"Običajni ljudje so naredili izpit, politiki ga niso," je na portalu Tacno.net zapisala kolumnistka Amila Kahrović Posavljak. Poplave, ki so prizadele velik del Bosne in Hercegovine, so namreč pokazale, da so ljudje pripravljeni pomagati drug drugemu, ne glede na to, kakšna je njihova narodna pripadnost ali veroizpoved. In to v državi, ki je razdeljena na dva dela. To navidezno črto, ki BiH deli na Federacijo BiH in Republiko srbsko, so narasle vode zabrisale, je prepričana kolumnistka. V Sarajevu se denimo polnijo tovornjaki s pomočjo za Doboj in Bijeljino, ki sta v Republiki srbski, medtem ko so prebivalci Republike srbske priskočili na pomoč prebivalcem v "federalni" občini Žepče.
Po drugi strani pa so se politiki prepirali, ali je smiselno razglasiti izredne razmere v celotni državi. Vlada Federacije BiH je namreč želela, da bi izredne razmere razglasili na ravni celotne države, kar je minister za civilne zadeve Sredoje Nović označil za politično igrico. Po njegovem mnenju je povsem logično, da bi v pogojih, ko je pol entitete poplavljene, vlada Federacije BiH razglasila izredne razmere. Vlada Republike srbske je to storila za svoj del in tako bi de facto imeli razglašeno izredno stanje v celotni BiH, je komentiral.
V glavah politikov je tako ostalo pomembno, da vsak skrbi za svoj del države, medtem ko so si navadni ljudje pomagali in si še pomagajo. Velika solidarnost ne vlada le v BiH, ampak v celotni regiji. Prek družbenih omrežij se širijo sporočila podpore, številni pa poudarjajo, kako narodnost res ni pomembna. "Ni pomembno, ali se reče hljeb, kruh ali hleb … vsi so narejeni iz moke. In ni pomembno, ali je Hrvat, Bosanec ali Srb ... vsi so ljudje iz mesa in krvi," se glasi eno od takšnih sporočil.
Portal Fokus.ba pa je objavil pismo bralke Tanje, ki je zapisala, da je na svoj srbski, bošnjaški in hrvaški narod zelo ponosna. "Upam, da ne bomo pozabili, kako smo se podpirali in da se bomo podpirali tudi, ko bodo ti težki časi minili," je zapisala. "Ponosna sem na celotno BiH, na diasporo, na vse ljudi, ki so pomagali in še vedno pomagajo," je sporočila Tanja.
Na to, da so prebivalci BiH, Srbije in tudi dela Hrvaške v resnih težavah, smo se množično odzvali tudi Slovenci. Ves konec tedna so potekale akcije zbiranja pomoči, ki se nadaljujejo tudi ta teden. Številni so se organizirali sami, pomoč pa zbirajo tudi humanitarne organizacije. Več si lahko preberete TUKAJ.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.