Astronavta na ameriškem raketoplanu Discovery, Američan Stephen Robinson in Japonec Soiči Noguči sta opravila vesoljski sprehod, med katerim sta uspešno odstranila poškodbe raketoplana.
Robinson, ki se je kot prvi v vesolju spustil pod raketoplan, je namreč uspel odstraniti aluminijasta trakova, ki sta štrlela med keramičnimi zaščitnimi ploščicami na prednjem spodnjem delu raketoplana, kar bi lahko ogrozilo njegovo varno vrnitev na Zemljo, predvideno za 8. avgust.
Kot je povedal Američan Robinson, je oba trakova odstranil brez težav, pri tem pa mu ni bilo treba uporabiti kovinske žage, ki jo je prinesel s seboj. "Hvala celotni skupini, ki je omogočila, da je današnji dan potekal brez težav," je dejal Robinson, ki je popravilo izvedel pripet na koncu robotske roke, ki so jo zaradi te operacije pritrdili na ISS.
Gre sicer za polnilo med keramičnimi ploščicami zaščitne obloge na
trebuhu raketoplana, ki se zaradi ekstremno visokih in nizkih
temperatur širijo in ožijo, zato niso povsem druga ob drugi. Med njimi
je zalepljena aluminijasta tkanina, ki je na dveh mestih zlezla iz rež.
NASA je zadovoljna, ker je bilo popravilo uspešno, in je Robinsonu in Nogučiju že čestitala. Po ocenah agencije je šlo za odlično kombinacijo robotike in dela astronavtov. "Steve, štiri leta smo se pripravljali za to, sedaj pa boš naslednja štiri leta podpisoval avtograme," pa je bil vesel japonski astronavt Noguči.
Astronavta sta poleg nujnega popravila, ki je trajalo le približno 40 minut, med ostalim časom med tokratnim tretjim vesoljskim sprehodom opravila še druga načrtovana dela. Tako sta med drugim namestila polico za začasno shranjevanje različnih vrst tovora in pripravila vse potrebno za znanstvene poskuse na ISS.
Discovery bo ISS, kamor se je 28. julija uspešno priključil, predvidoma zapustil v soboto. Na Zemljo pa naj bi se vrnil 8. avgusta oziroma dan kasneje, kot je bilo sprva predvideno.
Prav kos izolacijske pene, ki se je odlomil ob vzletu raketoplana Columbia, je namreč 1. februarja 2003 povzročil strmoglavljenje raketoplana ob vrnitvi na Zemljo. NASA pa je zatem za več let prizemljila vse raketoplane.