Ameriška uprava za varnost v prometu (TSA) se je zaradi uvedbe telesnih skenerjev in telesnega pregleda potnikov pred vkrcanjem na letala znašla pod točo kritik, vendar pa šef TSA John Pistole vztraja pri spornih ukrepih in poziva ljudi, naj se ne udeležijo napovedanega bojkota zaradi poostrenih varnostnih ukrepov.
Spletne strani namreč letalske potnike pozivajo, naj se 24. novembra odločijo za zavrnitev pregleda s telesnimi skenerji, ki so jih doslej postavili na 68 letališčih po ZDA, in namesto tega zahtevajo telesne preglede. Telesni skenerji so tarča kritik predvsem zaradi kršenja pravice do zasebnosti, saj osebo "slečejo" do golega, pa tudi zaradi nevarnosti radiacije.
Ali skener ali pretipanje
Pistole in drugi predstavniki TSA to sicer vztrajno zavračajo. Sevanja naj bi bilo le toliko, kolikor ga dobi potnik po samo treh minutah poleta, podobe s skenerja pa opazuje oseba, ki potnika ne vidi v živo. Potnik, ki zavrne pregled s skenerjem, mora pristati na podroben telesni pregled, ki zajema tudi otipavanje intimnih delov. Ta alternativa je za Američane še bolj sporna, a druge izbire nimajo.
Pistole je Američane pozval, naj se ne udeležijo napovedanega bojkota, saj bi ta prinesel le velike zamude za številne potnike, ki bodo ob zahvalnem dnevu potovali k svojim družinam. Zaradi praznika naj bi namreč v torek in sredo z letali dnevno potovalo okoli dva milijona Američanov in medtem ko telesni skenerji postopke pospešijo, jih telesni pregledi močno zavlečejo.
TSA se je na poplavo kritik v zadnjih tednih odzvala celo z grožnjo, da bodo potnike, ki vstopijo na varovano območje in zavrnejo tako skenerje kot telesne preglede, vklenili in jih preganjali tudi po sodni poti. Pistole je minuli teden v kongresu naletel na podporo politikov, v nedeljo pa je na televiziji CNN zagotavljal, da postopkov ne bodo spreminjali in da se mora javnost z njimi enostavno sprijazniti.
Hillary Clinton skenerjev ne sprejema
A nato je predsednik ZDA Barack Obama sporočil, da te postopke sicer podpira, vendar pa bi bilo treba najti ravnotežje med zagotavljanjem varnosti in spoštovanjem zasebnosti. Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton pa je za televizijo CBS v nedeljo dejala, da se sama ne bi nikoli podvrgla takšnim postopkom. Pistole je nato v sporočilu za javnost napovedal možnost, da bodo kritike upoštevane.
Republikanec s Floride John Mica, ki bo prihodnje leto postal predsednik odbora za transport v predstavniškem domu, pa je od samega začetka oster kritik TSA in je začel celo pozivati letališča, naj si raje izberejo bolj prilagodljiva zasebna varnostna podjetja. Zakon zasebna podjetja za varnost na letališčih dovoljuje in nekaj letališč jih že uporablja.
Vse za varnost
Ameriško upravo za varnost v prometu so ustanovili po terorističnih napadih 11. septembra 2001, ker slabo plačani amaterski varnostniki niso odkrili nožev za rezanje lepenke, s katerimi so teroristi Al Kaide ugrabili posadke potniških letal. Kmalu po napadih 11. septembra 2001 so na ameriških letališčih uvedli stroge varnostne ukrepe in posnetki podrobnih pregledov babic, dedkov in dojenčkov so postali nekaj vsakdanjega. Američani so bili prestrašeni in varnost je bila poglavitna.
A od takrat ni bilo več nobenega uspešnega terorističnega napada na ameriških tleh in spomin na 11. september je dovolj zbledel, da pravica do zasebnosti znova postaja pomembnejša. Konservativni komentatorji sicer že od začetka vztrajajo, da so naključni pregledi nepotrebni in bi jih morali biti deležni le tisti, ki so videti kot "teroristi", a to bi bilo profiliranje, ki je v ZDA prepovedano.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.