
Portugalski premier Jose Socrates, ki je včeraj podal svoj odstop, se je na vsak način želel izogniti grškemu in irskemu scenariju, a je obupal. Kot je znano, je portugalski parlament v sredo zavrnil varčevalni načrt vlade. In ponesrečeni četrti vladni poskus letos je bil za Socratesa očitno kaplja čez rob.
"Kriza bo imela zelo resne posledice v smislu zaupanja, ki ga Portugalska potrebuje v odnosu do institucij in finančnih trgov," je dejal Socrates, potem ko je predsedniku Anibalu Cavacu Silvi izročil odstopno izjavo.
Reuters poroča, da se glede na zadnje dogodke v državi Portugalska zunanji pomoči, ki je Socrates ni želel, ne bo mogla izogniti. Po poročanju Reutersa bo Portugalska verjetno potrebovala finančno pomoč v višini med 60 in 80 milijardami evrov. Predsednik evroskupine in luksemburški premier Jean-Claude Juncker pa je v pogovoru za televizijsko postajo France 24 dejal, da bi bila primerna vsota 75 milijard evrov.
Juncker je dejal, da Portugalska preprosto mora sprejeti dodatne varčevalne ukrepe in izpolniti svoje cilje za stabilizacijo javnih financ.
Nemška kanclerka Angela Merkel pa je menila, da je Portugalska sprejela ambiciozen program javnofinančne konsolidacije za letošnje in prihodnji dve leti, zato obžaluje, da Socratesovi vladi zanj ni uspelo pridobiti podpore opozicije. "Trenutno je zelo, zelo pomembno, da vsi tisti, ki govorijo v imenu Portugalske, jasno povedo, da se čutijo zavezane ciljem varčevalnega programa," je dejala Merklova. "To ni pomembno samo za Portugalsko, temveč za celotno Evropo, še posebej za države območja evra," je dodala.

Portugalska bi se zunanji pomoči lahko izognila, če bi nova vlada precej hitro pripravila nov paket varčevalnih ukrepov, kar pa je malo verjetno, saj se že samo oblikovanje vlade lahko zavleče.
Predsednik Cavaco Silva bo sicer imel v petek vrsto srečanj s političnimi strankami, Socratesova vlada pa bo do takrat ohranila polno pristojnost. Predsednik lahko pozove stranke, ki so zastopane v parlamentu, da oblikujejo koalicijsko vlado ali pa da razpusti parlament in razpiše predčasne volitve. Slednja možnost je po poročanju Reutersa bolj verjetna. Socratesovi socialisti bi v primeru predčasnih volitev ostali na oblasti do volitev, vendar bi bile njihove pristojnosti omejene.
Predsednik največje portugalske opozicijske stranke Pedro Passos Coelho je izrazil upanje, da se bo Portugalski uspelo izogniti mednarodni finančni pomoči. Passos Coelho sicer ne nasprotuje ciljem javnofinančne konsolidacije, poziva pa k drugačnim ukrepom za njihovo doseganje.
Passos Coelho je sicer glavni favorit za novega predsednika portugalske vlade v primeru predčasnih volitev, zato se zdi logično, da Socratesu odreka legitimnost, da v imenu države sploh zaprosi za pomoč, in da brani stališče, da to lahko stori samo nova vlada s polnim mandatom.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.