Združitev bo v nedeljo, 17. maja zjutraj, predvidoma ob 1.50 po srednjeevropskem času. Viktor Blagov, namestnik vodje poleta v Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu, je izjavil, da gre za zgodovinsko tovorno ladjo, ker bo začela 18-mesečni zaključni del poleta Mira. Konec junija naj bi zmanjšala hitrost postaje, ki bo zato prešla na nekoliko nižji tir. Sergej Gorbunov, predstavnik Ruske vesoljske agencije RKA, pa pravi, da bo zniževanje tira trajalo osem mesecev. V tem času naj bi ga znižali vse do 130 km nad Zemljo. Vesoljci bodo zapustili postajo na varni višini 150 km.
Trenutno kroži Mir še 400 km visoko. Postaja ima maso nad 124 ton, sestavlja pa jo šest glavnih modulov in manjši spajalni modul. Med več kot 12-letnim delovanjem jo je obiskalo nad 100 vesoljcev.
Progres M 39 bo dostavil Miru 1,5 tone raketnega goriva, vodo, hrano, obleko, toaletne potrebščine, pakete sorodnikov in opremo za medicinsko-biološke poskuse, med njimi tudi s proteini, v okviru raziskav, s katerimi poskušajo iznajti zdravilo proti raku in oslabljeni odpornosti človekovega imunskega sistema. V Progresu M 39 je 60 polžev, ki jih bodo uporabili pri medicinskih poskusih v breztežnostnem stanju.
Davi, ob 0.26 po srednjeevropskem času, bi se moral po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass končati polet prejšnje tovorne vesoljske ladje brez posadke Progres M 38, ki se je sinoči ob 20.44 po srednjeevropskem času, napolnjena z odpadki in odsluženo opremo, ločila od postaje Mir. Po nekaterih poročilih se bo njen polet končal šele, ko se bo s postajo združil nov vesoljski "tovornjak".