Svoje poslance v Evropskem parlamentu bodo izbirali na Češkem in Irskem. Medtem ko se bodo na Irskem volišča zaprla pozno zvečer, bodo na Češkem volitve trajale do sobote do 14. ure. Irci bodo volili 12 članov 736-članskega parlamenta, sicer pa bodo volitve v prvi vrsti preizkus za vlado premierja Briana Cowena. Čehi bodo izbirali 22 poslancev Evropskega parlamenta, volitve pa naj bi zaznamovala zelo nizka volilna udeležba. Zadnje javnomnenjske raziskave kažejo, da se bo v parlament uspelo uvrstiti le trem strankam, Državljanski demokratski stranki nekdanjega premierja Mireka Topolaneka, socialdemokratom, ki naj bi dobili tudi največ glasov, in komunistom.
Že v četrtek so volili v Veliki Britaniji in na Nizozemskem, državljani večine članic EU pa bodo na volišča odšli v nedeljo. Presenečenje je visok odstotek glasov nizozemski skrajni desnici: 20,3 odstotka je prejela vladajoča stranka krščanskih demokratov (CDA) premierja Jana Petra Balkenendeja, presenetljivo pa se je s 14,8 odstotka na drugo mesto uvrstila skrajno desna Stranka za svobodo (PVV) Geerta Wildersa, kažejo rezultati vzporednih volitev.
Wilders, kontroverzni nizozemski poslanec in avtor filma, ki Koran prikazuje kot fašistično knjigo, je na listi svoje stranke deseti, vendar je že pred tem napovedal, da ne bo prevzel poslanskega položaja v Evropskem parlamentu, če bo izvoljen. Njegova stranka je tokrat prvič nastopila na evropskih volitvah, volilno kampanjo pa je gradila predvsem na nasprotovanju muslimanom v EU in članstvu Turčije v povezavi.
V Veliki Britaniji pa so Britanci volili 72 svojih prihodnjih poslancev v Evropskem parlamentu. Rezultati volitev bodo v skladu z evropskimi predpisi znani v nedeljo, se pa vladajočim laburistom premierja Gordona Browna zaradi zadnjih škandalov obeta hud poraz.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.