojne prišlo zaradi bojazni pred širitvijo komunizma, nacizem je bil le nepredvidena motnja... Kdo pa vodi stvari v ozadju, je pa že druga štorija..
Sadjar
14. 08. 2008 20.55
"imidž", ki si ga je priborila kot velika osvoboditeljica v 2. svetovni vojni......... No kakor jas sedaj to vidim so prav Američani tisti, ki so odgovorni za prvo in drugo svetovno vojno. Ljudje tak na hitrco pomislimo da je zgolj in samo Hitler kriv na primer. Kaj pa tisti ki so mu držali podporo? In potem se prikopljemo do dejstva da pa obstajajo tudi takšni ki se med vojno na veliko smehljajo. In ta isti dandanes ponavljajo zgodbo: Stari Bush, dedek od Georgea mlajšega Prescot Bush je na primer financiral Hitlerja, oni Rothschildi so ga financirali, kar je zelo zanimivo, saj so bili judovske vere. Skratka sramota je da se to dogaja v 21. stoletju, da so ta najbolj bogati najboj primitivni. Nekaj pa ne razumem, kako so lahko tako zelo ravnodušni do ljudi, ko pa so sami pravtako (pa čeprav se ženijo z aristokratsko krvjo) le ljudje.
Fash
14. 08. 2008 20.42
JULIJ13 na tisti njihov veleizum, ki se mu rece Hamburger se pa lahko mirne duse poscijem in ga tudi nebi nic pogresal, od interneta pa tudi nisem odvisen, da brez njega nemorem ziveti. Za vse ostale izume so pa "krivci" evropejci, ki so ziveli in delali v ameriki kar se tice "ameriskih" izumov. Tak, da ne bit tak poneumljen kot so americani.( to mislim na navadne smrtnike)