
16-letna Amina al Filali se je po tem, ko je bila posiljena, morala poročiti z moškim, ki jo je posilil, poroča spletna stran Al Jazeera. Na poroki je bila hudo pretepena, zatem pa je vzela v roke svojo usodo, popila strup za podgane in umrla. Očividci dekličinega samomora so povedali, da je moški Amino, potem ko je popila strup, zgrabil za lase in jo zvlekel na ulico, kjer je kmalu zatem umrla.
Dekličin krvnik se je s krivičnim zakonskim členom, po katerem moški, ki je poročen s svojo posiljeno žrtvijo, za svoje dejanje zakonsko ne odgovarja, izognil zaporu.
Po hčerini smrti je dekličin oče Lahcen Filali povedal, da so po tem, ko je prijavil hčerino posilstvo, možnost poroke predlagali uslužbenci sodišča. "Tožilec je moji hčeri svetoval, da se poroči. Rekel je: "Pojdi in se z moškim dogovori za poroko,“ je za maroško spletno stran goud.ma povedal Filali.
Dekle je družini potožilo, da je moški, ki jo je posilil, z njo grdo ravnal še naprej, a so se ji svojci odrekli in si je po vsej verjetnosti tudi zato sodila sama, dodaja Al Jazeera.

Nastopil je čas, da se krivice popravijo
Dekličina smrt je sprožila val odzivov. Aktivistka Abadila Maaelaynine je na družbenem omrežju zapisala: "16-letna Amina je bila oskrunjena trikrat – s strani njenega posiljevalca, tradicije in 475. člena maroške zakonodaje.“ Na spletu so nasprotniki okorele zakonodaje začeli zbirati podpise, v soboto pa naj bi se na ulicah glavnega mesta tudi protestno zbrali, da bi z glasom proti sramotnemu zakonu poskusili doseči spremembo zakonodaje.
Kot pravijo skupine zagovornikov pravic žensk, je zakon opravičeval tradicionalne prakse, po katerih je lahko moški, ki je posilil žensko, s poroko opral čast dekletove ali ženine družine. V Maroku je za posilstvo določena zaporna kazen od pet do deset let, če pa je žrtev mladoletna, je posiljevalec za zapahi med 10 in 20 leti.
Na spletni strani Facebook je bila ustanovljena stran Vsi smo Amina Filali, na kateri zahtevajo pobudniki zaprtje sodnika, ki je poroko dovolil, kot tudi aretacijo posiljevalca. Maroška vlada je leta 2004 v želji, da bi izboljšala položaj žensk, prenovila družinsko zakonodajo, a so aktivisti prepričani, da so potrebne še bolj korenite in odločne spremembe ter izboljšave. Z ustavnimi spremembami stremijo k večanju zakonskih pravic žensk.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.