Tujina

Ponoven proces proti Maročanu

Hamburg, 10. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Začel se je ponoven proces proti el Motasadeku, prvemu in tudi edinemu obsojencu zaradi 11. septembra 2001.

Munir el Motasadek ob davišnjem prihodu na sodišče (foto: Reuters)
Munir el Motasadek ob davišnjem prihodu na sodišče (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Pred višjim deželnim sodiščem v Hamburgu se je davi začel ponoven proces proti Maročanu Munirju el Motasadeku, prvemu in doslej tudi edinemu obsojencu zaradi sodelovanja v terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001.

Zadovoljen Maročan odhaja z zadnjega zaslišanja na sodišču (foto: Reuters)
Zadovoljen Maročan odhaja z zadnjega zaslišanja na sodišču (foto: Reuters) FOTO: Reuters

30-letnega Motasadeka je prvostopenjsko sodišče februarja lani zaradi sodelovanja v napadih obsodilo na 15 let zapora, nato pa je prizivno sodišče marca letos ugodilo njegovi pritožbi, da sojenje ni potekalo v skladu s pravili, in tako razveljavilo obsodbo ter odredilo ponovno sojenje.

Sodišče v Hamburgu je zaprtega tipa
Sodišče v Hamburgu je zaprtega tipa FOTO: Reuters

Na prvostopenjskem sodišču je bil Motasadek spoznan za krivega pomoči pri umoru v več kot 3.000 primerih, povzročitve telesnih poškodb in članstva v teroristični združbi. Po mnenju sodišča je nudil logistično podporo ugrabiteljem letal, ki so se 11. septembra zaletela v dvojčka Svetovnega trgovinskega centra (WTC) v New Yorku in poslopje Pentagona v Washingtonu. Odločitev o razveljavitvi obsodbe je zvezno prizivno sodišče marca letos pojasnilo z razlago, da v procesu niso bili upoštevani nekateri pomembni dokazi in priče, ki naj bi jih zadrževale predvsem ZDA. Višje deželno sodišče v Hamburgu pa je aprila tudi razsodilo, da lahko Maročan na začetek ponovnega sojenja počaka na prostosti.

Zaradi terorističnega napada na ZDA 11. septembra 2001 je doslej obojen le en človek
Zaradi terorističnega napada na ZDA 11. septembra 2001 je doslej obojen le en človek FOTO: Reuters

Motasadek je vse do konca tri mesece trajajočega procesa lani zanikal obtožbe in trdil, da je nedolžen. Priznal je sicer, da je poznal več članov hamburške celice teroristične mreže Al Kaide, ki so sodelovali pri terorističnih napadih na ZDA, vendar ni vedel ničesar o njihovih terorističnih načrtih.

Nemčija je sicer pred slabim mesecem dni sporočila, da namerava oba osumljenca za teroristične napade v ZDA - Motasadeka in Abdelganija Mzudija - izgnati v njun rodni Maroko, ker predstavljata posebno grožnjo za varnost Nemčije. Mzudi se je soočil s podobnimi obtožbami kot Motasadek, sodili pa so mu leto kasneje. Sodišče v Hamburgu ga je februarja oprostilo, na odločitev pa se je tožilstvo pritožilo. Oba prizivna procesa se morata najprej končati, šele nato bo lahko Nemčija začela dejansko razmišljati tudi o uveljavljanju instituta izgona iz države.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10