Tujina

Ponovno raketni poizkusi

Peking/Washington/Seul/Bruselj/Pjongjang, 11. 01. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Severnokorejski veleposlanik v Pekingu Choe Jin Su je sporočil, da bo Severna Koreja odpravila moratorij na poskuse balističnih raket. Mednarodna skupnost pa poziva Severno Korejo naj si premisli glede umika iz sporazuma o neširjenju jedrskega orožja.

Powell je sporočil, da so ZDA - ki se po njegovih besedah ne pustijo ustrahovati - pripravljene na dialog
Powell je sporočil, da so ZDA - ki se po njegovih besedah ne pustijo ustrahovati - pripravljene na dialog FOTO: Reuters

Odločitev Pjongjanga da odstopi Sporazuma o neširjenju jedrskega orožja (Non-proliferation Treaty - NPT), bo po besedah ameriškega državnega sekretarja obravnavan na ustreznih instancah, ZDA pa so še vedno pripravljene na dialog. "Severna Koreja mednarodni skupnosti kaže osle," je dejal Powell po srečanju z generalnim direktorjem Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamedom El Baradejem v Washingtonu in dodal, da bodo ZDA kljub temu rešitev še naprej iskali. Obenem je Powell dejal, da se ZDA ne bodo pustile ustrahovati.

Vsakršno odločitev v zvezi z uvedbo sankcij proti Severni Koreji zaradi spora v zvezi z njenim jedrskim programom, bo Pjongjang obravnaval kot vojno napoved, je izjavil severnokorejski veleposlaniki pri OZN Pak Kil-Yon in med drugim dodal, da je zdaj vse odvisno od ZDA.

Agencija KCNA je še poročala, da so o odstopu od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja, ki velja z današnjim datumom, s pismom uradno obvestili Varnostni svet ZN. Svet guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) bo o tej odločitvi razpravljal prihodnjo sredo.

Francoski zunanji minister Dominique de Villepin, pa je pozval države naj uporabijo ves vpliv, da Severna Koreja zopet pristopi k sporazumu, obenem pa je dejal, da so sankcije proti neubogljivem režimu zaenkrat malo verjetne.

Pjongjang odpravil moratorij na poskuse balističnih raket

V novem stopnjevanju severnokorejske krize je severnokorejski veleposlanik v Pekingu Choe Jin Su sporočil, da je Severna Koreja odpravila moratorij na poskuse balističnih raket. Za zamrznitev poskusov balističnih raket se je Pjongjang odločil sam leta 1999, leto zatem, ko je uspešno preizkusil raketo, ki je preko Japonske pristala v Tihem oceanu.

Severna Koreja naj bi imela rakete, ki lahko dosežejo katerikoli del Južne Koreje in večino Japonske. Ameriški uradniki pa menijo, da razvija tudi balistične rakete, ki lahko dosežejo Aljasko in Havaje.

"Ker so ZDA razveljavile vse sporazume, menimo, da ne moremo več spoštovati moratorija na izvajanje poskusov balističnih raket," je dejal severnokorejski veleposlanik in pristavil: "Moratorij je končan". Pojasnil je še, da je Severna Koreja ta moratorij vzpostavila v upanju, da se bodo ZDA odpovedale svoji sovražni politiki do Pjongjanga prek pozitivnih ukrepov za normalizacijo dvostranskih odnosov.

V glavnem mestu Severne Koreje se je zbralo več kot milijon ljudi, ki so podprli izstop svoje države iz sporazuma o neširjenju jedrskega orožja. Po navedbah agencije naj bi se zbranim pridružili tudi visoki politični predstavniki. "Udeleženci zborovanja so odločeni, da bodo pri borbi na življenje in smrt proti tistim, ki ogrožajo nacionalno suverenost in pravico do obstoja, brezkompromisno in brez odstopanj uporabili vsa sredstva in metode," je sporočila severnokorejska tiskovna agencija KCNA.

V Pjongjangu je spregovoril tudi premier Hong Sing Nam, ki je odločitev označil kot posledico ameriške "zlobne sovražne politike" in ameriških jedrskih groženj do države. Udeleženci zborovanja pa so odločitev podprli kot "samoobrambni ukrep".

O zapletih na osi ZDA-Severna Koreja bo predvidoma naslednji teden razpravljal tudi Varnostni svet OZN, predstavniki Severne in Južne Koreje pa se bodo na ministrski ravni srečali na rednem sestanku med 21. in 24. januarjem.

Jedrska centrala v Yongbyonu pripravljena že čez nekaj tednov

Protesti v Južni Koreji
Protesti v Južni Koreji FOTO: Reuters

Severnokorejska jedrska centrala v Yongbyonu bo čez nekaj tednov znova v uporabi, ko bo začela proizvajati električno energijo, je na Dunaju sporočil severnokorejski diplomat Son Mun San. Severnokorejski veleposlanik v avstrijski prestolnici Kim Gwang Sop, ki je vnovičen zagon elektrarne upravičil s pomanjkanjem električne energije v državi, je izjavil, da je Pjongjang pripravljen dovoliti ZDA, da same preverijo, da Severna Koreja ne proizvaja jedrskega orožja, če bo Washington opustil svojo sovražno politiko do Pjongjanga.

"Če bodo ZDA opustile sovražno politiko, s katero želijo zatreti Severno Korejo, in jedrsko grožnjo, potem bi Severna Koreja lahko dopustila, da bi obe državi v ločenih preiskavah potrdili, da Severna Koreja ne proizvaja jedrskega orožja," je dejal severnokorejski veleposlanik. Zaradi ustavljene dobave nafte in pomanjkanja energije je Severna Koreja 12. decembra lani začela nameščati palice z jedrskim gorivom v reaktor v Yongbyonu, konec meseca pa je reaktor tudi znova zagnala.

ZDA in Severna Koreja se že pogovarjata

S severnokorejskimi predstavniki se je že srečal ameriški guverner Richardson
S severnokorejskimi predstavniki se je že srečal ameriški guverner Richardson FOTO: Reuters

Nekdanji ameriški veleposlanik pri OZN in minister za energetiko v administraciji Billa Clintona, Bill Richardson je v petek dejal, da bo pogovore z delegacijo Severne Koreje, ki jo vodi namestnik veleposlanika v ZN Han Song Rjol, nadaljevali tudi v soboto. Ameriški State Department je demokratskega guvernerja Nove Mehike Richardsona v sredo pooblastil, da lahko v Santa Feju sprejme predstavnike Severne Koreje, ki so za to izrazili interes.

Richardson se je z visokima predstavnikoma Severne Koreje v četrtek sestal v Novi Mehiki, po pogovorih pa dejal, da so bili pozitivni, iskreni in odkriti. Kot je dejal, so govorili o številnih dvostranskih vprašanjih in petkovi odločitvi Severne Koreje o odstopu od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja. Richardson je ob tem izrazil upanje, da bodo pogovori pozitivni, dodal pa, da je treba počakati do njihovega konca.

Bill Richardson ima precej izkušenj s Severno Korejo. Preden ga je Clinton poslal v OZN, je bil kongresnik Nove Mehike, ki je leta 1994 posredoval pri izpustitvi ameriškega vojaka, ki je s helikopterjem zašel v Severno Korejo. Ponovno je posredoval leta 1996, ko je dosegel izpustitev ameriškega državljana, obtoženega vohunstva. Posredoval je tudi v Iraku, Sudanu in na Kubi. Severna Koreja naj bi ga izbrala za sogovornika, ker ga poznajo in ker se jim zdi zunanjepolitično delovanje Clintonove administracije razumnejše. Takratna državna sekretarka Madeleine Albright je leta 2000 obiskala Severno Korejo, o obisku pa naj bi razmišljal tudi Clinton.

Richardson je dejal, da mu je državni sekretar Colin Powell prenesel uradno "trdo" stališče administracije do spora s Severno Korejo, ki ga je sam prenesel severnokorejskim sogovornikom. Richardson je izrazil zaskrbljenost zaradi odstopa Pjongjanga od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja, izrazil pa je tudi popolno podporo politiki predsednika Georgea Busha do Severne Koreje, kar pomeni, da se strinja, da mora Severna Koreja opustiti svoj jedrski program in to tudi dokazati. Tiskovni predstavni Bele hiše Ari Fleischer je v četrtek pred srečanjem v Santa Feju zatrdil, da Bela hiša pričakuje, da se bo Richardson držal njene politike. Severnokorejski delegaciji naj bi sporočil le, da so se ZDA pripravljene pogovarjati, vendar se ne bodo pogajale.

State Department je namestniku severnokorejskega veleposlanika v ZN Han Song Rjolu in prvemu sekretarju Mun Jong Čolu, odobril potovanje v Novo Mehiko. ZDA in Severna Koreja nimata navezanih diplomatskih odnosov, zato morajo severnokorejski diplomati v ZN zaprositi za dovoljenje, če želijo zapustiti New York. Dovoljenje je potrebno če potujejo 40 kilometrov stran daleč od Kolumbovega trga na Manhattanu (Columbus Circle). Diplomata sta v Novo Mehiko pripotovala v četrtek.

Zadnji ukrep Pjongjanga razburkal svetovno diplomacijo

Kitajski predsednik Jiang Zemin je v telefonskem pogovoru z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem pozval k dialogu s Pjongjangom. To je "najučinkovitejša pot za izhod iz težav", je ameriškemu kolegu dejal kitajski predsednik. Bush je v pogovoru izrazil pripravljenost ZDA na pogovore in dodal, da odstop od sporazuma ni v interesu Severne Koreje ter škodi miru in stabilnosti v regiji.

Zaradi odstopa je izrazila zaskrbljenost tudi EU, ki meni, da pomeni ta odločitev korak nazaj v prizadevanjih za prenehanje širitve jedrskega orožja.

Japonski politični predstavniki pa so pozvali mednarodno skupnost k oblikovanju miroljubnega odgovora na zadnje odločitve Pjongjanga.

Kaže, da Kitajska in ZDA delita vse bolj enake poglede na odločitve Pjongjanga
Kaže, da Kitajska in ZDA delita vse bolj enake poglede na odločitve Pjongjanga FOTO: Reuters

Drugod po Aziji pa politični predstavniki in časopisni komentatorji pošiljajo mešane poglede na trenutne razmere na Korejskem polotoku: nekateri obsojajo severnokorejsko izsiljevanje, drugi pa kritizirajo unilateralno razkazovanje mišic ZDA. Po mnenju mnogih japonskih časnikov skuša Pjongjang z zaostrovanjem odnosov vplivati na ZDA, da podpišejo pakt o nenapadanju in obnovijo pošiljanje nafte.

Indijski časniki pa so mnenja, da skuša severnokorejsko vodstvo z zadnjimi koraki pokazati, da ne želi biti obravnavano podobno kot Bagdad – ZDA so na t.i. "os zla" postavile Irak, Iran in Severno Korejo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10