"Ukrepi za rešitev Velikega koralnega grebena še nikoli niso bili bolj potrebni," so zapisali v poročilu. 2300 kilometrov dolgi Veliki koralni greben se razteza pred avstralsko vzhodno obalo. Sestavlja ga 2800 manjših ločenih podmorskih koralnih grebenov in je največje območje koral na svetu, ki pa v zadnjih letih zaradi naraščanja temperature morja množično umirajo. Naravno znamenitost poleg globalnega segrevanja med drugim najbolj ogrožajo še kmetijske odplake in roparska vrsta morske zvezde. Organizacija Unesco že nekaj časa razmišlja o tem, da bi Veliki koralni greben uvrstila na seznam ogroženih krajev.
Poročilo, ki ga avstralska vlada objavlja vsakih pet let, opozarja na nenadno poslabšanje stanja v zadnjih desetih letih. Prvo poročilo iz leta 2009 ugotavlja, da se Veliki koralni greben nahaja na razpotju med varno in negotovo prihodnostjo. Drugo poročilo, objavljeno leta 2014, že opozarja, da gre za kraj, ki je pod pritiskom zunanjih dejavnikov. "Od takrat se je stanje na območju še dodatno poslabšalo in v letu 2019 Avstralija skrbi za spremenjen in slabo odporen greben," piše v poročilu. Avstralija je tako v letu 2018 za ohranjanje grebena namenila 304 milijone evrov.
Rast temperatur je v letih 2016 in 2017 povzročila masovno beljenje koral, ki je pripeljalo do uničenja habitatov za številne živalske vrste v morju. "Grožnje za greben so številne, kumulativne in naraščajoče. Zdaj je čas za dolgoročno izboljšanje stanja grebena." Znanstveniki trdijo, da se je število novih koral na grebenu znižalo za 89 odstotkov.
Okoljevarstveniki pozivajo k hitremu ukrepanju
Po objavi poročila so številne okoljevarstvene skupine pozvale k svetovni akciji za rešitev Velikega koralnega grebena. Imogen Zethoven, direktor avstralskega društva za zaščito morja, je prepričan, da koralni greben lahko rešimo, vendar le v primeru odločnega posredovanja avstralske vlade. "To pomeni, da bi se vlada morala zavzeti za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov," je prepričan Zethoven, ki dodaja, da je to že tretje poročilo, ki opozarja na bližajočo se katastrofo.
Vodilni znanstvenik, ki se ukvarja z zaščito Velikega koralnega grebena, David Wachenfeld, priznava, da je poslabšano stanje posledica podnebnih sprememb. "Kljub temu lahko s pravo kombinacijo lokalnih ukrepov za izboljšanje odpornosti sistema in globalnimi ukrepi za boj proti podnebnim spremembam dosežemo, da se stanje koralnega grebena izboljša."
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.