Tujina

Posebnega tožilca za Enron ne bo

Houston/Washington, 06. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Ameriški predsednik Bush ne bo imenoval posebnega tožilca, ki bi preiskoval propad energetske korporacije Enron. Bush meni, da gre le za poslovne težave, pravosodno ministrstvo pa preverja, če je prišlo tudi do nezakonitosti.

Ena od nekdanjih vodilnih uslužbenk Enrona, Deborah Perrotta, je pred tem kongresnemu preiskovalnemu odboru razkrila, da je podjetje le dva dni pred prijavo stečaja direktorjem izplačalo nagrade v skupni vrednosti 105 milijonov dolarjev.

Nekdanji predsenik bo pričal

Stečaj Enrona je največji v ameriški zgodovini
Stečaj Enrona je največji v ameriški zgodovini FOTO: Reuters

Kongresni odbor, ki preiskuje okoliščine propada Enrona, bo na zaslišanje poklical tudi nekdanjega generalnega direktorja družbe Kenetha Laya, ki je pred dnevi odstopil tudi iz upravnega odbora Enrona. Lay bi moral pred preiskovalno komisijo nastopiti že v ponedeljek, vendar si je premislil in prek odvetnikov sporočil, da se umika, češ da bodo preiskovalci do njega pristranski.

Komisija je izglasovala odločitev, da Laya z vročitvijo sodnega poziva prisilili k pričanju. Komisija ima seveda zakonska pooblastila za to, čeprav se utegne nekdanji direktor Enrona sklicevati na ameriško ustavo in ne odgovarjati na zastavljena vprašanja, če bi ga pričanje spravilo v položaj obtoženca v kriminalistični preiskavi.

Odvetnik zaposlenih pri Enronu Damen Silvers meni, da bi se v primeru, da bi odgovorni predstavniki Enrona sklicevali na 5. Člen ameriške ustave, pomenilo, da se bodo morale posamezne komisije v kongresu soočiti z vprašanjem, komu podeliti imuniteto glede na to, kaj bi lahko izjavili na zaslišanju. Silvers pravi, da če ti podelijo imuniteto pravzaprav moraš pričati, saj samega sebe ne moreš spraviti v položaj obtoženca.

Hollings: Gre za korupcijsko politiko Busheve vlade

Protesti proti Enronu
Protesti proti Enronu FOTO: Reuters

Demokratski senator Fritz Hollings je za Layevo odločitev, da ne bo pričal, okrivil Bushevo administracijo. Po njegovih besedah gre za "korupcijsko kulturo te vlade". Dodal je še, "da ni še nikoli videl boljšega primera "cash-and-carry" vlade, kot je Busheva administracija v primeru Enrona. Prav tako je pozval, naj se oblikuje posebni svet, ki bi preiskoval Enron, saj naj bi bil glavni tožilec John Ashcroft "Enronov človek". Pravosodno ministrstvo je Hollingsove ideje o posebnem preiskovalnem svetu že zavrnilo.

Enron je stečaj, sicer največji v ameriški zgodovini, razglasil 2. decembra lani, potem ko so zaradi objave izgub v višini 600 milijonov dolarjev v tretjem četrtletju lanskega leta vrednosti delnic strmoglavo padle. Vodilni pri Enronu naj bi dolga leta ustanavljali partnerska podjetja, na katera so prenašali izgube ter tako ohranjali vrednost delnic Enrona. Potem ko je zvezna komisija za borzo in vrednostne papirje sprožila preiskavo, je podjetje prikazalo izgube in, kot kaže, začelo pospešeno uničevati dokumente o početju vodilnih.

S stečajem Enrona, ki je pokopal tudi pokojninske sklade, v katere so vlagali tisoči zaposlenih, in uničil premoženje delničarjev, se poleg komisije za borzo in vrednostne papirje v posebnih preiskavah ukvarjata tudi ministrstvo za pravosodje in ministrstvo za delo ter 11 kongresnih odborov.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij