Posadko ameriškega raketoplana Discovery bi lahko rešil reaktoplan Atlantis, če bi se ob dodatnih preiskavah plovila izkazalo, da je Discovery preveč poškodovan za varni pristanek na Zemljo, ki je predviden 7. avgusta. Atlantis je sicer trenutno tako kot ostali raketoplani prizemljen, je NASA še sporočila. »Verjetnost za tako operacijo je zelo majhna,« je povedal vodja misije raketoplana Discovery pri NASI Wayne Hale, ki je prav tako zavrnil možnost, da težave s peno ogrožajo prihodnost ameriškega vesoljskega programa. »S programom bomo nadaljevali. V preteklosti smo sicer imeli probleme, vendar smo odločeni, da jih bomo rešili in v prihodnosti uspešno nadaljevali s poleti,« je še povedal.
Discovery bodo pregledali od zunaj
Posadka ameriškega raketoplana Discovery, ki se je v četrtek uspešno priključil na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), je danes začela priprave na prvi vesoljski sprehod. Med sprehodom, ki se bo začel v soboto ob 10.44 po srednjeevropskem času, naj bi med drugim preverili poškodbo, ki je nastala, ko se je med torkovo izstrelitvijo od zunanjega rezervoarja za gorivo odlomil kos izolacijske pene, ki naj bi zadel ob oblogo levega krila. Posadka je danes začela pripravljati okoli 15 ton opreme, s katero si bo pomagala med sobotnim približno šest ur in pol trajajočim sprehodom v vesolje.
Ameriška vesoljska agencija NASA je v četrtek sporočila, da potrebuje še tri dni, da bi podrobneje preučila morebitno poškodbo na raketoplanu. NASINI strokovnjaki so sicer že analizirali posnetke poškodbe na Disocveryju. 110 kamer, ki spremlja pot raketoplana, je pokazalo, da se je kmalu po vzletu plovila od zunanjega tanka za gorivo odlomil približno 80 cm dolg, 31 cm širok in 15 cm debel kos izolacijske pene.
Odleteli trije kosi izolacijske pene
Vendar so sinoči ugotovili, da je desno krilo raketoplana zadel mnogo manjši kos izolacijske pene, ki naj bi bil po prvih ocenah 18 cm dolg in slabih 6 cm širok in ki je odkrušil približno 4 cm velik kos zaščitnega materiala na desnem krilu plovila. Dodatne analize posnetkov kamer so nato pokazale, da so se od zunanjega tanka odlomili kar trije kosi zaščitne pene, enega od njih je odneslo proti desnemu krilu.
Tudi pri vzletu raketoplana Columbie leta 2003 se je zgodil podoben scenarij, vendar je bilo krilo raketoplana resneje poškodovano, to pa je sedemčlansko posadko plovila ob vrnitvi na Zemljo stalo življenja. Hale je ocenil, da je poškodba na krilu Discoveryja neznatna in da ne bi smela vplivati na pristanek plovila ob njegovi vrnitvi 7. avgusta, saj senzorji na plovilu niso pokazali nobenih poškodb glavnega roba krila. »Z raketoplanom je vse vredu,« je zagotovil Hale in dodal: »Ne vidim nikakršnih ovir, ki bi preprečevale povratek.«