Na nedeljskih parlamentarnih volitvah v Argentini je vladajoča koalicija Zavezništvo predsednika države Fernanda de la Rue zaradi svoje politike ostrih gospodarskih in finančnih reform doživela hud poraz. Opozicijski peronisti so utrdili večino v senatu, v bodoče pa bodo imeli večino tudi v kongresu. V Argentini, kjer je volilna udeležba obvezna, je bila ta zaradi splošno razširjenega nezadovoljstva nenavadno nizka in je znašala le okrog 80 odstotkov.
Okoli 20 odstotkov volilcev je oddalo neveljavne volilne lističe, v nekaterih primerih pa so volilci glasovnice posuli z belih prahom in jih prelepili s fotografijami Osame bin Ladna.
V prestolnici Buenos Aires je bila volilna udeležba po volilnih projekcijah celo najnižja v zgodovini doslej in je bila le nekaj več kot 70-odstotna. Volitve so potekale v zelo napetem ozračju, saj je bilo v zadnjih mesecih v Argentini šest splošnih stavk, po celi državi je bilo postavljenih na stotine cestnih zapor, organizirani pa so bili tudi številni upori, v katerih je v pokrajini Salta na severovzhodu države umrlo več ljudi.
Argentinski predsednik Fernando de la Rua je opozicijskim peronistom že priznal zmago na volitvah in jim v sporočilu za javnost čestital za zmago. Javnomnenjske raziskave kažejo, da je podpora predsedniku s 70 odstotkov, kolikor je znašala ob njegovem prevzemu položaja decembra leta 1999, padla na le pet odstotkov. Politični opazovalci pa kljub volilnemu porazu Zavezništva menijo, da vlada ni neposredno ogrožena.
Zadnji argentinski gospodarski kazalci so zelo alarmantni: vsak tretji Argentinec živi na pragu revščine, stopnja brezposelnosti je 16,4-odstotna, stopnja delne zaposlenosti delovne sile skoraj 15-odstotna, sindikati pa ocenjujejo, da je stopnja brezposelnosti že dosegla 20 odstotkov.
V zadnjih tednih se je zaskrbljenost zaradi gospodarskega položaja v državi le še povečala. Davčni prihodki so upadli, obrestne mere pa poskočile, poleg tega obstaja nevarnost devalvacije valute in prisilnega prestrukturiranja dolga. De la Rua je zaradi plačila kakih 130 milijard ameriških dolarjev dolga izvedel več drastičnih krčenj proračuna, vendar gospodarstvo kljub temu stagnira, recesija pa se je le še poglobila.