Tujina

Porazen odziv na Katrino

Washington, 16. 02. 2006 08.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški minister za domovinsko varnost je priznal, da se vlada na orkan Katrina ni odzvala najbolje.

Poplavljen New Orleans
Poplavljen New Orleans FOTO: Reuters
Katrina je bila polom na državni ravni, vlada pa se iz dogodkov 11. septembra ni naučila nobene lekcije. Če bi odgovorni načrte za delovanje v izrednih razmerah izvajali tako, kot bi bilo treba in med sabo delili informacije, bi rešili marsikatero življenje. Poročilo spodnjega doma ameriškega kongresa o odzivu na orkan Katrina

Ameriški minister za domovinsko varnost Michael Chertoff je na zaslišanju senatorjem priznal, da je zvezna vlada naredila vrsto napak pri odzivu na orkan Katrina, ki je konec lanskega avgusta razdejal obalo Mehiškega zaliva, zahteval 1321 življenj, poplavil mesta, z domov pregnal dva milijona ljudi in povzročil za 150 milijard dolarjev škode.

Vendar je Chertof ponovno zavrnil kritike nekdanjega direktorja Agencije za posredovanje v naravnih nesrečah (FEMA) Michaela Browna, da je ministrstvo zanemarilo naravne nesreče na račun terorizma. »Če bi FEMA poslala sporočilo, da so teroristi razstrelili nasip, bi vsi planili pokonci in se začeli truditi po svojih najboljših močeh,« je bil na zaslišanju oster Brown. Ker pa je šlo za naravno nesrečo, so na ministrstvu za domovinsko varnost ravnali počasi in nezainteresirano, je dodal.

Vedno več zahtev po odstopu

New Orleans teden dni po orkanu
New Orleans teden dni po orkanu FOTO: Reuters

Da je Chertofff glavni krivec za to, da je pomoč v New Orleans pritekala tako počasi, so prepričani tudi protestniki, ki so spremljali njegovo pričanje. Čeprav je obljubil reforme svojega ministrstva, so ga med nastopom izžvižgali. Usmiljenja ni doživel niti pri politikih, napadli so ga tako republikanci kot demokrati. Obtožujejo ga, da je reševanje zaupal neizkušenemu direktorju FEMA Michaelu Brownu, vse glasnejši pa so tudi pozivi k njegovemu odstopu.

Predsednica odbora za domovinsko varnost in vladne zadeve republikanka Susan Collins iz Mainea, je povedala, da je bil odgovor zvezne administracije počasen, nezanesljiv in neučinkovit, skratka porazen. Demokrat Joe Lieberman iz Connecticuta pa je dejal, da so zvezni uslužbenci brezglavo tavali in niso vedeli, kaj naj storijo.

Poročilo: Grešili so vsi

Poročilo predsednika Busha ni opralo krivde
Poročilo predsednika Busha ni opralo krivde FOTO: Reuters
Poročilo dokazuje, da so bili Bushevi svetovalci več dni pred tragedijo obveščeni o možnosti popustitve nasipov, čeprav je Bush kasneje trdil, da tega ni mogel nihče pričakovati.

Preiskovalna komisija spodnjega doma ameriškega kongresa je v sredo objavila 520 strani dolgo poročilo o odgovornosti za počasno posredovanje vlade po orkanu Katrina. Ugotavljajo, da vodilni od predsednika Busha dalje do lokalnih uradnikov opozoril glede moči orkana in posledic predvsem za New Orleans niso jemali dovolj resno, med glavnimi krivci pa so omenjali ministra za domovinsko varnost Chertoffa.

Poročilo je odziv ameriške administracije na Katrino opredelilo kot nacionalno polomijo. Kritičnost komisije sicer marsikoga preseneča. Člani so bili namreč v glavnem republikanci, demokrati niso hoteli sodelovati, ker so bili prepričani, da bo komisija Belo hišo oprala krivde.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10