
Kot nam je pojasnila portugalska veleposlanica Maria do Carmo Allegro de Magalhães, so v časopisu Delo objavili oglas, s katerim želijo izvedeti, koliko Portugalcev živi v Sloveniji. Predstavništvo v Sloveniji je namreč mlado, deluje šele tri leta, polno funkcionalno pa je od pomladi leta 2006. De Magalhãeseva je povedala, da bi to lahko storila že prej, a sprva zaradi predsedovanja Portugalske EU in nato še predsedovanja Slovenije za to ni bilo časa. Trenutno razpolagajo le s podatki dunajske ambasade, ki je bila Sloveniji najbližja pred nastopom njene funkcije. Po njihovih podatkih naj bi v Sloveniji živelo okoli 20 Portugalcev.
Državljane bi radi opozorili tudi na volitve prihodnje leto
Poleg evidence bi na ambasadi portugalske državljane radi opozorili tudi na prihajajoče volitve v portugalski državni zbor prihodnje leto in jim pojasnili, kako lahko volijo. Volilna udeležba na Portugalskem sicer ni problem, je povedala ambasadorka, čeprav se iz leta v leto niža. “Po nastopu demokracije je bila udeležba 90-odstotna, potem pa je padla na približno 60 odstotkov,“ je pojasnila. Udeležba pa je odvisna tudi vrste volitev. Na Portugalskem imajo sicer parlamentarni sistem, predsednik pa ima nekoliko več pooblastil kot pri nas. Na zakone lahko vlaga tudi veto in podobno. Njihov sistem je torej bližje polpredsedniškemu.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.