Mednarodne organizacije za človekove pravice se še vedno borijo, da bi v Afganistanu oblasti spremenile zakoreninjen sistem, ko se žrtve posilstev morajo poročiti s svojimi napadalci.
Ameriška televizijska hiša CNN je tako predstavila zgodbo Gulnaz, ki jo je leta 2009 posilil sestričin mož. Ker je bil moški poročen, jo je sodišče obsodilo za prevaro in strpalo v zapor. Najprej na dve leti, ko pa se je na obsodbo pritožila, so jo obsodili na 12 let. Njena zgodba se je razširila čez afganistanske meje, tako da je svetovna javnost začela pritiskati na tamkajšnje oblasti. Tako močno, da jo je moral afganistanski predsednik pomilostiti. Ko so jo leta 2011 izpustili iz zapora, so jo namestili v varno hišo, na podlagi pomilostitve pa bi se lahko poročila s komer koli.
Ko so Gulnaz in njeno hčerko, ki je bila plod posilstva in je rojena v zaporu, izpustili, je svet pozabil nanjo in zgodba je bila zaključena. A za Gulnaz se je groza nadaljevala. Še naprej je trpela, saj se je morala poročiti z napadalcem. Postala je njegova druga žena.
Zakaj poroka?
Večina afganistanske družbe meni, da so ženske krive, če so posiljene. Izločijo jih iz družbe, celotno njeno družino ožigosajo, tako da so deklice in ženske primorane vzeti posiljevalca za moža. Če je posiljevalec poročen, potem primer še pristane na sodišču, saj naj bi bila posiljena ženska kriva za prevaro v zakonu.
Gulnaz je imela v času posilstva komaj 16 let. Ko so jo pred dnevi obiskali ameriški novinarji, je pod srcem nosila že tretjega otroka svojega moža-posiljevalca Asadulaha. Slednji je bil zaradi napada sicer tudi obtožen in v zaporu, a so mu kazen zmanjšali.
Afganistanska družba meni, da se je Gulnaz s poroko rešila velike sramote. Mater samohranilko ne bi nikjer sprejeli, njena družina bi bila zasmehovana in poniževana.
Zdaj živi v Asadulahovi hiši, in sicer z njegovo prvo ženo oziroma s svojo sestrično. Asadulah je sprejel novinarje in snemalce, saj jim je želel pokazati, da je "postopal odgovorno in da se je poročil z Gulnaz". Prepričan je – prav tako večina afganistanske družbe – da je Gulnaz rešil pred veliko sramoto. "Če je ne bi poročil po načelih naše tradicije, potem se ne bi mogla vrniti družbo in v njej živeti. Njeni bratje je niso želeli sprejeti nazaj. Zdaj nima več teh težav," je dejal za CNN.
Gulnaz je bila ves čas pogovora mirna, soproga pa ni niti enkrat pogledala. "Svoji hčerki nisem želela uničiti življenja, nisem želela biti nemočna, tako da sem pristala na poroko," je dejala novinarjem. "Smo tradicionalni ljudje. Ko smo ožigosani, potem raje umremo, kot pa da bi živeli ožigosani," je še dodala.
Zakon zgrajen na zločinu
Hčerka, s katero je zanosila med posilstvom, gostom natoči čaj, ostalih sedem otrok, ki živi v skupnem gospodinjstvu, pa se igra. Hčerka nosi ime, ki v prevodu pomeni "Nasmeh". V času pogovora prve žene ni na spregled. Na zidu je razobešena pisna odločitev takratnega afganistanskega predsednika Hamida Karzaja iz leta 2011, da Gulnaz pomilosti. A še vedno je moč čutiti, da je zakon zgrajen na grozljivem zločinu.
Na Gulnaz so po izpustitvi močno pritiskali, da se mora poročiti s svojim posiljevalcem. In takih žensk in deklic, kot je Gulnaz, je v Afganistanu ogromno.
Na žensko pritiskali celo predstavniki vlade
Nekateri aktivisti so Gulnaz sicer skušali pomagati ter njo in njeno hčerko prepeljati v tujino, kjer bi lahko živeli v miru. Njena ameriška odvetnica je dejala, da je bil pritisk premočan: na žensko so pritiskali celo predstavniki afganistanske vlade. Postala je ujetnica svoje okolice, ki ji je ves čas pripovedovala, da bo ostala sama s hčerko ter da ju ne bo nihče varoval. Bila je brez izobrazbe, mlada, z nezakonskim otrokom v rokah, brez pomoči družine … obe s hčerko sta bili obsojeni na trpljenje. Čeprav so ji aktivisti nudili pomoč, je Gulnaz klonila pred pritiski domače okolice.
Ženska spremenila zgodbo
Pred štirimi leti, ko so se ameriški novinarji pogovarjali z Gulnaz, je še vedno zatrjevala, da je bila posiljena. Zdaj je spremenila zgodbo: v prisotnosti soproga novinarjem pove, da so jo družinski člani prisilili, da si zgodbo izmisli. "Zdaj je poleg mene in ve, da je bila zgodba prenapihnjena," je dejal Asadulah.
"Zdaj ne razmišljam več o tem. Zdaj z njim nimam problema in nočem razmišljati o preteklih težavah. Moje življenje je v redu … Srečna sem s svojim življenjem … Gre naprej," je dejala še v prisotnosti svojega moža-posiljevalca.
Ko je mož stopil iz sobe, je Gulnaz povedala malce drugačno zgodbo
Nato ji Asadulah dovoli, da se z novinarji pogovori na samem. Kljub temu ostane v bližini, in sicer pri vratih sobe. Čeprav zdaj zatrjuje, da ni bila posiljena, pove, da so jo bratje želeli vzeti nazaj ter da je oni niso silili v poroko z napadalcem. "Moji bratje so poroki nasprotovali. Prepričevali so me, naj vzamem hčerko in naj grem v Pakistan živeti z njimi. Toda zdaj sva poročena, odrekli so se me in nikoli več se ne bomo videli," je dejala.
Da se poroči s svojim napadalcem, se je odločila zaradi svojega otroka. Dodala je še, da svojih želja ni mogla uresničiti. "Poročila sem se s tem moškim, prekinila sem stike z mojo družino, in sicer le zato, da bi kupila hčerkino prihodnost," je še dodala.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.